Okładka wydania

Telefonistka

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Gretchen Berg
 • Tytuł Oryginału: The Operator
 • Gatunek: Obyczajowe
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Monika Skowron
 • Liczba Stron: 406
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 140x209 mm
 • ISBN: 9788366360983
 • Wydawca: Insignis
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  3/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Telefonistka | Autor: Gretchen Berg

Wybierz opinię:

Pani M

Vivian Dalton jest telefonistką, która zna wszystkich mieszkańców Wooster. Skąd? Otóż podsłuchuje ich rozmowy, choć nie wolno jej tego robić. Zresztą, pozostałe telefonistki zatrudnione w centrali Ohio Bell też niezbyt przejmują się tym zakazem. Vivian marzy, by podsłuchać jakąś skandalizującą plotkę. I tak w końcu się dzieje. Pewnej grudniowej nocy Vivian podsłuchuje rozmowę Betty Miller z osobą, której głosu nie potrafi rozpoznać, słyszy wtedy coś szokującego. Jeśli to, czego właśnie się dowiedziała, jest prawdą, jej dotąd poukładane życie legnie w gruzach. Dozna upokorzenia i stanie się pośmiewiskiem całego miasta. Vivian postanawia za wszelką cenę dotrzeć do źródła zasłyszanej plotki – sprawdzić je, zweryfikować, przejrzeć na wylot. Poznać całą prawdę. Niezależnie, jak bardzo może być bolesna.

 

Widziałam wiele opinii na temat tej książki. Jedne wychwalały ją pod niebiosa, drugie były miażdżące. Jeszcze inni pisali, że w sumie to nie do końca wiedzą, co mają myśleć na temat tej książki. I jak chciałabym przybić tym wszystkim osobom piątkę, bo też nie wiem, co myślę o tej powieści.

 

Nie mogę powiedzieć, że jest zła. Czuć klimat dawnych lat. Może i nie wsiąknęłam w niego całą sobą, ale wierzę, że akcja dzieje się właśnie w latach 50. Przy okazji utwierdziłam się w przekonaniu, że nie chciałabym w nich żyć, żeby nie być zdaną na usługi telefonistek. Poza tym mentalność ludzi żyjących w tamtych czasach była zupełnie inna i podejrzewam, że mnie z moim podejściem do świata to niewiele osób by lubiło, za to sporo osób by o mnie plotkowało.

 

Początek książki czytało się całkiem nieźle, schody zaczęły się potem. To literacki debiut, więc nie chcę być w stosunku do niego bardzo surowa, ale niektóre momenty były tak przegadane, że aż czułam, jak zamykają mi się oczy. Nie wnosiły niczego do książki, a tylko niepotrzebnie ją przedłużały. Nie lubię czegoś takiego. Mam nadzieję, że autorka jeszcze się pod tym kątem wyrobi. Trzymam za to kciuki.

 

Moim zdaniem największą bolączką tej książki było to, w jaki sposób autorka kreowała bohaterów. Uważam, że trochę za dużo uwagi poświęcała bohaterom, którzy w ogólnym rozrachunku nie byli aż tak ważni i w sumie można było tylko o nich wspomnieć. Ja przez to nieco wytrącałam się z rytmu czytania, ale może wam nie będzie to przeszkadzać.
Kompletnie nie polubiłam głównej bohaterki. Nie wiem, co musiałaby zrobić, żebym się do niej przekonała. Za nic nie chciałabym mieć z nią do czynienia. Ja rozumiem, że człowiek bywa wścibskim stworzeniem i lubi wiedzieć, co kto i z kim robi, ale Vivian przekraczała wszelkie granice dobrego smaku. Jeszcze gdyby wiecie, robiła to w błyskotliwy sposób, to może i bym jej to jakoś wybaczyła, ale ona była nieznośna. Nie zliczę, ile razy miałam ochotę palnąć jej na opamiętanie.

 

Tak jak powiedziałam na początku, nie jest to zła książka, ale ja czuję ogromny niedosyt po jej lekturze. Może gdyby główna bohaterka była inaczej napisana, to nie kręciłabym tak nosem, bo ona by sytuację ratowała. Nic z tego. Nie mam jednak zamiaru nikomu odradzać sięgania po tę książkę, bo może wam akurat przypadnie do gustu i lepiej odnajdziecie się w świecie telefonistek niż ja.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial