Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Osiecka Nikomu Nie Żal Pięknych Kobiet

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Osiecka Nikomu Nie Żal Pięknych Kobiet | Autor: Zofia Turowska

Wybierz opinię:

Tam, Gdzie Matka Mówi Dobranoc

"Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet"

Autorką biografii pt. "Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet" - biografii nieco innej niż te, z którymi dotychczas się spotkałam - jest Zofia Turowska. Książka została wydana przez Wydawnictwo "Marginesy". Warto dodać, że właśnie niedawno na polskim ekranie telewizyjnym pojawił się serial o Agnieszce Osieckiej, niestety recenzje serialu nie są najlepsze... A jednak kolejne publikacje i choćby wspomniany serial pokazują, że zainteresowanie samą Agnieszką Osiecką i jej wyjątkową poezją  nie maleje! Warto więc rzeczywiście poczytać o twórczości, która wciąż jest wyjątkowa dla wielu, a przy okazji dowiedzieć się o samej poetce nieco więcej! Agnieszka Osiecka to jedna z najbardziej oryginalnych polskich poetek, która na zawsze pozostanie w sercach, zwłaszcza dzięki niezapomnianym i nuconym przez wielu piosenkom!

 

Specyficzna lektura

Myślę, że warto jednak zastanowić się, dlaczego ta biografia jest "inna"?  Może dlatego, że Zofia Turowska postawiła na oryginalną twórczość swojej bohaterki??? W większości tekstem lektury, a przynajmniej takie odnosimy wrażenie, są wiersze, piosenki i wspomnienia samej Osieckiej. W biografii autorka cytuje szeroko również listy, wywiady czy dzienniki, podając przy tym dokładne źródła. Oczywiście Zofia Turowska, jako doświadczona autorka, ale i reportażystka przybliża najważniejsze wydarzenia z życia swojej bohaterki i je komentuje w specyficzny dla siebie sposób, jednak dodatkowo i przede wszystkim popiera je głównie wspomnianymi tekstami Osieckiej. Dzięki temu właśnie biografia "Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet" jest w pewnym sensie bardziej wymagająca. Być może nie wszystkim przypadnie do gustu, ale przyznać trzeba, że czytelnikowi, który chciałby poznać przede wszystkim teksty Agnieszki Osieckiej, na pewno sprawi radość. Będzie miał on szansę zapoznać się z samą Osiecką, właśnie dzięki jej piosenkom, listom i wywiadom itp. Ponadto warto wspomnieć, iż bogata bibliografia, dzięki której odbiorca dotrze do tekstów, o których być może wcześniej nie słyszał, dostarczy mu dodatkowej przyjemność!

 

TEKSTY Osieckiej

Zofia Turowska w moim odczuciu starała się przestawić w  biografii w sposób wyjątkowo "poetycki" Osiecką i jej twórczość oraz życie. Dlatego jej książka niekoniecznie spotyka się z tylko pozytywnymi recenzjami. Kiedy bowiem bierzemy do ręki biografię, oczekujemy, że nie tylko dowiemy się czegoś wyjątkowego o pasjonującym życiu bohaterki, ale również opowieść będzie jasna, płynna i  porwie nas, jak dobra powieść. Tym razem jest jednak inaczej... Turowska nie do końca skłania się ku takiej konwencji, być może nie o taką formę jej chodziło, jednak mam wrażenie, że przeciętny czytelnik oczekuje nieco innej formuły. Czegoś mi jednak w niej zabrakło... Myślę, że "Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet" miejscami jest mimo wszystko nieco monotonna i przyznam, że bywały momenty, że niekoniecznie można było się w niej zanurzyć całym sobą, tak jak zanurzyć się można w tekstach Osieckiej...  A jednak pomijając te detale, autorka bardzo postarała się, żeby dostarczyć czytelnikowi samej Agnieszki Osieckiej! Dzięki temu, że w książce jej teksty są tak często cytowane, będzie to mimo małych niedociągnięć, pasjonująca lektura.

 

Książka "Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet" jest na pewno  interesującą pozycją na rynku wydawniczym i myślę, że taka właśnie będzie, zwłaszcza dla zakochanych w tekstach Osieckiej osób! Patronami medialnymi książki jest TVP 1 i TVP 2 a także BOOKLIPS.PL i Fundacja Agnieszki Osieckiej Okularnicy.

 
 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial