Okładka wydania

Homo Biologicus Jak Biologia Wyjaśnia Ludzką Naturę

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Pier Vincenzo Piazza
 • Tytuł Oryginału: Homo biologicus: Come la biologia spiega la natura umana
 • Gatunek: Popularnonaukowe
 • Język Oryginału: Włoski
 • Liczba Stron: 384
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 140x203 mm
 • ISBN: 9788328714649
 • Wydawca: Muza
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Homo Biologicus Jak Biologia Wyjaśnia Ludzką Naturę | Autor: Pier Vincenzo Piazza

Wybierz opinię:

Sylfana

Czy też należycie do osób, którym nie zawsze było po drodze z biologią? Czy wasze uczestnictwo na tych lekcjach w szkole ograniczało się do czynności, które pozwoliłyby zaliczyć ten ciekawy, aczkolwiek zagmatwany przedmiot? Jeśli tak, to właśnie dla was została stworzona książka Homo biologicus. Jak biologia wyjaśnia ludzką naturę. Nie jest to żaden żart, ani próba wykpienia waszych umysłów, które do tej pory nie przyjmowały w sposób kompletny wiedzy naukowej o takim właśnie charakterze. Ta pozycja popularno – naukowa może stać się swoistym antidotum na nieprzystawalność waszego umysłu do tej dziedziny, gdyż tłumaczy ona naturę ludzką i jej zachowania w sposób niezmiernie intrygujący i niecodzienny. Nie mamy tutaj typowego rozwinięcia trudnych biologicznych pojęć, tylko raczej filozoficzne rozważania, czy jakość naszej egzystencji, jej różne formy mają swoje uzasadnienie w naturze, specyficznych kodach genetycznych zapisanych w naszym organizmie. Autor nie odnosi się tylko tego, co zostało już udowodnione przez naukowców, ale sięga o wiele wyżej, po zagadnienia nieoczywiste, trudne, nienamacalne. Próbuje odpowiedzieć na pytania, czy rzeczywiście istnieją byty niematerialne, tzw. dusze, które również są materiałem genetycznym, przypisanym określonym jednostkom. Oprócz tego poruszane są też inne ciekawe wątki, o których raczej nie dowiemy się na standardowych lekcjach biologii.

 

Niezmiernie ciekawym jest fakt, że Pier Vincenzo Piazza przyjmuje już na wstępie za prawdę, że wszystkie zjawiska i mechanizmy można wytłumaczyć poprzez biologię i szeroko pojętą naukę. Ta odważna teza generuje konieczność kreowania wzmożonej dyskusji oraz udowodnienia, że właśnie tak jest, a to wydaje się być zadaniem trudnym, jeśli nie niewykonalnym. Jak udowodnić, że istnieje coś, czego nie możemy dotknąć, zobaczyć, poczuć? Czy określone zmysły ludzkie są nam rzeczywiście potrzebne, żeby wykazać, że dany byt istnieje i tworzy nasze jestestwo? Na te i szereg innych pytań odpowiada twórca tej książki, jednak robi to w sposób bardzo nieoczywisty – odpowiada, ale nie podaje konkretnych danych, mówi i rozmyśla, jednak nie w sposób naukowy, a właśnie filozoficzny i gawędziarski. Ta jego fantazyjna gawęda narracyjna może urzekać, zdecydowanie, jednak jest trochę takim przysłowiowym „laniem wody”, rozważaniem bez finału. Czasami przez to „gadulstwo” i filozofowanie twórca zapomina o najważniejszym celu książki – udowodnieniu postawionych we wstępnej części tez. Oprócz tego, język naszemu gawędziarzowi też czasami się mocno plącze, przez co, tekst jest porozrywany na wiele wątków, nie zawsze ze sobą kompatybilnych. Innymi słowy, momentami jest bardzo profesjonalne i naukowo, innym razem dziwnie i bardzo niezobowiązująco. Przez tę nierówność narracyjną czytelnik może czuć się pogubiony, a przez to mieć na finiszu wrażenie, że przeczytał książkę, ale nic z niej nie wyniósł. Winą jest tutaj zbytnie nagromadzenie treści i znaczeń.

 

Myślę, że odpowiednią wskazówką będzie tutaj rada, aby tej pozycji popularno – naukowej nie czytać na jednym wdechu i szybko. Treści należy sobie tu dozować, najlepiej czytać po jednym wątku, abyśmy nie stracili z oczu myśli przewodniej. Da to szansę na uszeregowanie wniosków i myśli, a także pozwoli wyjść z procesu czytania z satysfakcją, że jednak coś tam zaczynamy rozumieć z dziedziny biologii i nie jesteśmy kompletnymi „tumanami” w tym zakresie. Homo biologicus jest trudna w odbiorze i niedoskonała w realizacji wybranej koncepcji, jednak mimo wszystko warta zauważenia i docenienia, za odwagę w klarowaniu myśli, perspektywiczne podejście do tematu, innowacyjność i nietuzinkowość.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial