Okładka wydania

DoSłownie Rzecz O Porozumiewaniu Się

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

DoSłownie Rzecz O Porozumiewaniu Się | Autor: Magdalena Trus Urbańska

Wybierz opinię:

mmichalowa

Niekiedy sam tytuł wystarczy, by poczuć potrzebę sięgnięcia po daną pozycję. Tak w moim przypadku było z książką trudną do sklasyfikowania pod względem gatunku. Ten ni to poradnik, ni reportaż uwiódł mnie zapowiadaną tematyką, a twórcza okładka tylko utwierdziła w przekonaniu, że może wyjść z tego dobra historia. Autorka, z zawodu psycholog i trener biznesu nie była mi wcześniej znana, więc to nie sympatia zaważyła o doborze pozycji. Za kobietą „stoją” jednak długoletnie doświadczenia w zakresie komunikacji i zarządzania w sytuacjach kryzysowych. Uważam, że to bardzo ciekawe, bo właśnie w takich momentach potrzebny jest szybki i konkrety przez, a sama komunikacja musi wyzbyć się zahamowań personalnych.

 

Trochę obawiałam się jednak, jak w przypadku większości książek o języku i komunikacji, że będzie w niej sporo niezrozumiałych frazesów, które do życia przeciętnego czytelnika nie wniosą zbyt wiele, bo zwyczajnie przekaz nie dotrze. Ale w końcu zapowiadano ją jako naprawdę dobrą pozycję o komunikowaniu się, więc czy taka opcja byłaby w ogóle możliwa?! Musiałam się przekonać sama i… przepadłam. Wbrew pozorom Trus- Urbańska nie zalewa nas zbędnym słowotwórstwem, a samego tekstu, który można by rozpatrywać w kategorii porad, jest tu niewiele. Zostają nam zaprezentowane „historie z życia”, ciekawe cytaty, które sprawiły, że sama autorka musiała się nad nimi pochylić i pomyśleć. Całość utrzymana jest w luźnym, swobodnym stylu, co sprawia, że chce się ją czytać. Co więcej publikacja wzbogacona została grafikami w prostej formie, ale o jakże mocnym i trafnym przekazie. Zdecydowanie znajdziemy tu dawkę ironii, ciętego humoru, a wszystko przeplecione wynikami obserwacji społeczeństwa. Autorka zwraca uwagę na jakość naszych komunikatów i fakt, że niestety coraz częściej skupiamy się na tym co myślimy, niż na tym, jak to robimy. A dopiero zadanie sobie pytania „jak?” pozwala na szerszą perspektywę i ewentualne zdefiniowanie naszych komunikacyjnych błędów.

 

By ułatwić nam manewrowanie po zawartości stworzony został spis treści, ale ten jest wyjątkowy, bo złożony z cytatów. Ich przekaz przewija się w dalszej części rozdziałów. A wśród nich znajdziemy m.in. taki, który spodobał mi się wyjątkowo : „ Nasze umysły są jak spadochrony – działają tylko, gdy są otwarte”. A z całego rozdziału płynie właśnie przekaz mówiący o tym, że właśnie otwartość na inne zagadnienia, poglądy, na drugiego człowieka pozwala nam na funkcjonowanie w społeczeństwie. Z tym łączy się też jeden z kolejnych tematów, w którym możemy przeczytać o istocie słuchania. O tym, że niestety coraz częściej chcemy być wysłuchani, samemu nie słuchając innych, co bardzo często staje się zalążkiem do konfliktów i nieporozumień.

 

W „DoSłownie” jest też miejsce na emocje. Znajdziemy tu odniesienie do szczęścia i miłości, a także smutku. To właśnie bardzo często za pomocą słów, nie tylko gestów, przekazujemy je dalej w obieg. Towarzyszą nam, ale czy tak na dobrą sprawę zastanawiamy się jaki konkretne słowa niosą za sobą przekaz? Jak dużo zależy od zastosowanego przez nas języka?

 

Co ciekawe sama publikacja bazuje na bardzo współczesnym i żywym języku, momentami zakrawającym nawet o wulgaryzmy. To sprawia, że pozycja wydaje się być naprawdę dopasowana do naszego obecnego trybu życia i ewoluującego procesu komunikacji.

 

Polecam każdemu, kto czuję potrzebę sięgnięcia po coś „świeżego”.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial