Okładka wydania

Terapia Bowena. Bezpieczna Terapia Powięzi Jako Skuteczna Metoda Eliminacji Bólu

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Julian Baker
 • Tytuł Oryginału: Bowen Unravelled. A Journey Into The Fascial Understanding Of The Bowen Technique
 • Gatunek: PoradnikiZdrowieChoroby I Schorzenia
 • Przekład: Barbara Mińska
 • Liczba Stron: 192
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 165x240 mm
 • ISBN: 9788381685139
 • Wydawca: Vital
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Białystok
 • Ocena:

  4/6

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Terapia Bowena. Bezpieczna Terapia Powięzi Jako Skuteczna Metoda Eliminacji Bólu | Autor: Julian Baker

Wybierz opinię:

MarJadka

„Terapia Bowena. Bezpieczna terapia powięzi jako skuteczna metoda eliminacji bólu”. Tytuł intrygujący. Każdego, a więc i mnie, coś boli – a im człowiek jest starszy tym bardziej odczuwa niedomaganie ciała. Sięgnęłam więc zaciekawiona po książkę, której podtytuł sugerował skuteczną metodę wali z bólem. Tylko czym jest terapia powięzi? Tego zamierzałam się dowiedzieć z tej książki.

 

Krótka notatka na tylnej okładce informuje, że „technika Bowena (…) to bezpieczna i bardzo efektywna terapia, która nie powoduje skutków ubocznych. Polega na wykonywaniu delikatnych ruchów kciukami i palcami na mięśniach, ścięgnach, więzadłach, powięziach oraz innych tkankach. Idealna dla każdego, bez względu na wiek i stan zdrowia. Może być stosowana również u niemowląt, a także małych dzieci, przy takich schorzeniach jak: kolka, refluks, wiotkość mięśni, zaburzenia połykania czy dysplazja bioderek. Jest pomocna przy bardzo ostrych dolegliwościach oraz w chorobach przewlekłych i neurologicznych”. Wygląda na to, że jest to cudowna technika radzenia sobie w każdej przypadłości i dolegliwości. Ale czy na pewno?

 

Pierwszy rozdział wyjaśnia czym jest powieź. Dla laika takiego jak ja, który nie zna się na anatomii, słowo powięź jest całkowicie nieznane. Wyjaśnienie „choć powięź jest tkanką łączną, nie każda tkanka łączna jest powięzią” nie daje za wiele. Sporo w tym rozdziale informacji o skórze, powięzi powierzchniowej, mięśniach i kolagenie – wszystko w kontekście bólu. Rozdział drugi „Nowe spojrzenie na anatomię” to omówienie anatomii także w kontekście bólu i pracy terapeutów. W rozdziale trzecim przedstawiona jest sylwetka Toma Bowena, któremu ta technika zawdzięcza swoje imię. „Istnieją cztery elementy, które bardzo wyraźnie definiują technikę Bowena: ruch, stopery, przerwy i żadnych innych terapii”. Ruch składa się z trzech części – zwinięcia skóry, nacisku i zwijających ruchów. Nie może być bolesny. Stopery, to konkretne miejsca, które wykorzystują potencjalną energię struktury. Przerwy – krótkie pauzy, po to by w organizmie nastąpiła odpowiednia reakcja. Powinny trwać przynajmniej dwie, trzy minuty. Wreszcie żadnych innych terapii czyli zasada niełączenia tej metody z innymi.

 

Kolejny rozdział to szczegółowe omówienie ruchu: zwinięcie skóry, siła nacisku, zwijający ruch, kierunek ruchu, rozmiar ma znaczenie (nadwaga a siła nacisku), przerwy, przerwy między seriami ruchów, czas pomiędzy zabiegami.

 

Następne rozdziały to podstawowe zabiegi zwane strona pierwsza, druga i trzecia. Trochę dziwne nazwy ale autor twierdzi, że „tak naprawdę nie ma lepszej nazwy dla tego zabiegu niż strona pierwsza. Jest jak pierwsza strona powieści, która wprowadza czytelnika w akcję i przykuwa jego zainteresowanie”. Omówione są tu też stopery. Rozdział „Strona druga” to omówienie zabiegów na górnej części barku i karku.

 

Kolejne rozdziały poświęcone są zabiegom na różne inne części ciała takie jak kostka u nogi, pierś, kość ogonowa, przepona i układ oddechowy, łokieć, ścięgna udowe, nerka, kolano, miednica, bark czy staw skroniowo-żuchwowy. Przy czym autor nie ograniczył się tylko do opisu anatomicznego czy opisu dolegliwości i jak to „naprawić” techniką Bowena. Zamieścił także rady, np. w rozdziale o barku są podane ćwiczenia na bark a w rozdziale o nerce podane jest zastosowanie buraków czy żurawiny.

 

Książka jest bogato zilustrowana fotografiami i rysunkami. Kredowy papier, na jakim ją wydrukowano sprawia, że jest ciężka i nieporęczna do noszenia, ale miła w dotyku.
Podsumowując: Terapia Bowena jest na pewno terapią, z którą warto się zaznajomić i którą warto zacząć u siebie stosować. Ale ta książka dla laika jest zbyt zawiła. Zanim dotrę do potrzebnych informacji, utonę w gąszczu różnych innych danych. Nie chcę się uczyć anatomii tylko techniki Bowena. A jeśli do tego potrzebna mi jest znajomość mojego własnego ciała to niestety wolę uczyć się tego z książki napisanej prostszym językiem.

Mirosława

„Piękno techniki Bowena polega na tym, że nie szukasz ani nie powinieneś szukać miejsc bólu, tylko traktujesz ciało jako całość”

 

Codzienne wykonujemy tysiące różnych czynności nie uświadamiając sobie, jak wiele mięśni i tkanek bierze w tym udział. Dopiero, gdy w jakimś miejscu odczuwamy ból, dociera do nas jak ogromną rolę spełniają one w naszym organizmie. W przypadku jakiegokolwiek cierpienia sięgamy po środki farmakologiczne, by poczuć ulgę. Tymczasem istnieją metody, które w sposób nieinwazyjny i naturalny pomagają przywrócić naszym mięśniom sprawność. Jedną z nich omawia autor książki pt.: „Terapia Bowena”.

 

Julian Baker jest terapeutą od 25 lat i jednym z najbardziej uznanych specjalistów w dziedzinie metody, której poświęcona jest niniejsza publikacja. To także ekspert w tematyce powięzi i tkanki łącznej, dyrektor European College of Bowen Studies. Wyszkolił tysiące studentów na całym świecie. Jego osoba zatem gwarantuje rzetelność przedstawionego w książce materiału. W 1992 roku wrócił on do Wielkiej Brytanii po pięcioletnim pobycie w Australii. Sądził wówczas, że odkrycie tej metody przyniesie zmiany w podejściu do leczenia bólu. Jednak tak się nie stało. Dopiero artykuł w „Daily Mail” napisany przez Jane Alexander spowodował znaczące zainteresowanie tą terapią. Dziś zyskuje ona coraz większą popularność ze względu na swoją skuteczność, prostotę i bezpieczeństwo stosowania.

 

Z pojęciem powięzi spotkałam się przy okazji czytania książki „Terapia punktów spustowych”, z której porady nie raz pomogły mi w pozbyciu się bólu, dlatego z ciekawością sięgnęłam po kolejną publikację poruszającą ten temat.

 

Technika Bowena to terapia manualna nazwana na cześć jej twórcy Toma Bowena. Nazywał ją „darem od Boga”, gdyż wielu pacjentom pomogła ona w niemal cudowny sposób w ich problemach związanych z bólem. Jego sylwetkę autor przybliża w jednym z rozdziałów.

 

Poradnik został wydany na dobrej jakości papierze, z kolorowymi elementami, rysunkami i z ponad setką zdjęć. Okładka jest miękka, bez skrzydełek, co naraża ją szybko na uszkodzenia. Brzegi książki są klejone, więc także nie gwarantuje to trwałości. Jednak całość sprawia estetyczne wrażenie. Fotografie wewnątrz są wyraźne ale nie wszystkie są miłe dla oka, gdyż autor zamieścił w nich kilka zdjęć, na których prezentuje niektóre części ciała na… zwłokach. Przyznam, że ten element budził we mnie nieprzyjemne odczucia. Można sobie z tym poradzić zaklejając po prostu te fotki, których nie chcemy oglądać, a na pewno czytanie będzie przyjemniejsze.

 

Wiedza została przedstawiona w 22 rozdziałach, w których na początku autor wyjaśnia w przystępny sposób pojęcie powięzi, jak są zbudowane, na czym polega ruch mięśni, jakie procesy wówczas zachodzą. Przedstawia nowe spojrzenie na anatomię, która bierze pod uwagę człowieka jako całość, gdzie każdy narząd, tkanka, organ czy układ stanowią jedną współzależną machinę i nie należy ich traktować osobno. To też nowe podejście do funkcjonowania naszego ciała, do pojawiających się dolegliwości bólowych i ich przyczyn.

 

Większą część publikacji stanowią opisy problemów zdrowotnych, ich przyczyn i sposobów rozwiązania w poszczególnych partiach ludzkiego ciała. Każdy jego obszar jest dokładnie omówiony, pokazany i wyjaśniony, dzięki czemu mamy możliwość dowiedzieć się dlaczego występują dane dolegliwości i jak powinniśmy postępować, by ich w przyszłości uniknąć.

 

Julian Baker kieruje swoje słowa głównie do terapeutów, osób studiujących anatomię ale też terapeutów i osób pracujących z techniką Bowena ale też na pewno skorzystają z tej wiedzy masażyści, lekarze a także osoby cierpiące na jakieś bolesne dolegliwości. Autor podpowiada jak pracować z pacjentem, na co zwrócić uwagę i w jaki sposób wykonywać masaże miejsc związanych z daną dolegliwością ale też przekazuje wiele informacji pomagających zrozumieć co nam dolega i jaka jest tego przyczyna.

 

Napisał tę książkę także po to, by wyprostować niektóre stworzone koncepcje i obalić narosłe mity wokół metody Bowena i powięzi. Przekonuje w niej o jej skuteczności w przypadku wielu dolegliwości, których nie wiążemy z powięziami i problemami z mięśniami. Okazuje się, że jest ona skuteczna w takich schorzeniach jak rwa kulszowa, choroby neurologiczne, astma, problemy z oddychaniem, nadciśnieniem, bezsenność, zgaga, migreny, wrzody, biegunka i wiele innych. Może być stosowana u osób w każdym wieku bez względu na stan zdrowia, a nawet u dzieci i zwierząt.

 

Technika Bowena i inne tego rodzaju terapie są z pewnością czymś nowym w praktyce leczenia i uważam, że warto wiedzieć więcej na ten temat. Medycyna tradycyjna często nie uznaje nowych metod bazując na standardowych procedurach leczenia i nieco sztywno podchodzi do wszelkich nowych terapii. Jednak warto przyjrzeć się nowym trendom, tym bardziej, że wiele z nich jest skutecznych, bezpiecznych i przede wszystkim dają możliwość uniknięcia poważnych problemów zdrowotnych.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial