Okładka wydania

Komin Pokutników

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Jan Długosz
 • Gatunek: Literatura Faktu
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 356
 • Rok Wydania: 2011
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 170x240 mm
 • ISBN: 9788324400706
 • Wydawca: Iskry
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Komin Pokutników | Autor: Jan Długosz

Wybierz opinię:

Bacha85

 Lubię czasem sięgnąć po „górską” literaturę. Wspomnienia wspinaczy: taterników, alpinistów czy himalaistów są prawie zawsze niezwykle pasjonujące. Gdy autor obdarzony jest talentem opowiadacza, stają się fascynujące i niezmiernie wciągająca. Nie wahałam się długo przed sięgnięciem po „Komin Pokutników” Jana Długosza i lektura okazała się dokładnie tym, czego się spodziewałam – niezwykłą opowieścią o ludzkiej sile, determinacji i kuszeniu losu, o przełamywaniu własnych słabości i starciach – jeden na jeden ze skalną ścianą.

 

Jan Długosz, to postać niezwykle charyzmatyczna w historii polskiego taternictwa. Zmarły tragicznie, wskutek wręcz absurdalnego wypadku w wieku zaledwie trzydziestu trzech lat osiągnął kilka znaczących sukcesów. Jego wrodzony urok osobisty, talent pisarski oraz fakt, że mógł górom poświęcić bardzo wiele czasu (był w Polsce pierwszym człowiekiem żyjącym z gór – ze wspinaczek, szkoleń i opowieści) sprawiły, że przełom lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych dwudziestego wieku w środowisku taterników zwykło się nazywać erą Długosza.

 

Książka jest zbiorem opowiadań pisanych na bieżąco przez autora, część z nich była już publikowana wcześniej, część ukazała się dopiero w pierwszym książkowym wydaniu z roku 1964, w dwa lata po śmierci autora. Ostatniego z tekstów Jan Długosz nie zdążył skończyć, zostały z niego szkice, uzupełnione o zagraniczne relacje i liczne wywiady, których wspinacz udzielił bo zwycięskim podejściu pod środkowy Filar Fréney, zaliczając pierwsze podejście na ścianę uchodzącą za niezdobytą. Ponieważ miało to miejsce raptem miesiąc po głośnej tragedii, w której z siedmioosobowej wyprawy przeżyły jedynie trzy osoby, podejście pod tę ścianę szczytu Mont Blanc budziło ogromne emocje we Włoszech i Francji.

 

„Komin Pokutników” nie jest jednak jedynie relacją z wypraw i wspinaczek. To ze wszech miar literatura piękna, fabularyzowane opowieści silnie oparte w faktach i przeżyciach autora. Jan Długosz jednak nie tylko był zdobywcą, był także mistrzem operowania słowem. Historie przytoczone w „Kominie Pokutników” są niezwykle emocjonujące, skonstruowane tak, by trzymać czytelnika w ciągłym napięciu. Autor lubił przeplatać czas w swoich tekstach i niejednokrotnie natrafimy tu na zaburzoną celowo chronologię, której celem jest lepsze zbudowanie dramaturgii i stworzenie możliwości pełniejszego wczucia się w nastrój opowiadanej historii.

 

Opowiadania nie są też wolne od pewnej metafizyki i wątków nadprzyrodzonych, za które zresztą autor był krytykowany jeszcze za życia, gdy jego prace ukazywały się w prasie. Znajdziemy tu więc ponure wróżby przed wyjściem w góry, przeklęty młotek przynoszący nieszczęście tym, którzy go używali, czy czarnego motyla z tatrzańskiej legendy mówiącej o tym, że gdy zimą lub wczesną wiosną pojawi się on na górskich stokach, to znak, że gdzieś w Tatrach właśnie umiera człowiek. Tego typu wątki są obecne, jednak nie przytłaczają, idealnie wpasowując się w klimat opowieści.

 

Książkę czyta się wyśmienicie. Jan Długosz wybitnie operuje słowem tworząc kompozycję nie tylko bardzo przystępną, ale i niezwykle emocjonującą. Bogactwo środków stylistycznych, metafory i nawiązania do utworów literackich, czy innych dzieł kultury wyróżniają „Komin Pokutników” na tle innych wspomnień wysokogórskich. Książka, w porównaniu z pierwszym wydaniem przeszła solidny retusz, uzupełniono w niej teksty o fragmenty, które wyleciały w pierwszej redakcji tekstów – dokonanej już po śmierci autora. Dodany też został komentarz autorstwa Ewy Dereń, w którym wyjaśnione są historyczne okoliczności wypraw Jana Długosza oraz przytoczone niektóre komentarze współuczestników tychże wypraw.

 

„Komin Pokutników” to książka, która w świecie taterników i alpinistów przez wiele lata uchodziła za kultową, wciąż jest uznawana za jedną z najważniejszych pozycji mówiących o wspinaczce. Ale nie jest to książka tylko dla pasjonatów i dla tych, którzy wspinają się w górach. To niezwykle wciągająca i emocjonująca pozycja dla każdego, kto lubi poszerzać horyzonty i dla wszystkich ceniących dobrze napisaną prozę.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial