Okładka wydania

Szlak Srebrnych Mgieł

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

  • Autor: Joanna Tekieli
  • Gatunek: Obyczajowe
  • Język Oryginału: Polski
  • Liczba Stron: 288
  • Rok Wydania: 2020
  • Numer Wydania: I
  • Wymiary: 145x205 mm
  • ISBN: 9788366573185
  • Wydawca: Szara Godzina
  • Oprawa: Miękka
  • Miejsce Wydania: Katowice
  • Ocena:

    5,5/6

    6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Szlak Srebrnych Mgieł | Autor: Joanna Tekieli

Wybierz opinię:

Grzechu Czyta

Każdy człowiek w swoim życiu ma do pokonania jakąś drogę, jedni mają prostą biegnąca z górki, natomiast inni krętą, wyboistą z przeszkodami pod górkę. Nie możemy nigdy stać w miejscu, bo zaczniemy się cofać, należy próbować wyznaczać sobie niewielkie cele, które będą nas przybliżać do upragnionego szczęścia. Taką drogę spotkamy w książce „Szlak srebrnych mgieł” Joanny Tekieli.

 

Zarys fabuły

 

W książce spotykamy Beatę oraz Witka, którzy będąc nadal zakochanym w sobie małżeństwem, na dziesiątą rocznicę ślubu planują przebyć Szlak Srebrnych Mgieł. Oboje bardzo się do tego przygotowują, gdyż to ma być ich podróż życia. Niestety pewnego dnia Witek ginie w wypadku samochodowym zostawiając zrozpaczoną żonę w samotności. Beatę wspierają rodzice Witka, gdyż właśni od dawna się od niej odwrócili. W dzień dziesiątej rocznicy Beata próbuje popełnić samobójstwo zażywając leki wraz z alkoholem. Próba nie powiodła się i Beata zmuszona jest dalej z tym bólem w sercu żyć. Za parę lat, tuż przed trzynastą rocznicą ślubu postanawia wyruszyć do Ameryki w celu odbycia marszu przez Szlak Srebrnych Mgieł. Na miejscu poznaje Harrego, który jako przewodnik, będzie ją wiódł przez tajemnicze ścieżki otoczone przez dziką przyrodę. Jakie przygody spotkają bohaterów? Czy Beata odnajdzie wreszcie spokój? Jak potoczą się dalsze losy bohaterki? O tym w książce „Szlak srebrnych mgieł” Joanny Tekieli.

 

Podwójna droga

 

Autorka ukazała dwie drogi w jednej, otóż pierwsza ta podstawowa to wędrówka przez ten szlak, a druga to wewnętrzna przemiana bohaterki, która się odbywała podczas tego marszu. W książce świetnie jest to ukazane, że za sprawą różnorodnych przeżyć zachodzi przemiana, jednakże w pewnym momencie pojawia się zwątpienie, ale jednak bohaterka idzie naprzód. Takie ukazanie próby pokonania problemów w tej książce jest wartościowe, oczywiście można było to trochę bardziej udramatyzować w pewnych miejscach, ale może wtedy historia byłaby zbyt płaczliwa. Na pewno skłania ten tekst czytelnika do refleksji nad własnym życiem, czy aby nie stoi w miejscu. Wydarzenia z życia bohaterki mogą być przestrogą dla wielu z nas, gdyż nie warto się poddawać tylko iść do przodu. Może czasem, chociaż taki spacer poprawi nam humor, jak ta wędrówka opisana w tej pozycji.

 

Utrata bliskiego człowieka

 

Żałoba po stracie bliskiej osoby bywa bardzo trudnym przeżyciem i niektórzy czasem odchodzą za niedługo w sposób naturalny albo za pomocą samobójstwa. Bohaterka parokrotnie o tym myślała, a nawet próbowała odebrać sobie życie. Te fragmenty sprowadzają czytelnika do refleksji, czy aby na pewno warto kłócić się z bliskimi, skoro w każdej chwili może nam ich zabraknąć. Dzięki tej książce dostrzegamy, że trzeba kochać życie i chwile negatywne między nami, a naszymi bliskimi zmniejszyć do minimum. Samobójstwo to zła droga, by zobaczyć się z ukochanymi, którzy nas opuścili, gdyż zapewne oni, by nie chcieli byśmy to dla nich robili, a możliwość odnalezienia siebie w tej książce daje nam tylko dowód na to ze warto żyć.

 

Podsumowanie

 

Dzięki książce czytelnik może delektować się pięknem natury. Ilość wnikliwie przedstawionych szczegółów tej „Nibylandii” pozwala nam odprężyć się i zagłębiać się w to piękno. Książkę czyta się lekko, a wręcz miejscami ma działanie kojące na nasze roztargnione i obolałe dusze. Moim zdaniem jeśli chodzi o rozdziały dotyczące wędrówki to warto byłoby je czytać osobno, co jakiś czas w te szare, ponure, zimowe dni, by podnieść się na duchu i nie popadać w depresyjny nastrój. Poczałkowo spotkamy się z elementami smutku, wzruszenia, ale warto to przetrwać, gdyż jest to niezbędne wprowadzenie przed drogą przemiany/oczyszczenia. Gorąco polecam książkę każdemu czytelnikowi, a zwłaszcza tym którzy stracili bliskich, bo być może odnajdą tu przykład, jak można pokonać ten ból. Czytelnicy lubiący różne egzotyczne podróże, również znajdą tu coś dla siebie.

Mirosława

„Dopóki człowiek może marzyć i walczyć oto, by marzenia spełnić, świat ma sens”

 

Życie często stawia przed nami różne wyzwania, które postrzegamy jako przeszkody na swojej drodze. Zwłaszcza śmierć bliskiej osoby sprawia, że wiele osób nie potrafi poradzić sobie z cierpieniem i bolesnymi uczuciami. Tymczasem nawet tak trudne zdarzenie pojawia się w określonym celu, tak jak to było w przypadku bohaterki książki pt.: „Szlak Srebrnych Mgieł”.

 

Joanna Tekieli to krakowianka z urodzenia i zamiłowania. Ukończyła polonistykę. Uwielbia dobrą kawę, kocha ciszę, czytanie książek i piesze wędrówki po górach i dolinach. Lubi czytać kryminały, thrillery a ostatnio fantastykę. Jednak jej książki nie są związane z tymi gatunkami. Zadebiutowała tetralogią „Pensjonat Leśna Ostoja”, której pierwszy tom ukazał się w 2018 roku a najnowszy, czwarty w 2020 roku. Była to pogodna literatura obyczajowa z romansem w tle. Podobny charakter ma jej najnowsze dzieło pt.: „Szlak Srebrnych Mgieł.”

 

Moją uwagę przyciągnęła najpierw okładka, która emanuje spokojem i pięknem. Na szczycie góry widać dwie postacie zapatrzone w dal i otulonych ciepłym światłem zachodzącego słońca. Niezwykle zaintrygował mnie też opis i tytuł, który wydał mi się bardzo romantyczny, subtelny i tajemniczy. Czytając krótką notkę redakcyjną obawiałam się zbyt trudnego tekstu psychologicznego, rozpamiętywania przeszłości i borykania się ze swoją traumą. Tymczasem zostałam mile zaskoczona, gdyż okazało się, że za piękną okładką skrywa się równie piękna, optymistyczna opowieść z wieloma duchowymi i motywacyjnymi przesłaniami.

 

Beata i Witek byli szczęśliwym małżeństwem przez dziewięć lat i nic nie zapowiadało, że może coś się zmienić. Zaplanowali, że na dziesiątą rocznicę ślubu wyruszą do Ameryki na Szlak Srebrnych Mgieł, by nad Kruczym Wąwozem wrzucić kamienie ze swoimi imionami na znak swojej miłości. Niestety, plany te pokrzyżował śmiertelny wypadek Witka, po którym runął dotychczasowy świat Beaty. Bez ukochanego męża u boku nie widzi ona dla siebie przyszłości i mimo upływu czasu, ból nadal pozostaje w jej duszy. W trzynastą rocznicę ślubu postanawia samotnie przejść planowaną wcześniej z Witkiem trasę, by w ten sposób uczcić pamięć o nim. W jej głowie rodzi się pewien plan, który zostanie pokrzyżowany przez pewnego przystojnego przewodnika...

 

„Szlak Srebrnych Mgieł” jest przepiękną, pogodną i wzruszającą historią o odnajdywaniu uroków życia, czerpaniu z niego przyjemności, docenianiu jego piękna i cieszeniu się każdą daną chwilą. To powieść drogi, w ujęciu dosłownym, gdyż bohaterka przemierza razem z przewodnikiem, trudny, górski szlak, ale przede wszystkim to opowieść o drodze do wewnętrznej przemiany i odkrywaniu w sobie siły, która nie pozwala poddać się przeciwnościom niesionym przez los.

 

Historia Beaty pokazuje, że zawsze można podnieść się z najbardziej trudnych doświadczeń i nigdy nie powinno się rezygnować z siebie i swoich marzeń. Problemy są tylko po to, byśmy mogli zebrać siły i dostrzec to, co daje nadzieję na poprawę sytuacji i nowe możliwości. Beata długo nie mogła pogodzić się ze śmiercią swojego ukochanego męża, co wpędziło ją w stan, który wprowadził ją w ślepy zaułek własnych uczuć pełnych smutku, żalu i tęsknoty. Wędrówka Szlakiem Srebrnych Mgieł odkryła w niej nowe pokłady energii, wytrwałości, woli życia a przede wszystkim wydobyła odwagę, by kroczyć swoją wybraną ścieżką ku szczęściu.

 

Każdy z nas może stworzyć w swoim sercu własny Szlak Srebrnych Mgieł, gdyż tak naprawdę taki szlak nie istnieje w rzeczywistości. Na potrzeby fabuły autorka zbudowała go z elementów wziętych z kilku tras, które szczególnie ją urzekły. Umieściła na szlaku to, co było w nich najpiękniejsze, co ją zauroczyło i uwieczniła w postaci opowiedzianej historii. Ubrała ją w piękne sformułowania, liczne porównania, metafory i przymiotniki, oddając uroki Matki Natury, jej niesamowite, zmienne nastroje oraz magiczną aurę fauny i flory. Wraz z bohaterami porwała nas na niezwykłą wędrówkę pełną przygód, cudownych widoków i niemal mistycznych przeżyć, byśmy na końcu drogi dostrzegli to, co w życiu jest najpiękniejsze.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial