Okładka wydania

Pamięć, Obraz, Projekcja

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Agnieszka Ścibior
 • Tytuł Oryginału: Core Light Healing: My Personal Journey and Advanced Healing Concepts for Creating the Life You Long to Live
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Anna Gąsowska
 • Liczba Stron: 256
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 152x240 mm
 • ISBN: 9788377204757
 • Wydawca: Petrus
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Pamięć, Obraz, Projekcja | Autor: Agnieszka Ścibior

Wybierz opinię:

Katarzyna Lisowska

Monografia Towarzystwa Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazała się w tomie I w 2020 roku. Zawiera opracowanie naukowe interesujących tematów typu ubiór jako wyraz tożsamości – tekst jest autorstwa Magdaleny Gerla-Chen, odnosi się do Chińskiej Republiki Ludowej. Równie interesujące treści znajdziemy w artykule Olgi Kosińskiej o kulturze narcyzmu. Każdy tekst na swój sposób prezentuje istotne treści kulturowe, dialoguje z nimi.

 

Artykuły są solidnie opracowane, można je ujmować w zbliżone kategorie tematyczne, jednak są bardzo bogate i różnorodne w informacje. Poruszane są szersze motywy niż kwestie wizerunku, dotykany jest problem pamięci. Monografię możemy określić jako interdyscyplinarną i to jej duża zaleta. Polecam sięgnięcie do tej sprawdzonej, naukowej publikacji.
Monografia porusza trudne tematy historyczne, jak traktuje o wybranych polskich ofiarach węgierskiej Wiosny Ludów. Podniesienie takiej kwestii to bardzo ważny temat, nie jest znany, a jednak fakty historyczne, ich przepracowanie prowadzi nas do budowania dobrych relacji w świecie.

 

Jak różnorodna jest monografia, by temu dowieść odwołam się do kolejnych tematów. Jest artykuł traktujący o obrazach w nauczaniu słownictwa języka obcego. Zatem są treści ważne nie tylko dla kulturoznawców, historyków, ale także językoznawców, czy filozofów, psychologów, antropologów kultury – można wymieniać znacznie szerzej kręgi odbiorców. Książka jest dla każdego. Owa monografia jest napisana przystępnym, komunikatywnym językiem. Uznaję to za jej duży walor. Celem nauki powinno być upowszechnianie jej, dzielnie się wiedzą, aby była przydatna społeczeństwu.

 

Nauka nie jest tworem z dziwnych, odległych nam. Tematem badań są nasze ludzkie sprawy, nasza codzienność, jak funkcjonujemy, jaką kulturę tworzymy, a przede wszystkim relacje ze sobą i światem. Akcentowana przystępność komunikacyjna monografii jest bardzo dużą zaletą, że naukowcy zaprezentowali czytelnie swoje wnioski naukowe. Nie jest właściwą drogą, by sprawiać, że nauka jest dla wybranych, dla zamkniętych kręgów. Nie jest właściwie czynić technicyzm języka nauk humanistycznych. Ta publikacja nie idzie w tym kierunku i to jest bardzo duża zaleta.

 

Interdyscyplinarność jest kluczem do głębszego zrozumienia świata, problemów badawczych, wobec których staje nauka. Potrzebny jest język, jaki jest komunikatywny dla różnych środowisk ludzi, by mogli połączyć swoją wiedzę, możliwości, aby odpowiedzieć na ważne pytania, na jakie dotąd nie udzielono odpowiedzi lub była to odpowiedź niepełna. Omawianą monografię oceniam jako pomost, między społeczeństwem i różnymi naukowcami, w celu budowania świata dostępnego, świata wiedzy otwartej i takiej postawy badawczy, względem siebie i innych.

 

Początkowo Towarzystwo Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego wydawało „Zeszyty Naukowe Towarzystwa Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego”. Obecnie mamy monografię już. Uważam, że jest to przejścia do coraz bardziej ambitniejszych celów. Oby publikacja była cyklem monografii stałych, które będą jednoczyły środowisko naukowe, szczególnie to jest tak potrzebne w Krakowie. Z tego środowiska pochodzę, studiowałam w UJ i UP. Jednak potrzebą jest otwarcie się na wszystkie środowiska i współpraca, nie tylko lokalna, ogólnopolska, ale i światowa. Takich kierunków rozwoju życzę pomysłodawcom monografii. Wszystko na ten czas wygląda bardzo dobrze, ambitnie. Monografia skupia środowiska osób różnych specjalizacji. Jak wskazuje, to bardzo ważne i idzie z duchem potrzeb najbardziej aktualnych nauki.

 

Publikacja jest merytoryczna, jest ciekawa, jest bardzo dobrze zredagowana. Dobrze prezentuje się edytorsko. Zachęcam do sięgania po ten dorobek myśli przedstawicieli różnych dyscyplin. Oceniam bardzo dobrze publikację. Daję jej pięć gwiazdek w skali od 1 do 6.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial