Okładka wydania

Bike'owa Podróż Z Sydney Do Szczecina

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Daniel Kocuj
 • Gatunek: Podróżnicze
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 352
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 150x210 mm
 • ISBN: 9788361968436
 • Wydawca: Annapurna
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Bike'owa Podróż Z Sydney Do Szczecina | Autor: Daniel Kocuj

Wybierz opinię:

Edymon

Marzenia są jednym z najprzyjemniejszych elementów naszego życia. Kiedy się spełniają, czujemy radość i szczęście, a na ich miejsce wskakują kolejne marzenia. Czasem marzymy o rzeczach naprawdę drobnych, jak nowa książka, czy obiad w restauracji. Czasem jednak te marzenia są znacznie większe. Jednym z takich marzeń może być np. podróż życia. Coś na wzór wyprawy Daniela Kocuja. Wyprawy z rozpalonego serca Australii do rodzinnego miasta Szczecina. Wyprawy o tyle niezwykłej, że na rowerze, będącej kwintesencją rowerowej pasji i apetytu Daniela, który rósł z każdą kolejną rowerową wycieczką. A zaczęło się zupełnie niewinnie. Od takich zwykłych rowerowych wypadów, które miały pomóc odreagować korporacyjny stres i usatysfakcjonować niespokojnego ducha autora. Potem były kolejne nieco dłuższe przejażdżki. Jego duch łaknął jednak wciąż czegoś więcej. Pragnął totalnie dzikiej przygody.

 

"Ziarno, które sam w sobie zasiałem, sięgając po książki podobnych mi marzycieli, już nie było ziarnem, a malutką rośliną, która wykiełkowała i pięła się ku słońcu. Żartowałem, że zdiagnozowano u mnie cyklozę, czyli kompletnego bzika na punkcie roweru".

 

Okazją ku temu stał się udział w projekcie "Work@Holiday" w ramach którego Daniel Kocuj mógł wyjechać i legalnie pracować na antypodach, by zarobić na podróż marzeń. "Z Sydney do Szczecina". Pierwszym wyzwaniem dla podróżnika byłą Australia, która okazała się krajem wielu sprzeczności i wyzwań. We znaki dały mu się m.in. potworne upały i chłodne noce. Natrętne muchy i bezkresne pustkowia. Kraj ten okazał się tyle samo piękny co niebezpieczny, zarówno ze strony natury, jak i samego człowieka. Podróż ta stała się więc w konsekwencji tyle samo przygodą co i lekcją życia. Swoistą formą stuki przetrwania. Nie oznacza to jednak wcale, że potem było już tylko łatwiej. Równie sroga dla rowerzystów okazała się bowiem wyspa Bali. Tam podróżnik miał okazję doświadczyć werwy jednego z wulkanów, samotności i wyjątkowego braku porozumienia z niektórymi Indonezyjczykami. Uroku Indonezji nie zatarł jednak nawet atak terrorystyczny. Równie ciekawym turystycznie, jak i dostarczającym wielu wrażeń była Malezja. Kraj, w którym długość autostrad ni jak ma się do standardów życia. Kraj, w którym dominuje sztuka Farthshipu. Równie mocno zaskoczył naszego bohatera sam Penang - miasto wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, które stanowi nie lada wyzwanie dla podróżnych. Podróż Daniela nie miałaby jednak w sobie tego wyjątkowego smaku, gdyby nie fakt, że miał on skłonność do pakowania się tam, gdzie czają się kłopoty i skąd zieje jawne niebezpieczeństwo. A to oznacza, że w książce znajdziecie nie tylko opisy niezwykłej przyrody, klimatycznych zakątków ale i wiele wręcz spektakularnych scen akcji.

 

W książce znajdziemy też całą mapę podróży Daniela, która w ogólnym zarysie robi naprawdę wielkie wrażenie. "Bikeowa podróż. Z Sydney do Szczecina" jest jednak odzwierciedleniem jej pierwszej części. Literackim obrazem podróży, sięgającą od Australii, przez Indonezję, Malezję, aż do Indii. Podróży spowitej upalnym słońcem, krwiożerczą fauną, pustkowiem, niekończącymi się górskimi pasmami, tętniącymi życiem miast to znów ciszą zapadłych w sen wiosek. Wyprawy pełnej niezapomnianych spotkań, wzlotów, upadków, samotności i tęsknoty. Zaskakujących zwrotów akcji i unikalnych wrażeń. Warto jednocześnie nadmienić, iż relacje z tej podróży były swojego czasu transmitowane przez stacje radiowe i telewizyjne, takie jak TVN, Planet+ TV Republika i oczywiście TVP Szczecin. Wiele ciekawych materiałów można było też znaleźć w Głosie Szczecińskiem. Artykuły Daniela Kocuja pokazywały się jednocześnie w czasopiśmie "Żagle" i "Rowertour". Autor po dziś dzień prowadzi również bloga www.bike2.be.

 

Mam nadzieję, że to zachęci niektórych z Was, by po książkę sięgnąć. Książki podróżnicze mają ponadto to do siebie, że niekoniecznie trzeba czytać je od razu od deski do deski. Są raczej jak krótki wypad do rzeczywistości z naszych marzeń, którą można sobie dawkować. Przeżywać, utrwalać i dopiero potem iść dalej. To właśnie cenię sobie najbardziej w tego typu publikacjach. Ta książka wyjątkowo dobrze wpasowała się więc w moje oczekiwania. Zarówno jeśli chodzi o treść, jak i jej układ. Daniel Kocuj prezentuje bowiem swoje relacje z podróży w kilku niezależnych rozdziałach. Każdy z nich dotyczy innego etapu podróży i miejsca. Każdy jest też okraszony sporą ilością kolorowych zdjęć.

 

Książki takie jak ta, wyzwalają też w czytelniku odwagę, by nie tylko marzyć, ale i podążać za tymi marzeniami. Podejmować ryzyko i żyć. Szukać własnych pasji i cieszyć się nimi. Są jak zastrzyk adrenaliny, który być może wyzwoli w niejednym z nas siłę do działania. Jest typową osobistą relacją z podróży człowieka pełnego odwagi i pasji. Łączącą dokument z prozą. Pełną determinacji i zaangażowania pozycją, która budzi szacunek i uznanie dla jej autora.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial