Okładka wydania

Klęska Imperium Zła

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Andrzej Nowak
 • Gatunek: Historyczne
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 368
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788375532906
 • Wydawca: Biały Kruk
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Klęska Imperium Zła | Autor: Andrzej Nowak

Wybierz opinię:

Don Centauro

Zakończenie I wojny światowej i odzyskanie przez państwo polskie niepodległości w 1918 roku nie oznaczało dla naszego kraju epoki względnego spokoju. Wręcz przeciwnie – sowiecka Rosja, niesiona rewolucyjnym entuzjazmem, obrała sobie za cel zaszczepienie komunizmu w innych europejskich krajach. Na przeszkodzie stała jednak Polska. Kraj, który wzbudzał niechęć wśród państw zachodniej Europy, tak dużą, że angielscy politycy nazywali go „bękartem układu wersalskiego”. Zaatakowana przez Rosjan skazywana była na porażkę, jednak w sierpniu 1920 roku to wojska Tuchaczewskiego uciekały spod Warszawy z podkulonym ogonem. Stało się coś, co później nazywano „cudem nad Wisłą”, choć niewiele w tym było ingerencji boskiej, za to mnóstwo zasług polskiego radiowywiadu i odbudowanej mozolnie armii. Dlaczego mająca miażdżącą przewagę liczebną rosyjska armia poniosła klęskę?

 

Bardzo szczegółowa analizę starć wojsk polskich i rosyjskich w roku 1919 i 1920 zamieścił w swej książce „Klęska imperium zła. Rok 1920” historyk i sowietolog, profesor Andrzej Nowak, Ale nie tylko przebieg sąsiedzkiej wojny dwóch słowiańskich narodów jest tematem tej książki – autor porusza równie istotne tematy, jak postawa sojuszników w trakcie tych starć i ich motywację do określonych zachowań a także przypomina skomplikowane stosunki polsko - rosyjskie na przestrzeni ostatnich stuleci.

 

Wojna z Sowietami nie była spowodowana tylko komunistyczną rewolucją pod skrzydłami Lenina, która dokonywała się u naszych wschodnich sąsiadów. Napięte stosunki towarzyszyły nam od zawsze, wszak to od 1610 roku przez dwa lata wojska polskie okupowały Kreml (co nie udało się później potężnej armii Napoleona czy nazistowskiej machinie w 1942 roku), by niespełna dwieście lat później sytuacja uległa diametralnej zmianie, gdy nasz kraj utracił niepodległość, a najwięcej polskich ziem podczas rozbiorów przypadło właśnie stronie rosyjskiej. Autor przypomina trudne dzieje Polaków podczas 123 lat bez własnej ojczyzny, prześladowanych, wywożonych na Sybir, ale jednocześnie nieustannie myślących o odzyskaniu niepodległości, czego efektem były m.in. powstania: listopadowe i styczniowe. Mimo sowieckiej okupacji nie zaprzestano edukacji i przypominania kolejnym pokoleniom, że są Polakami – miało to przynieść efekt podczas I wojny światowej. Polacy na własnej skórze przekonali się, czym jest rosyjski imperializm. I choć nazwa „imperium zła” powstała znacznie później (w 1983 roku prezydent USA, Reagan użył jej podczas przemówienia w Orlando) to doskonale pasowała do tego, co wykształciło się u naszych wschodnich sąsiadów podczas socjalistycznej rewolucji.

 

Nic dziwnego, że w 1919 roku doszło do pierwszych starć polsko-rosyjskich. Młoda polska armia była znacznie mniej liczna, niż rosyjska, jednak dzięki wewnętrznej wojnie w Rosji dostała do dyspozycji czas, który pozwolił na zmobilizowanie i wystawienie do boju 900 000 żołnierzy. Wydawało się, iż jest to za mało na pięciomilionową armię rosyjską, jednak przy niewielkim wsparciu wojsk ukraińskich i rosyjskich (przeciwników socjalizmu) pozwoliło na utrzymanie zdobyczy terytorialnych z roku 1919 i – mimo „planowanego odwrotu” - doprowadzenie do starcia pod Warszawą z potężną armią Tuchaczewskiego, która parła na zachód, by zanieść ducha komunizmu Niemcom. Ale na przeszkodzie stanęły wojska Piłsudskiego.

 

Autor pokazuje również ciekawą reakcję sojuszników na polsko-rosyjski konflikt. Zwłaszcza państw anglosaskich – zarówno Anglia, jak i USA opowiedziały się po stronie silniejszego, czyli Rosji. Problemem była polska wschodnia granica, której przebieg każde z państw widziało inaczej, mimo wcześniejszych ustaleń. Na szczęście Francja (oraz Węgry) znacząco wsparła polską armię, dostarczając wsparcia militarnego, co pozwoliło na zbudowanie przewagi podczas sierpniowych starć, ale również kontrolę nad wcześniejszymi potyczkami. Bynajmniej Francuzi nie robili tego bezinteresownie – pamiętali o tym, iż oni również mają odwieczny zatarg z sąsiadami (Niemcami), a wsparcie Polaków leżało w ich interesie politycznym, mimo iż duży wpływ na ich politykę miała sprzyjająca Rosjanom Anglia.

 

Książka „Klęska imperium zła” to nie tylko bogate źródło informacji, ale również mnóstwo zdjęć. Uwagę przyciągają zwłaszcza fotografie z kolekcji kapitana Paula da Silvy, uczestnika walk. Pozwala to ujrzeć bohaterów tamtej epoki i wojny 1920 roku, zarówno po stronie polskiej, jak i rosyjskiej. Stanowią one doskonałe uzupełnienie bogatej treści, która wypełnia to doskonałe opracowanie.

 

Warto na koniec zwrócić uwagę na ostatni rozdział. Profesor Andrzej Nowak pokazuje w nim, że termin „imperium zła” nie do końca się zdezaktualizował. Nadal, mimo upływu lat, historia jest zakłamywana i pełna przemilczeń, trwa informacyjna wojna między Polską a Rosją, której autorami jest strona rosyjska. I myślę że każdy, kto śledzi doniesienia ze stron i magazynów informacyjnych jest w stanie ją zauważyć. Obecne państwo rosyjskie wciąż ma zapędy imperialistyczne, co w ostatnich dekadach niejednokrotnie udowadniało. Dlatego książka Andrzeja Nowaka jest nie tylko cennym przypomnieniem wydarzeń roku 1920–go, ale również swego rodzaju ostrzeżeniem, iż historia lubi się powtarzać.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial