Okładka wydania

Wiecznie Młodzi, Czyli Pokolenie Mocy

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Joanna Pogorzelska
 • Gatunek: Reportaż
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 354
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 121x195
 • ISBN: 9788382190526
 • Wydawca: Novae Res
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdynia
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wiecznie Młodzi, Czyli Pokolenie Mocy | Autor: Joanna Pogorzelska

Wybierz opinię:

Ambros

Power Generation. Pokolenie mocy. To najsilniejsi 50 - 70 latkowie. Wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju. Co ich napędza? Pieniądze, władza, seks … Potrafią się cieszyć z życia, czerpać pełną parą, niezależnie od wieku. Młodzi, znudzeni i zmęczeni życiem, powinni brać z nich przykład i czerpać energię, którą starsi tryskają na każdym kroku. Dlaczego tacy są? Co ich tak ukształtowało? Na pewno wielki wpływ na ich podejście do życia miały czasy, w których się wychowali, ustrój, który w czasie ich młodości panował w kraju.

 

Joanna Pogorzelska przeprowadziła wywiady z przedstawicielami pokolenia mocy. Dwanaście osób. Każda inna. Każda porywająca nas do zmiany dotychczasowego życia. Z każdej osoby kipi energia i optymizm. A kogo mamy w tym ciekawym gronie? Od sportowców, poprzez artystów, dziennikarzy, lekarzy, a kończąc na prezydencie dużego miasta. Jerzy Górski – sportowiec, Jerzy Iwaszkiewicz – dziennikarz i felietonista, Magdalena Środa – socjolog i publicystka, Jacek Jaśkowiak – prezydent Poznania, Maria Romanek – polonistka, zwyciężczyni w programie Milionerzy i wiele innych osób. Opowiadają o swoim życiu, okresie dorastania i młodości, o trudnych czasach, kolejkach za wszystkim, o komunizmie i początkach wolności gospodarczej. Poznajemy ich marzenia, ale również dzielą się z nami swoją osobistą definicją szczęścia. Są pełni energii i zapału, oczekują zmian w swoim życiu, wiedzą, że najlepsze jeszcze jest przed nimi.

 

„Kiedy kończy się młodość? - Kiedy sami o tym zdecydujemy. U mnie trwa nadal i nie przewiduję naciśnięcia przycisku OFF”.

 

Są usatysfakcjonowani i spełnieni zawodowo, mają odchowane dzieci i mają czas na realizowanie pasji i marzeń. Mają nieposkromiony apetyt na życie, optymizm, którego można im tylko pozazdrościć. Potrafią świadomie dbać o swoją kondycję fizyczną, nie ma dla nich żadnych barier. Cieszą się każdą drobnostką, małą chwilą, śpiewem ptaków czy szumem drzew. Skąd oni mają tyle siły i energii? Tylko można im pozazdrościć. A właściwie to powinniśmy brać z nich przykład, mobilizować się do działania, wstania z kanapy, wyjścia z domu, uczenia się nowych rzeczy. Pomimo, że są w określonym wieku, to tak naprawdę duchem są wiecznie młodzi, otwarci na ludzi i świat, na zmiany i nowości.
„Czy miewam gorsze dni? Nie przypominam sobie”.

 

Ten wywiad – rzekę czyta się bardzo szybko. Ale warto delektować się tą lekturą, dozować sobie emocje stopniowo. Warto po każdym takim wywiadzie poświęcić chwilę na refleksję, na zastanowienie się, czy powinno się skorzystać z mądrości przedstawicieli tego pokolenia, czy warto wsłuchać się w ich rozsądny głos. Jestem przekonana, że dobrych rad i pomysłów nigdy za wiele. Jeżeli inni, starsi chcą się z nami podzielić swoim doświadczeniem, uchylić rąbka ze swoich intymnych i wewnętrznych przemyśleń, zaszczepić w nas ducha walki, to dlaczego nie skorzystać?

 

Uważam, że autorka przygotowała się znakomicie do tych rozmów, stawiała przez rozmówcami trudne i przemyślane pytania, czasami wprawiała ich w zakłopotanie, czasami pytanie zbywane było milczeniem. Świetnie, wtedy sami mogliśmy sobie udzielić na nie odpowiedzi.

 

Niesamowita książka, pełna emocji i optymizmu, zdecydowanie potrafi wskrzesić w nas wolę i chęć do ciekawszego życia, do realizowania marzeń i pasji. Ukazuje nam, że wiek nie ma znaczenia, liczy się nasz duch i chęć zmian na lepsze. Nie ociągajcie się, skorzystajcie z przemyśleń starszych, a zobaczycie, jak można żyć szczęśliwie niezależnie od wieku.
I pamiętajmy:

 

„Nowoczesność, przebojowość i energia życiowa to nie tylko domena ludzi młodych, bo cechy te dotyczą również dzisiejszego pokolenia 50 – 70 latków. Warto, żebyśmy wszyscy – a zwłaszcza młode pokolenie - zaczęli inaczej ich postrzegać”.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial