Okładka wydania

Arsene Lupin Dżentelmen Włamywacz

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Maurice Leblanc
 • Tytuł Oryginału: Arsène Lupin, Gentleman Cambrioleur
 • Gatunek: Kryminał
 • Język Oryginału: Francuski
 • Przekład: Stanisław Kroszczyński
 • Liczba Stron: 220
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: III
 • Wymiary: 130x195 mm
 • ISBN: 9788366704039
 • Wydawca: Wydawnictwo CM
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Arsene Lupin Dżentelmen Włamywacz | Autor: Maurice Leblanc

Wybierz opinię:

Lówianka

Żyjący na przełomie XIX i XX wieku amerykański pisarz powieści crime fiction Raymond Chandler stwierdził: „Pokażcie mi kogoś (bez względu na płeć), kto nie znosi kryminałów, a powiem wam, że to dureń, może nawet nie pozbawiony jakiejś tam inteligencji, ale dureń ponad wszelką wątpliwość.” Tak bezkompromisowa postawa może napotkać na sprzeciw wielu czytelników, jednakże trudno ukryć fakt, że powieści detektywistyczne należą do najchętniej czytanych książek przez Polaków. Miłośnicy tego gatunku zapewne bardzo dobrze znają dzieła autorów takich jak: Joanna Bator, Joanna Chmielewska, Katarzyna Bonda, Zygmunt Miłoszewski, Marek Krajewski czy Remigiusz Mróz. Ponadto od 2004 roku przyznawana jest Nagroda Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści sensacyjnej lub kryminalnej.

 

Choć w XXI wieku czytelników gorączkowo śledzących tropy zbrodni nie brakuje, warto wspomnieć o początkach popularności tego gatunku. Jedna z najpopularniejszych fikcyjnych postaci pochodzi z dzieł sir Arthura Conana Doyle’a. Dzieje wybitnego detektywa Sherlocka Holmesa oraz jego wiernego towarzysza, doktora Johna Watsona na dobre zadomowiły się w popculturze. Nieco mniej rozpoznawalnym stróżem prawa jest Francuz, Hercules Poirot stworzonego dzięki sile wyobraźni Agathy Christie.

 

Do charakterystycznych cech wszystkich wybitnych detektywów należy zdolność dedukcji. Protagoniści dzięki swojej inteligencji, rozległej wiedzy oraz sprytowi zawsze znajdują rozwiązanie tajemnicy. Tak wybitne jednostki często zostały boleśnie doświadczone w przeszłości, a ich geniusz staje się wymówką, aby tolerować trudne cechy charakteru czy pedantyczne zachowania. Jako indywidualiści lubią pracować samodzielnie, jednakże mają pojedynczych przyjaciół, którym zwierzają się ze swoich przygód.

 

Powyższy opis może pasować nie tylko do postaci utalentowanych stróżów prawa, ale także do zbrodniarzy. W 1907 roku zostaje opublikowany pierwszy zbiór opowiadań autorstwa Maurice’go Leblanca, które opisują losy dżentelmena-włamywacza - Arséne’a Lupina.

 

W dziewięciu krótkich historiach czytelnicy dowiadują się o niesamowitej zręczności złoczyńcy, jego nienagannych manierach oraz bezczelności (kiedy to złodziej chwali się o swoich planach lub sukcesach, publikując notatki w gazetach). Rodzimym przeciwnikiem Lupina jest agent Ganimard, a gdy temu nie udaje się zapobiec kolejnym kradzieżom, do Francji przybywa Herlock Holmes (sic!). Oprócz historii o spektakularnych włamaniach, w tym tomie można znaleźć informacje na temat dzieciństwa Lupina, o początkach przyjaźni z kronikarzem jego dokonań a także o nieudanych próbach popełnienia przestępstw.

 

Zmiana perspektywy z detektywa na włamywacza sprawia, że czytelnik nie musi długo czekać na rozwiązanie sprawy. Opowiadania liczą tylko kilkanaście stron ponieważ
do wyjaśnienia nie prowadzi droga poszlak i motywów. Całą prawdę zna złoczyńca, więc łatwo mu rozwiać wątpliwości obywateli, agenta Ganimarda czy wiernego przyjaciela. Zwięzłością charakteryzuje się również kompozycja, opierają się na wartkiej akcji, dowcipnych potyczkach słownych oraz oszczędności przy opisach otoczenia.

 

Postać wykreowana przez Maurice’go Leblanca jest ciekawą próbą zrównoważenia w literaturze dominacji powieści kryminalnej o wybitnych detektywach, powieścią o znakomitym włamywaczu. Z racji tego, że Arséne Lupin wyróżnia się swoją inteligencją, przystojną prezencją oraz nieskazitelnymi manierami, śmiało może pretendować do miana pozytywnego bohatera. Myślę, że czytelnicy łatwo wybaczą złodziejowi jego niepochlebną profesję z powodu jego geniuszu oraz – paradoksalnie – szlachetności.

 

Czytanie opowiadań kryminalnych należy do przyjemnych form spędzania wolnego czasu. Ze względu na niewielki rozmiar rozdziałów oraz wartką akcję, odbiorca bardzo szybko uzyskuje zadowolenie płynące z faktu, że poznało się rozwiązanie tajemnicy oraz, że skończyło się zamknięty fragment. Dużym zaskoczeniem może być także zróżnicowanie tematów, jakie podjęto w poszczególnych opowiadaniach. Dzięki tej różnorodności odbiorca jest w stanie poznać Arséne’a Lupina z wielu stron. Przypuszczam, że szerokie grono miłośników kryminałów znajdzie wiele radości w śledzeniu kolejnych przygód tego utalentowanego włamywacza.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial