Okładka wydania

Kto Odejdzie Już Nie Wróci

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Kto Odejdzie Już Nie Wróci | Autor: Shulem Deen

Wybierz opinię:

The Polish Cowboy

Niesamowita opowieść autora o świecie chasydów, o którym wiadomo bardzo niewiele. Ten ruch religijny o charakterze mistycznym jest częścią judaizmu, jednak z wiadomych względów jest niemal nieobecny w Polsce. Dzięki temu książka będzie jeszcze bardziej interesująca dla naszych rodzimych odbiorców. Shulem Deem w “Kto odejdzie, już nie wróci” opowiada nam historię swojego pełnego wykluczeń życia. Z zapalonego, wiernego swojej wierze i wspólnocie Żyda zamienił się on w osobę negującą, a następnie całkowicie niewierzącą. W opinii swoich dawnych przyjaciół stał się nawet heretykiem. Dla autora rozum wygrał z wiarą, przez co może być uznawany za człowieka nowoczesnego. W jego przypadku wiąże się to jednak z wieloma nieprzyjemnościami i cierpieniem, o którym opowiada nam w swojej książce.

 

“Kto odejdzie, już nie wróci” to opowieść to wierze i wspólnocie, które powinny być w życiu drogowskazami i pomagać. Narzucają też one pewne zakazy i nakazy. Problem pojawia się, kiedy wierny zaczyna mieć pytania, na które nie dostaje odpowiedzi. Tak rozpoczyna się rozdarcie wewnętrzne, które spotkało Shulema Deena. Książka opowiada o życiu w hermetycznej wspólnocie żydów chasydzkich. Podopieczni chasydów nie mogą czytać gazet, oglądać telewizji, małżonkę autorowi wybrali także członkowie wspólnoty (zamienił z nią wcześniej tylko kilka zdań). Młodzi mają obowiązek spędzać dni na studiowaniu Talmudu, wpaja im się posłuszeństwo wobec starszych i przestrzeganie żydowskiego prawa. Z czasem autor doczekał się licznego potomstwa, jednak trudności w utrzymaniu rodziny, zamknięcie na świat i brak możliwości rozwoju sprawiły, że czuł coraz większe wątpliwości odnośnie swojej ścieżki życiowej. Pojawił się konflikt pomiędzy jego pragnieniami, a planami wspólnoty. Wątpliwości te zasiały w nim ziarno niewiary.

 

Publikacja jest niewątpliwie bardzo pouczająca. Pokazuje nam świat skwerczyków, opowiada o różnicach pomiędzy różnymi odłamami chasydyzmu, opisuje działanie wspólnoty i enklaw żydowskich. Autor opisuje też problemy, które napotkały go po opuszczeniu swojej wiary, swoistej ekskomunice. Został on wykluczony właściwie z całej lokalnej społeczności, co dotknęło także jego dzieci! “Kto odejdzie, już nie wróci” to bardzo dobrze napisana pozycja o problemach zamkniętego środowiska ograniczonego wiarą. Rzetelne i dokładne omówienie tematu, które zostało wzbogacone o bardzo ciekawe anegdoty, które świadczą o talencie pisarskim autora. Plusem jest także to, że pisarz absolutnie nie próbuje nas przekonać do swoich racji. Opowiada on po prostu swoją historię, za co należy mu się duży szacunek.

 

Książka Shulema Deena jest próbą obiektywnego spojrzenia na bycie członkiem opisywanej wspólnoty. Stara się on nie oceniać, tylko sprawiedliwie ukazać szykany, jakie spotkały go po jej opuszczeniu. Jak mówi nam sam tytuł: “Kto odejdzie, już nie wróci”. Autor opuścił znany mu świat, aby żyć w zgodzie z własnymi przekonaniami, co wiąże się z nie lada odwagą. Książka opowiada historię, którą po prostu warto znać - jest bezstronna, opisuje problemu hermetycznej żydowskiej społeczności, jej strukturę, święta i zwyczaje. Oprócz wartości edukacyjnej, lektura wywołuje też ogromne wzruszenie. Autor, niezależnie od tego, czy jest we wspólnocie, czy też nie, zawsze musi się liczyć z wyobcowaniem i samotnością. Nawet lekarz odbierający poród jego dzieci go lekceważył! Jeśli chcemy się sporo nauczyć, a przy okazji poznać wzbudzającą ogromne emocje historię, “Kto odejdzie, już nie wróci” powinna się znaleźć w naszej biblioteczce.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial