Okładka wydania

Kod Otyłości – Książka Kucharska Dla Zdrowia

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Kod Otyłości – Książka Kucharska Dla Zdrowia | Autor: Jason Fung

Wybierz opinię:

Sylwia Jaguszewska

Czy jest na tym świecie ktoś, kto się nigdy nie odchudzał? Na pewno istnieją takie pojedyncze osoby ale mam takie wrażenie, że jest ich bardzo mało! Co nowego wnosi zatem na tym polu książka „Kod otyłości. Książka kucharska dla zdrowia”, której autorem jest dr Jason Fung?

 

Okładka informuje o tym, że to książka kucharska dla zdrowia, zawierająca przepisy kulinarne, dzięki którym pokonamy cukrzycę, schudniemy i poprawimy samopoczucie.
Ale dla mnie nie jest to zwyczajna książka kucharska. Przede wszystkim autor wprowadza nas w temat otyłości, wyjaśnia, że jest ona zaburzeniem o podłożu hormonalnym, a nie kalorycznym! Posłużę się tutaj odpowiednim cytatem z książki – „Organizm nie reaguje na kalorie. (…) nie wie ile człowiek ich spożywa bądź redukuje. Skoro organizm nie liczy kalorii, dlaczego my mielibyśmy to robić?”. A dwa najważniejsze czynniki decydujące o tyciu i chudnięciu to: co jemy i kiedy jemy.

 

Dr Jason Fung w latach dziewięćdziesiątych XX wieku ukończył studia na Uniwersytecie w Toronto i na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, zdobywając tytuł lekarza medycyny i specialisty nefrologa. Ciekawostka - na początku jego kariery zawodowej w najmniejszym nawet stopniu nie interesowało go leczenie otyłości!
Nikogo, kto w tamtym okresie kończył studia, taki temat nie interesował. Jako nefrolog wiedział, ze jak dotąd najczęstszą przyczyną niewydolności nerek jest cukrzyca typu 2.

 

Pacjentów chorych na nią leczył za pomocą leków, takich jak insulina i zabiegów, na przykład dializ. Ale ci ludzie nie wracali do zdrowia, niestety, był świadkiem ich podupadania na zdrowiu.

 

U podstaw całego tego problemu leżała masa ciała. Uświadomił sobie wtedy, że mimo dotychczasowej praktyki lekarskiej miał jedynie podstawową wiedzę na temat odżywiania! To doprowadziło go do stworzenia programu o nazwie Intensywne Zarządzanie Dietą oraz założenia Kliniki Metabolicznej w Toronto.

 

W książce wykorzystał wiedzę zdobytą przez niego w ciągu dziesięciu lat kiedy to pomagał pacjentom schudnąć dzięki stosowaniu opracowanego przez niego programu Intensywne Zarządzanie Dietą.

 

Po co taki długi wstęp? Dlatego żeby zrozumieć, że to nie jest typowa książka kucharska! M.in. dlatego, że sporo uwagi autor poświęcił postowi jako metodzie leczniczej. Ale przejdźmy teraz do rozdziałów, które są charakterystyczne dla każdej książki kucharskiej – do przepisów! Ich tytuły to: spiżarnia, potrawy na przerywanie postu, ważne sałatki, warzywa, drób (kurczak, kaczka i indyk), ryby i owoce morza, mięso (wołowina, jagnięcina i wieprzowina), smakołyki i przekąski, buliony i inne napoje.

 

Mnie osobiście bardzo zaciekawił rozdział spiżarnia – gdy już się zapoznamy ze wszystkimi przepisami z książki, będziemy mogli zastępować jedne składniki potraw drugimi. Dlatego też potrzebna nam do tego bogato zaopatrzona spiżarnia, żebyśmy mieli w czym wybierać! Autor uwrażliwia nas przy okazji na szczegółowe czytanie etykiet gotowych sosów, przypraw itp. – zapominamy o tym, że taka żywność przetworzona często zawiera cukier pod różnymi postaciami! I dlatego potrzebne jest czytanie tych etykiet ze szczególnym zrozumieniem!

 

Zaciekawił mnie szczególnie jeszcze jeden rozdział – smakołyki i przekąski. Każdy lubi coś przekąsić w tzw. międzyczasie, a jeżeli jeszcze te przekąski są z gatunku zdrowych i nie przybieramy od nich na wadze? Ja polecam osobiście chipsy z jarmużu i krakersy z ziaren!
Reasumując – polecam tę nietypową i „smaczną” książkę kucharską!

MarJadka

„Kod otyłości. Książka kucharska dla zdrowia. Przepisy kulinarne, dzięki którym pokonasz cukrzycę, schudniesz i poprawisz samopoczucie”. Tytuł, a zwłaszcza podtytuł sugeruje, że to coś najprostszego w świecie. Wystarczy tylko zastosować się ściśle do przepisów, a zmiany wymienione w podtytule zadzieją się. Nic prostszego, prawda?

 

„Kod otyłości” prezentuje naukowy opis mechanizmów rządzących przybieraniem na wadze i sposoby wykorzystywania tej wiedzy w celu schudnięcia”. To co mnie najbardziej tutaj zainteresowało, to to, że „kluczem do trwałego zapanowania nad masą ciała jest kontrolowanie poziomu głównego hormonu za nią odpowiedzialnego” – a jest nią insulina. A kontrolowanie poziomu insuliny wymaga zmian w sposobie odżywiania. W związku z tym należy brać pod uwagę dwa czynniki: to, co jemy, decyduje o tym, jak bardzo wzrasta poziom insuliny, a to, kiedy jemy, decyduje o tym, jak długo ów wyższy poziom insuliny będzie się utrzymywał. Szczerze mówiąc spotkała się z takim podejściem pierwszy raz, ale jest w tym jakaś logika.

 

Kolejnym tematem poruszanym w książce, jest temat „Co jeść aby zachęcić organizm do chudnięcia?” – 1. Zredukować spożycie cukrów dodanych (takich jak sacharoza i syrop glukozowo-fruktozowy), 2. Ograniczyć spożycie zbóż rafinowanych (takich jak biała mąka), które stymulują wydzielanie insuliny bardziej niż wszystkie inne produkty, 3. Zmniejszyć spożycie białka, 4. Zwiększyć spożycie naturalnych tłuszczów (takich jak oliwa z oliwek, masło, olej kokosowy, łój wołowy i smalec wieprzowy), 5. Zwiększyć spożycie błonnika i octu.

 

Następny temat to „Kiedy jeść aby nakłonić organizm do chudnięcia?” – 1. Jeść tylko wtedy, kiedy odczuwa się głód, 2. Stosowanie postu przerywanego. Jest tu także sporo informacji o samym poście.

 

Część poświęcona przepisom kulinarnym zawiera także sporo innych informacji. „Spiżarnia” czyli zestawienie podstawowych produktów, które warto mieć pod ręką – napoje, przyprawy, nabiał, oleje, białko, przyprawy suszone, dodatki słodzące, warzywa i owoce oraz ocet.

 

Książka kucharska podzielona jest na parę działów. Potrawy na przerywanie postów, ważne sałatki, warzywa, drób: kurczak, kaczka i indyk, ryby i owoce morza, mięso: wołowina, jagnięcina i wieprzowina, smakołyki i przekąski, buliony i inne napoje. W obrębie każdego z działów znajduje się około dziesięciu przepisów. Każdy przepis składa się z opisu, w którym podana jest inna wersja (z innym dodatkiem), zalety konkretnego składnika czy całego dania, ewentualnie dodatkowe informacje na przykład ułatwiające przyrządzenie konkretnego dania. Poniżej opisu znajdują się dwie nierówne kolumny. W lewej, węższej znajdują się składniki, w prawej, szerszej, sposób przyrządzenia. Każdy przepis posiada też zdjęcie gotowego dania na całą stronę. Jeden z przepisów – na omlet – posiada również dopisek „Uwaga” poniżej przepisu. Każdy przepis ma również podane na ile porcji przygotujemy danie z podanej ilości składników.

 

Na końcu książki znajduje się „Dodatek: plany postów”, „Podziękowania” oraz Indeks. W Planach postów uwzględniono 7-dniowy plan posiłków uzupełniający post 16-godzinny, 24-godzinny oraz 36-godzinny. W Indeksie znajdują się głównie nazwy potraw, ale można tu znaleźć również takie hasła jak „aspiryna”, „awokado”, „bazylia” czy „ketoza”. W Podziękowaniach natomiast znajdziemy imiona i nazwiska kucharzy, którzy „wzbogacili, sprawdzili i udoskonalili przepisy zawarte w książce kucharskiej”.

 

Podsumowując. Dowiedziałam się z tej książki dużo informacji ważnych dla mnie. Na pewno nie jest to książka do przeczytania od deski do deski. Ale napisana jest prostym i zrozumiałym językiem dla laika, jakim z pewnością jestem. Wartościowa pozycja w mojej bibliotece.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial