Okładka wydania

Tir Alainn Tom 2 Światło I Cienie

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Anne Bishop
 • Tytuł Oryginału: Tir Alainn 2 Shadows And Light
 • Seria: Tir Alainn
 • Gatunek: FantastykaFantasy
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788366328242
 • Wydawca: Initium
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Tir Alainn Tom 2 Światło I Cienie | Autor: Anne Bishop

Wybierz opinię:

Opis Wydawcy

Anne Bishop, bestsellerowa autorka „New York Timesa”, powraca w drugiej części fenomenalnej trylogii Tir Alainn, zabierając nas w pełną ekscytujących przygód podróż po swoim świecie. Światło i cienie to perełka wśród opowieści gatunku fantasy, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, osnuta mgiełką romansu i pełnej oddania miłości…

 

Po straszliwej rzezi wiedźm Fae - którzy powinni chronić swych dalekich ludzkich krewnych od wszelkiego zła - ignorowali potrzeby reszty świata. A we wschodnich wioskach znów zaczęły gromadzić się cienie - mroczne, pełne mocy, stanowiące śmiertelne zagrożenie dla każdej wiedźmy, kobiety i Fae. Tylko trójka Fae może stawić czoła rosnącej potędze zła i zapobiec jeszcze większemu rozlewowi krwi: losy świata leżą teraz w rękach Barda, Muzy i Zbieraczki.

 

Aiden, Bard, doskonale zdaje sobie sprawę, że świat rozpaczliwie potrzebuje ochrony Fae. Ci jednak za nic mają jego ostrzeżenia o złu czającym się pośród drzew. Aiden nie ma zatem wyboru: wraz z miłością swojego życia - Lyrrą, Muzą - musi wyruszyć w szalenie niebezpieczną podróż, by odnaleźć tego, który stanowi jeden jedyny wyjątek w świecie Fae - tego, który zdolny będzie przekonać resztę, by opuścili swe bezpieczne gniazda i pospieszyli na ratunek wiedźmom i zwykłym śmiertelnikom. Bo jeżeli Fae będą jeszcze dłużej zwlekać, nie ocaleje już nikt…

Ew

Po dosłownym pochłonięciu części pierwszej Tir Alain, czyli Filarów Świata, byłabym głupia, nie sięgając od razu po Światło i Cienie. Wyznam we wstępie, że i tym razem Anne Bishop wywarła na mnie ogromne wrażenie, pozwalając zupełnie wsiąknąć w magiczną krainę oraz poznać wspaniale wykreowanych bohaterów. 
Jeśli chcecie poznać więcej szczegółów, przez które nie mogłam spać po nocach, to zapraszam do dalszej recenzji. :)

 

Światło i Cienie rozpoczynają się stricte po wydarzeniach mających miejsce w pierwszej części. Lyrrze udaje się wreszcie odnaleźć Aidena, z którym postanawia wyruszyć w podróż po Sylvalanie w celu namawiania kolejnych klanów Fae do zejścia do świata ludzi i bronienia ciągle wyrzynanych wiedźm. Jako Bard i Muza próbują posłać pieśni do jak najodleglejszych zakątków, żeby ludzie dowiedzieli się, kim w rzeczywistości są Czarne Płaszcze. Trudo jednak jest szerzyć prawdę, skoro Tropicielka i Światły, główni rządzący Fae, niemal ostatecznie wypędzają ich z Tir Alainn, a ich słowa zamieniają w kłamstwa.

 

W międzyczasie czytelnicy poznają zachodnie krainy i zamieszkujące tam klany Fae, rodziny wiedźm czy wioski ludzi. Liam to młody baron, który po śmierci ojca dopiero co przejął władzę nad Willowsbrook. Mieszka w posiadłości wraz z matką i młodszą siostrą. Podczas spokojnego popołudnia przy herbacie dowiaduje się prawdy o podłości ojca oraz faktu posiadania przyrodniej siostry będącej wiedźmą. Czy Liam mimo uprzedzeń będzie potrafił zaakceptować nowego członka rodziny? Co ze zbliżającą się naradą baronów i mającym mieć wówczas miejsce głosowaniu dotyczącym losów kobiet całego kraju?

 

Ashk czuje w kościach, że źle się dzieje. Wpływy Czarnych Płaszczy docierają na zachód, wobec czego Pani Lasu będzie zmuszona do podjęcia odpowiednich kroków...
Światło i Cienie są idealną kontynuacją serii. Ilość pojawiających się wątków nie pozwala oderwać się od książki choćby na sekundę. Zwłaszcza, że autorka idealnie dawkuje pozyskiwanie przez czytelnika informacji, jedne wątki zakańczając, zaś inne coraz mocniej mutując i ostatecznie ich rozwiązanie przenosząc na trzeci tom (mam nadzieję). W drugim tomie akcja goni akcję i akcją popędza - głównie, ponieważ czasami pojawiają się fragmenty pełne spokoju, humoru czy wzruszeń. Światło i Cienie bogate są więc w szereg przeróżnych emocji nagminnie towarzyszących czytaniu.

 

Warto wspomnieć o realistycznie wykreowanych bohaterach, bez których historia byłaby doprawdy nijaka. Anne Bishop rewelacyjnie potrafi wzbudzić sympatię, a także sprawić, że nienawiść rośnie z każdym kolejnym słowem - wszystko zależy o tego, z czyjej perspektywy aktualnie poznajemy bieg wydarzeń. 

 

Doskonałym smaczkiem powieści było pokazanie, że mimo iż postawi się kobiety na najniższym piedestale, one i tak znajdą w sobie siłę, by wygrać. Autorka pokazuje, jak wyglądałby świat rządzony przez mężczyzn, gdzie "słabsza płeć" nie miałaby prawa głosu. Głosu? Co ja mówię! Nie miałaby prawa nawet żyć po swojemu! W książce kobiety muszą nosić specjalne popręgi na twarz, które mają za zadanie nauczyć je niewinności oraz pokory. Nie mają prawa czytać książek (chyba że mężczyzna wybierze im odpowiednie tytuły), chodzić do szkoły (mogą jedynie ukończyć dwie lub trzy podstawowe klasy, by umieć liczyć wydatki domostwa - za zgodą mężczyzny, oczywiście) czy pracować inaczej niż prowadząc dom, rodząc dzieci i zaspakajając seksualnie potrzeby mężów/kochanków. 

 

Podsumowując, Światło i Cienie to przepełniona magią powieść, obok której nie warto przechodzić obojętnie. Trzymająca w napięciu historia z niesamowicie wykreowanymi bohaterami i rzetelnie stworzonym światem. Polecam z całego serca tę przepiękną opowieść o walce z nieprawymi rządami, szerzeniu nadziei i ciężkich dążeniach kobiet, by móc żyć zgodnie z własnym życzeniem. Z racji tego, że Światło i Cienie są bezpośrednią kontynuacją, radzę najpierw zapoznać się z pierwszą częścią, czyli wspomnianymi we wstępie Filarami Świata. 

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial