Okładka wydania

Gry Miejskie

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Zdzisław Drzewiecki
 • Gatunek: Poezja i Aforyzm
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 64
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788365703309
 • Wydawca: Jasne
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Pruszcz Gdański
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Gry Miejskie | Autor: Zdzisław Drzewiecki

Wybierz opinię:

Bacha85

„Gry miejskie” Zdzisława Drzewieckiego to ósmy już tomik poetycki w dorobku, utytułowanego w licznych konkursach literacki, autora. To zbiór raptem około trzydziestu wierszy, jednak w przypadku tej książki sprawdza się prawda, że nie liczy się ilość, tylko jakość. W świetle moich całkiem licznych spotkań ze współczesną polską poezją „Gry miejskie” wyróżniają się na plus.

 

Wiersze Zdzisława Drzewieckiego oscylują wokół całkiem zwyczajnych spraw: podróż pociągiem, spacer po mieście, czy powrót po latach. nadchodząca jesień. Jednak każda z tych codziennych błahostek może mieć drugie dno i może być pretekstem do głębszych refleksji. Przejazd pociągiem jest nie tylko przemieszczeniem się z punktu A do punktu B, ale i metaforyczną drogą, jaką pokonuje podmiot liryczny w głębi własnego umysłu, w odmętach swej osobowości. Powrót po latach do rodzinnej miejscowości, to nie tylko sentymentalna wycieczka do kraju dzieciństwa, ale i refleksja nad zmianami jakie zaszły w domu i w nas samych w przeciągu lat nieobecności. Praktycznie w każdym z utworów znajdziemy tego typu rozważania, głębie tkwiącą w pozornie zwyczajnych sprawach, czającą się gdzieś na granicy codzienności.

 

Wrażliwość autora nie jest dokładnie zbieżna z moją, ale jest jej na tyle bliska, że utwory mnie nie irytowały. Nie ma w nich nadmiernej infantylności, czy powierzchowności w ujmowaniu tematów. Nie ma też zbędnego patosu i podniosłości wynurzeń. Są to utwory, które trafiają do czytelnika, zrozumiałe i akuratne w określaniu stanów emocjonalnych. Z tych dojmująca jest tęsknota. Nie taka chwilowa i gwałtowna, wywołana poczuciem straty, a ta spowodowana zauważeniem nieuchronności przemijania. Brakiem możliwości powrotu do tego co było kiedyś, pozbawiona jest ona jednak żalu za umykającą przeszłością i minionymi dniami. To akceptacja zastanego stanu rzeczy, bez wyrzutów na ich konieczność, podkreślona jedynie pięknymi wspomnieniami sprawiającymi, że stała się ona warta przypomnienia i powrotu do niej myślami.

 

W książce oprócz dobrych wierszy znajdziemy równie niezłe grafiki autorstwa Wojciecha Kostiuka. To reprodukcje na których dzieje się sporo, a plany zapełnione są postaciami i symbolami. Całość utrzyma jest raczej w stonowanej kolorystyce, raczej mrocznej niż pogodnej i radosnej. Ilustracje idealnie współgrają z nastrojem wierszy wzmacniając jedynie refleksyjny nastrój towarzyszący lekturze.

 

Wiersze w „Grach miejskich” to zarówno klasyczne utwory podzielone na rymowane zwrotki, jak i znacznie luźniejsze wypowiedzi, w których rytmikę nadają zdania. Słownictwo jest bogate, pełne synonimów i pozbawione banalnych rymów. Każde słowo ma tu swoje miejsce i własną rolę do odegrania, dzięki czemu utwory nie sprawiają wrażenia rozwlekłych, czy niepotrzebnie rozbudowanych. Zachowując rytm idealnie wprowadzają czytelnika w refleksyjny nastrój, we wspomnienia przeszłości.

 

„Gry miejskie” zbiór dobrze napisanych wierszy. To poezja, nie tylko wysokiej jakości, ale i na tyle uniwersalna, że bez większych problemów można się w niej zagłębić. Można ją w pełni zrozumieć i w jakimś sensie utożsamić się z padającymi słowami, zamyślić się nad własną przeszłością, własnym światem dzieciństwa. To delikatna, niedojmująca tęsknota za tym co było, wspomnienia pielęgnujące najlepsze momenty z przeszłości. To w końcu zbiór łatwy w odbiorze, ale nie prosty, który wprowadza czytelnika w lekko rozmarzoną zadumę, nie przytłaczając go banałami w ocenie tego, co było i co dopiero się zdarzy.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial