Okładka wydania

Lekarz Wojenny Chirurg Na Linii Frontu

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: David Nott
 • Tytuł Oryginału: War Doctor: Surgery on the Front Line
 • Gatunek: Literatura Faktu
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Dominika Braithwaite
 • Liczba Stron: 416
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 140x209 mm
 • ISBN: 9788366360907
 • Wydawca: Insignis
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Lekarz Wojenny Chirurg Na Linii Frontu | Autor: David Nott

Wybierz opinię:

Karolina

Nowy rok rozpoczęłam z literaturą faktu, a dokładnie z Lekarzem wojennym Davida Notta. Rzadko czytam tego rodzaju książki, jednak ostatnio coraz częściej przekonuję się do sięgania po takie gatunki, które są dla mnie czytelniczą nowością lub wyzwaniem. I tym razem udało mi się trafić w dziesiątkę – Lekarz wojenny to książka, którą zdecydowanie polecam. Opowiada ona o niesamowitym człowieku, który dokonuje jeszcze bardziej niesamowitych rzeczy.

 

David Nott jest brytyjskim chirurgiem ogólnym i naczyniowym. Na co dzień pracuje w londyńskich szpitalach. Jest również mężem oraz ojcem dwójki dzieci. Jednak raz na jakiś czas bierze bezpłatny urlop i wyjeżdża w najniebezpieczniejsze części świata, by nieść pomoc i ratować ludzkie życie. Służył między innymi w Afganistanie, Syrii, Strefie Gazy, na Haiti i w Nepalu. Wraz z organizacją Lekarze bez Granic pracował w szpitalach, które znajdowały się w ogniu wojny i które przyjmowały tysiące poważnie rannych ludzi.

 

Jak operować, gdy nad głową latają kule? Podczas nalotu udać się do schronu, czy pozostać z pacjentem, który leży otwarty na stole operacyjnym? Co zrobić, gdy na blok wchodzi uzbrojony po zęby oddział ISIS? O tym wszystkim opowie David Nott – Indiana Jones chirurgii.

 

Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Podziwiam pracę chirurgów i nie mogę się im nadziwić. Dla mnie, całkowitego laika w tej dziedzinie, są to umiejętności, które zakrawają o nadprzyrodzone zdolności. David Nott z taką nonszalancją opowiadał o przeszczepach żył, zakładaniu szwów na naczynia krwionośne, czy o nacinaniu osierdzia w celu odpompowania nadmiaru krwi uciskającej serce. Dla niego to rutynowe operacje, które przeprowadza bez większych problemów. Mnie oczy wychodziły z orbit, gdy czytałam o kolejnych, coraz to bardziej skomplikowanych zabiegach. Nie dość, że pacjenci nie rozpadali się na stole pomimo wielu nacięć skalpelem, to jeszcze odzyskiwali zdrowie i dostawali szansę na powrót do swojego dawnego życia.

 

Tylko właśnie jakie było to życie pacjentów Davida Notta?

 

Mam na myśli oczywiście tych podopiecznych, którymi doktor zajmował się na misjach, w strefach konfliktów zbrojnych. David Nott oraz wielu innych specjalistów walczyło o życie tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci. Czasami robili to tylko po to, by rekonwalescenci po opuszczeniu szpitala zostali ponownie trafieni snajperską kulą. Zawracali ludzi z granicy śmierci, jednak uratowanych niejednokrotnie czekało życie w kalectwie, ponieważ eksplozja pozbawiała ich kończyn, części twarzy, lub wywoływała inne szkody, które nawet wobec mocy chirurgów były nieodwracalne. Przytoczę fragment z książki, który wyjątkowo przykuł moją uwagę:

 

- Spójrz na tę dziewczynkę. To ofiara dzisiejszego bombardowania rosyjskich samolotów. Straciła jedno ramię i całą twarz.
- To okropne – odpisałem. - Myślisz, że przeżyje?
- Niestety tak – odpowiedział.

 

Pomimo tego, że lekarze i wolontariusze dwoją się i troją, nie są w stanie uratować wszystkich i ogarnąć chaosu i bezsensu wojny. David Nott poszedł więc o krok dalej i poza doraźną pomocą medyczną, założył fundację (którą każdy może wesprzeć) i do dziś organizuje szkolenia z zakresu chirurgii dla medyków z krajów ogarniętych wojną. Kształcenie skupia się na pracy w tak zwanych surowych warunkach. Przygotowuje lekarzy do pracy w realiach wojny, gdzie szpitale często pozbawione są odpowiedniego sprzętu, personelu, czy zapasów w bankach krwi.

 

Lekarz wojenny to opowieść o ogromnej pasji i poświęceniu, które nie straciły swojej mocy nawet w obliczu śmierci. David Nott ukazuje dramatyczny obraz wojny, jej bezcelowość i nieludzkie okrucieństwo. Jednocześnie daje nadzieję, ponieważ tak długo, jak istnieją ludzie podobni Davidowi Nottowi, tak długo jest szansa na lepsze jutro. Szczerze polecam.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial