Okładka wydania

Do Wolności Od Negatywności

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Agnieszka Ornatowska
 • Gatunek: Poradniki
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 108
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 140x208 mm
 • ISBN: 9788328369535
 • Wydawca: Sensus
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gliwice
 • Ocena:

  3/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Do Wolności Od Negatywności | Autor: Agnieszka Ornatowska

Wybierz opinię:

Sylfana

Niepozorna, malutka książeczka autorstwa Agnieszki Ornatowskiej o tytule Do wolności od negatywności, czyli jak oczyścić swoje myśli, emocje i energię to pozycja około psychologiczna i motywacyjna, pozwalająca na spojrzenie na swoje życie w całkiem inny sposób, wtedy, kiedy odnosimy wrażenie, że wszystko wokół nas istnieje po to, żeby nam uprzykrzyć każdy dzień. Dosyć często w dzisiejszych czasach ludzie zauważają jedynie negatywy wokół siebie, albo też obarczają winą za swoje porażki bliżej nieokreślone, negatywne siły sprawcze, które rujnują poszczególne dziedziny naszej egzystencji. Ornatowska swoim czytelnikom proponuje zmienienie perspektywy i sposobu patrzenia na świat, pragnie, aby każdy człowiek był świadomy prawdziwej przyczyny określonego stanu rzeczy, którą przeważnie jesteśmy my sami. Jak uwolnić się od negatywizmu i negowania? Jak znaleźć w sobie przestrzeń do wolności, do swobodnego dawania sobie możliwości popełniania błędów, które są przecież normalne i na wskroś ludzkie? Na te pytania, jak i na wiele innych, próbuje odpowiedzieć autorka, w swój specyficzny, bardzo skondensowany sposób.

 

Mówiąc o skondensowaniu, mam na myśli przede wszystkim przyjętą formę narracji, która jest bardzo zwarta i krótka. Ten poradnik stanowi więc swoistą skarbnicę wiedzy w pigułce; jeśli akurat nie mamy czasu na czytanie opasłych tomisk literatury psychologicznej, ta pozycja będzie jak znalazł. Okazuje się, że o mechanizmach ludzkiego myślenia można pisać zwięźle i na temat, bez owijania w bawełnę i bawienia się w konstruowanie ciężkich i niezrozumiałych teorii naukowych. Ornatowska przedstawia swoją wiedzę i doświadczenie w taki sposób, żeby każdy przeciętny zjadacz chleb zrozumiał jej przekaz i jednocześnie pozostaje w sferze psychologii jako nauki. Jedynym zarzutem w sferze materiału wykorzystywanego do poradnika może być to, że autorka dosyć często zahacza o sferę parapsychologii i astrofizyki, co poniekąd kłóci się z wiedzą medyczną. Mam świadomość, że łączenie tych dwóch światów jest dosyć powszechnym zabiegiem, jednak moim zdaniem mało efektywnym i mogącym zaprzepaścić szansę na to, żeby danego autorka traktować poważnie. Agnieszka Ornatowska ryzykuje tym, że straci część odbiorców, którzy nie wierzą w rzeczywistość alternatywną, tłumaczoną właśnie przez parapsychologię, astrologię, czy astrofizykę. Przykładem tego zgrzytu semantycznego może być fragment opisujący znaczenie barw i kolorów w naszym życiu. Jak wiadomo, odcienie i barwy mają na naszą egzystencję ogromny wpływ, definiują nasz wizerunek i niejednokrotnie wpływają na samopoczucie. I właśnie od tego wątku wychodzi autorka, która jednak brnie dalej w terminy związane z parapsychologią – pojawiają się czakry, symbolika astrologiczna, a także religijna. Nawiązanie do postaci z biblii wydaje się być już bardzo mocnym naciągnięciem interpretacyjnym.

 

Gdyby nie te niepotrzebne wstawki, całość mogłaby być traktowana powagą, gdyż co poniektóre wskazówki twórczyni są trafne i mogą okazać się pożyteczne. Całe szczęście nie brakuje tu wstawek praktycznych, które można swobodnie wcielać w życie w postaci ćwiczeń, nabierania charakteru i wykształcenia odpowiednich cech, które pozwoliłyby na odnalezienie tytułowej wolności egzystencjonalnej. Bardzo dobrze, że Ornatowska jeden rozdział książki poświęca na opisanie technik medytacyjnych – te zagadnienia zdecydowanie są na czasie, a przede wszystkim, jak wykazuje liczne badania naukowe, pożyteczne i korzystne dla naszej psychiki i zdrowia. Trochę szkoda, że tekst jest czasami nierówny i raz możemy przysposobić przydatną wiedzę, a innym razem zetknąć się z fantasmagorycznymi motywami, które nie przystają do świata, w którym żyjemy. Oczywiście jest to jedynie moja opinia i może komuś innemu ta hybryda tematyczna przypadnie do gustu. Warto spróbować i samemu się przekonać.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial