Okładka wydania

David Hunter Tom 5 Niespokojni Zmarli

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Beckett Simon
 • Tytuł Oryginału: The Restless Dead, (David Hunter 5)
 • Seria: David Hunter
 • Gatunek: Literatura Piękna
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Kędzierski Sławomir
 • Liczba Stron: 504
 • Rok Wydania: 2017
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135 x 209 mm
 • ISBN: 9788380153929
 • Wydawca: Czarna Owca
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

David Hunter Tom 5 Niespokojni Zmarli | Autor: Beckett Simon

Wybierz opinię:

Wanda Rajska

 „Niespokojni zmarli” to piąta część znanej serii kryminalnej z udziałem antropologa pracującego dla policji, doktora Davida Huntera. Wcześniejsze tytuły, chociażby „Zapisane w kościach” czy „Chemia śmierci” są dobrze znane i bardzo wysoko oceniane wśród miłośników gatunku na całym świecie. Beckett umiejętnie łączy porywającą i niezwykle mroczną fabułę z ciekawie podaną wiedzą naukową z zakresu medycyny, kryminologii czy antropologii. Na szczególną uwagę zasługuje atmosfera, którą autor potrafi wykreować opisując kolejne mało znane zakątki Anglii i lokalne społeczności. Zakątki, które odkrywają swój niezwykle malowniczy, choć tajemniczy nastrój oraz lokalne społeczności, które swoich tajemnic strzegą…

 

W piątej części serii spotykamy się z doktorem Hunterem w dość trudnym dla niego czasie – wcześniejsze burzliwe przeżycia sprawiają, że ciągnie się za nim zła sława, co przekłada się na ilość zleceń. Hunter przeczuwa nawet, że obecne stanowisko na uniwersyteckim wydziale antropologii w najbliższym czasie zostanie mu zupełnie wypowiedziane. Jest samotny, wycofany i zrezygnowany. Nie można powiedzieć, aby zbyt optymistycznie spoglądał w przyszłość.

 

W taki właśnie, długi i mało radosny piątkowy wieczór doktor Hunter odbiera telefon. Dzwoni do niego inspektor Lundy z komendy Essex i prosi o pomoc w prowadzonym śledztwie. Na wybrzeżu wyspy Marsea, na podmokłym terenie pływów morskich, znalezione zostają zwłoki w stanie daleko posuniętego rozkładu. Śledczy podejrzewają, że denat to zaginiony przed kilkoma tygodniami syn lokalnego milionera – utracjusz i awanturnik, Leo Villiers. Co więcej, sześć miesięcy wcześniej zaginęła Emma Derby, z którą najprawdopodobniej miał romans. Mimo przedstawionego alibi zarówno mieszkańcy, jak i lokalni policjanci podejrzewają, że Leo pozbył się kochanki, a potem, nękany wyrzutami sumienia popełnił samobójstwo.

 

Hunter chętnie podejmuje się zadania, bez zwłoki opuszcza tłoczny Londyn, by już po kilku godzinach znaleźć się na prawdziwym angielskim końcu świata – w odludnej krainie bagien, moczarów i cieków wodnych, które rytmicznie, zgodnie z ruchem pływów morskich napełniają się rwącą wodą, by za kilka godzin znów odsłaniać mokre kamienie, muł, wodorosty i inne rzeczy… Podróżujemy razem z doktorem wąskimi, krętymi drogami i groblami, mijamy poletka otoczone kamiennymi murkami i rozrzucone z daleka od siebie domki schowane za gęstymi żywopłotami. Słyszymy krzyk ptactwa wodnego, szczek fok przed świtem, nieustający szum wody i wiatru. Poznajemy też mieszkańców - bardzo różnych, czasami niezwykle oryginalnych.

 

Splot nieoczekiwanych okoliczności wymusza na Hunterze dłuższy pobyt w okolicach sennego Cotswold i wplątuje w niejednoznaczne układy z mieszkańcami, a sprawa, która wyglądała na banalną romansową tragedię, gmatwa się. Kolejne kroki w pracy doktora i całego zespołu śledczych zamiast rozjaśniać obraz – rodzą wciąż nowe pytania, na scenę wkraczają kolejne postacie i dokonują się dalsze dramatyczne odkrycia, które jednak niczego nie tłumaczą. Jedno zaginięcie i jedno martwe ciało to tylko wstęp do całego łańcucha zbrodniczych tajemnic. Akcja książki toczy się szybko, Beckett nie daje czytelnikowi ochłonąć, zaskakuje i zmusza do myślenia. Nie jest to książka, w której prędko można cieszyć się z odkrycia „kto zabił”, trudno typować, ciężko nawet sformułować jakąkolwiek hipotezę – dlatego czyta się szybko, w gorączce, nie sposób książki odłożyć! Po prostu musimy dowiedzieć się, co naprawdę się wydarzyło!

 

Fascynująco w moim odczuciu splata się ta dynamiczna akcja z sennym tłem, ciszą, pustkowiem i mrocznym klimatem otoczenia. Beckett ma niesamowitą umiejętność przenoszenia czytelnika w miejscu i czasie, a plastyczne, sugestywne opisy tworzą wprost niesamowitą atmosferę, którą pamięta się jeszcze dłużej niż samą zagadkę kryminalną. Do dziś pamiętam opisywane w jednej z wcześniejszych jego powieści bezkresne wrzosowiska i mordercę, który się na nich ukrywał… choć czytałam ją kilka lat temu, a potem całą masę innych książek! Jestem przekonana, że podmokłe tereny Essex również pozostaną w mojej głowie jak namalowane, a słowo „bestseller” na okładce „Niespokojnych zmarłych” jest w pełni uzasadnione! Gorąco polecam.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial