Okładka wydania

Dzieje

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Herodot
 • Tytuł Oryginału: Historiai
 • Gatunek: Historyczne
 • Język Oryginału: Grecki
 • Przekład: Seweryn Hammer
 • Liczba Stron: 680
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 160x230 mm
 • ISBN: 9788307034799
 • Wydawca: Czytelnik
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5,5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Dzieje | Autor: Herodot

Wybierz opinię:

Tomasz Niedziela

Nie spodziewałem się, że ta książka jest taka trudna w czytaniu. Może nie przez samą treść czy styl, ale przez natłok imion, nazw i określeń, a wszystko to z greki. Niełatwo to wszystko objąć, że tylko przypomnę: jeszcze na przełomie XIX i XX wieku greka była w gimnazjum. Bardzo daleko odeszliśmy od tych czasów, a nauczanie upada systematycznie.

 

Wracając do dzieła jakim zapewne są „Dzieje” Herodota – to można powiedzieć naukowa książka historyczna, jedna z pierwszych w dziejach! Muszę posłużyć się przykładem. Homer w poetycki sposób opisał wojnę trojańską, Herodot daje zupełnie inne wytłumaczenie jej przebiegu. Coś jak gdyby film fabularny i film dokumentalny. I teoria Herodota wydaje się o wiele bliższa prawdzie (przyznaje, nie miałem pojęcia, że taka interpretacja istnieje). Otóż Parys nie dowiózł Heleny do Troi, ponieważ wiatry zagnały go do Egiptu, tam uwięziono Helenę, dowiedziawszy się kim jest. Niestety Grecy o tym nie wiedzieli i zaatakowali Troję. Priam nie mógł jej wydać, bo jej po prostu tam nie było. Zresztą na logikę: co to za król, który poświęca cały swój kraj w zamian za kochankę swojego syna, który nawet nie jest następcą tronu (Hektor był najstarszym synem)? Kompletnie bezsensowne, samolubne działanie, a co by o królach nie powiedzieć, nie lubili oddawać władzy i życia. No, ale cóż lepiej „sprzedawała” się epopeja Homera. Wszystko pozostaje bez zmian: patrzymy na co co ładne, dostępne, podane na tacy, a nie zastanawiamy się jaka jest prawda i rzeczywistość.

 

Oczami Herodota możemy przyjrzeć się ówczesnemu stanowi wiedzy: o tym jak wygląda świat, o tym skąd płynie Nil i dlaczego ciągle tyle w nim wody, o tym, że lwica wydaje jedno młode raz w życiu (i dlaczego) i wiele innych tego typu ciekawostek.

 

Okres, który obejmuje „Dzieje” to głównie okres wojen grecko-perskich oczywiście z głębokim tłem historycznym, geograficznym i każdym innym. Co mocno rzuciło mi się w oczy to wojowniczość Greków – mnogość ich plemion i nieustanne wojny – krótsze lub dłuższe, ale spokoju to tam nie było. Persowie też, zanim doszli do jakiejś potęgi, sporo się nawojowali. Siłą rzeczy musieli ruszyć na Greków, a jak się to skończyło to doskonale pamiętamy z historii (nawet tej szkolnej).

 

Wreszcie kilka słów o demokracji greckiej. Najpierw malutka dygresja – Persowie nie chcieli jej przyjąć uznając za kiepski ustrój! Demokracja grecka to była demokracja bardziej obowiązków niż praw. Ogół wolnych obywateli zbierał się raz do roku i zaczynał losować swoich przedstawicieli! Wszystkie urzędy były losowane, przedstawiciele też! Każdy miał obowiązek urząd przyjąć i sprawować ku dobru wspólnemu. Czy obecnie ktoś potrafi sobie to wyobrazić? I co współczesna demokracja ma wspólnego z prawdziwą ideą demokracji. Polecam studiowanie historyków. Tak w ogóle Herodot wymienia trzy sposoby sprawowania rządów: demokrację, rządy arystokracji (oligarchii) i monarchię. I wychodzi mu na to, że ta trzecia jest najbardziej skuteczna.

 

Czytając takie dzieła nabieram coraz większej pewności jak bardzo brakuje nam podstaw historyczny, jak bardzo brakuje nam wiedzy. Wiem, wiem, wszystko można znaleźć u „wujka google”, tylko tak naprawdę, kto z niego w tym celu korzysta? Komu chce się tam sięgać? To co w głowie, to w głowie. Im więcej wiemy i uczymy się, tym bardziej mózg się rozwija, warto o tym pamiętać!

 

Za to przypomnienie i wiele innej cennej wiedzy muszę Herodotowi podziękować. Pamiętajcie, warto czytać!

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial