Okładka wydania

Bruegel Zbliżenia

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Manfred Sellink
 • Tytuł Oryginału: Bruegel in detail
 • Gatunek: Popularnonaukowe
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Bożena Mierzejewska
 • Liczba Stron: 288
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 255x325 mm
 • ISBN: 9788321351049
 • Wydawca: Arkady
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Bruegel Zbliżenia | Autor: Manfred Sellink

Wybierz opinię:

Tam, Gdzie Matka Mówi Dobranoc

„Bruegel. Zbliżenia”

Wśród niderlandzkich mistrzów, artystów których zna cały świat, nazwisko Bruegel jest chyba bardziej niż tylko „znane”. Pieter Breugel urodził się, jak podaje autor albumu
pomiędzy rokiem 1525 a 1530 w Breugel lub w Antwerpii. Kojarzony jest on z dziełami, które zachwycają odbiorcę pod wieloma względami, a ich oryginalność i wymowa do dziś fascynuje wielu! Wśród najbardziej znanych dzieł Breugela są m.in. „Triumf śmierci”, „Wieża Babel”, „Pejzaż ze ślizgawką i pułapką na ptaki” czy „Spis ludności w Betlejem”, ale i wiele innych.

 

Nowa pozycja książkowa pt. „Bruegel. Zbliżenia” autorstwa Manfreda Sellinka, to pięknie wydany album z komentarzami do dzieł Pietera Braugela, który ukazał się w Wydawnictwie ARKADY. Dla wszystkich wielbicieli niderlandzkiego twórcy, choć nie tylko, może stać się on ulubioną pozycją w domowej biblioteczce!

 

„Podróż po świecie obrazów”

Celem tej publikacji, jak przyznaje na wstępie sam autor Manfred Sellink, jest zaproszenie czytelnika „w podróż po świecie obrazów artysty” i odkrywanie wraz z nim tego, co: nowe, nieoczekiwane, zaskakujące! Przyznać trzeba, iż już w trakcie lektury rzeczywiście zachwycimy się dziełami Breugla i spojrzymy na jego twórczość nieco inaczej niż dotychczas... Niesamowite rysunki i obrazy, które robią na odbiorcy ogromne wrażenie, zostały przedstawione i skomentowane przez Sellinka. Wspomniane komentarze są niezwykle zwięzłe, ale trafiają w samo sedno. Z nich dowiadujemy się nieco o artyście, o inspiracjach, odwołaniach, czy o tym, w jaki sposób ten niderlandzki malarz tworzył swoje dzieła, oraz czym się kierował podczas pracy twórczej. Niesamowite obrazy, które przedstawiają przeróżne wizje Breugela, zapadną na długo w pamięci, podobnie jak i jego pejzaże.
Dodać warto, że przydatne, zwłaszcza dla laika, okażą się zwięzłe opisy autora albumu, umieszczone w rozdziale Dzieła, które zawierają szczegółowe dane techniczne m.in. jaka technika została wykorzystana podczas tworzenia konkretnego dzieła (m.in. olej na desce/tempera na płótnie/pióro i atrament itd., w jakim miejscu – w którym muzeum - znajduje się dany obraz, ale również daty powstania oraz dokładne tytuły dzieł). Jest to jednak dopiero początek tego, co zafunduje nam autor albumu!
Rzeczywiście podróż, w którą zabiera nas Manfred Sellink, okaże się zaskakująca i pełna pasji!

 

TEMATY

Autor podzielił swój album na kilka części. Po Wprowadzeniu, Biografii i prezentacji Dzieł, przedstawia Tematy, które Sellink podzielił na:
„Przyglądając się światu”, „Burzliwe czasy”, „Cnota i grzech”, „Potwory i demony”, „Pożytek i przyjemność”, „Humor obrazowy”, „Twarze i emocje”, „Joie de vivre”. Każdy rozdział rozpoczyna krótkim wstępem, dzięki czemu czytelnik ma szansę zapoznać się z zamysłem autora i skupić się na jego interesującym pomyśle prezentacji dzieł Breugela. W tych wprowadzeniach Manfred Sellink komentuje istotne elementy, które miały wpływ na twórczość artysty w konkretnym wybranym temacie. Odwołuje się on do przemian społecznych, do historii, do religijnych inspiracji, do poczucia humoru samego artysty i opinii innych twórców, czy zajmujących się twórczością Breugla osób. Te również zwięzłe, stosunkowo niedługie wstępy, są bardzo trafne i wskazują na pasję samego autora albumu.

 

Wybrane dzieła, które na kredowych stronach ze szczegółami czytelnik może obejrzeć, robią naprawdę wspaniałe wrażenie! Każdy, kto zetknął się z dziełami niderlandzkiego malarza wie, że sposób w jaki przedstawia tematy, jest niezwykły. Nawiązania biblijne, które są niezwykle popularne w twórczości Breugela, ponadczasowy humor, widoczny w jego dziełach czy jego fascynacja prostym człowiekiem z pewnością zostanie zauważona przez odbiorcę. Dzieła, które Manfred Sellink przedstawia w albumie „Breugel. Zbliżenia” są genialne, zresztą tak, jak i sam album!

 

Bardzo polecam!

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial