Okładka wydania

Świat Zofii

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Świat Zofii | Autor: Jostein Gaarder

Wybierz opinię:

Tam, Gdzie Matka Mówi Dobranoc

PYTAJ I SZUKAJ ODPOWIEDZI! DZIW SIĘ ŚWIATEM!

Na polskich rynku wydawniczym nakładem Wydawnictwa Czarna Owca pojawiła się niedawno  pięknie wydana (twarda oprawa i interesująca okładka) powieść, zatytułowana "Świat Zofii" Josteina Gaardera!

 

Jostein Gaarder to norweski pisarz, znany przede wszystkim jako autor powieści, ale i opowiadań dla dzieci z filozoficznym kontekstem. W roku 1991 wydał jedno ze swoich najbardziej dziś znanych dzieł, a mianowicie  "Sophie's World: A Novel About the History of Philosophy" czyli  "Świat Zofii"! Książka spotkała się z naprawdę pozytywnym przyjęciem wśród młodych czytelników, ale nie tylko! Szybko stała się światowym bestselerem i została przetłumaczona  na kilkadziesiąt języków świata! Sięgają po nią zarówno dzieci, jak i dorośli, często też wielu z nich wraca do tej lektury, która niesie ze sobą głębszą refleksję filozoficzną nad światem, człowiekiem i jego naturą! Popularność "Świata Zofii" jest wciąż imponująca, wznawiane publikacje, co jakiś czas pojawiają się na rynkach wydawniczych i choć bywa, że spotykamy się również z krytyką tej pozycji książkowej, to jednak powieść jest naprawdę wyjątkowa i potwierdzają to kolejni zafascynowani nią czytelnicy!

 

WPROWADZENIE DO FILOZOFII

Książka "Świat Zofii" określana jest mianem wprowadzenia do filozofii i rzeczywiście można tak na nią spojrzeć. Autor starał się bowiem w sposób bardzo przystępny zaprezentować młodemu czytelnikowi  sylwetki wybranych filozofów i ich poglądy oraz rozwój samej myśli filozoficznej od starożytności po współczesność.  Jostein Gaarder zrobił to jednak wyjątkowo, bowiem informacje związane z rozwojem myśli filozoficznej poprzeplatał z historią pewnej dziewczynki, a w zasadzie z historiami dwóch dziewczynek - Zofii i Hildy...

 

Główna bohaterką "Świata Zofii"  jest 14 letnia tytułowa Zofia Amundsen, która pewnego dnia znajduje w swojej skrzynce list od tajemniczego Filozofa... Wraz z pierwszym listem zaczyna zastanawiać się nad życiem, nad sobą i tym, co jest jej bliskie... Niedługo po pierwszych pytaniach od Filozofa, Zofia  rozpoczyna swój filozoficzny kurs. Wraz z główna bohaterką, kurs rozpoczyna w ten sposób także Czytelnik! Pierwsze pytania, które zadaje jej Filozof, stają się przyczynkiem do kolejnych, głębszych rozważań. W dziewczynce rodzi się filozoficzne zacięcie i chęć odkrywania kolejnych prawidłowości w świecie, zaczyna więc zadawać kolejne pytania! Potem pojawia się Hilda...

 

Jostein Gaarder przeprowadzi czytelnika przez najważniejsze filozoficzne kwestie i nie omieszka się również z czytelnikiem obejść "filozoficznie", w kwestii samej bohaterki Zofii i  Hildy!

 

Przyznać jednak warto, że Świat Zofii, to również rodzaj podręcznika! Przystępnie napisany, z ciekawym pomysłem, jednak przedstawia rzeczywiście najbardziej znanych filozofów i ich poglądy, a także kierunki filozofii. (Same fragmenty, które autor poświęca na prezentację filozofów i ich stanowisk, są odpowiednio zatytułowane). Wszystko to sprawia, że można śmiało "Świat Zofii" nazwać mianem podręcznika!  Dzięki Josteinowi Gaarderowi młody czytelnik, często laik, pozna myślicieli, którzy mieli wpływ na kształt myśli filozoficznej.  Wśród nich będą: Sokrates, Platon czy Arystoteles, ale również Kartezjusz, Locke, Berkeley, Kierkegaard czy Marks, ale i Darwin oraz Freud i kilku innych ważnych filozofów!

 

Polecam

Aby jednak czytelnik rzeczywiście zachwycił się tą lekturą, musi posiadać  w sobie chęć zgłębiania zagadnień filozoficznych. Nie jest to bowiem łatwa lektura i nie dla każdego okaże się także lekturą zrozumiałą i pasjonującą... A jednak warto spróbować i dać jej szansę, by rozbudzić w sobie refleksję filozoficzną i zgłębiać tajemnice myśli filozoficznej!

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial