Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Sportsmenki Pierwsze Polskie Olimpijki, Medalistki, Rekordzistki

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Sportsmenki Pierwsze Polskie Olimpijki, Medalistki, Rekordzistki | Autor: Krzysztof Szujecki

Wybierz opinię:

Sylfana

Zbiorowa biografia napisana przez Krzysztofa Szujeckiego to pozycja wyjątkowa pod wieloma względami. Podejrzewam, że nieprzypadkowo temat znanych pierwszych polskich sportsmenek wypływa właśnie teraz, w erze, w której kobiety znów muszą przypominać światu, że są pełnowartościowymi obywatelkami, które mają prawo wyboru, także swojej własnej, odrębnej ścieżki zawodowej. Jest to bez wątpienia czas, w którym należy wspominać sylwetki kobiet wybitnych i nieprzejednanych, walczących o swoje prawa nawet kilka stuleci wcześniej, co było nieprawdopodobnym wyczynem i wiązało się z niebywałą odwagą i samozaparciem. Autor swoją książką pragnie oddać hołd nie tylko przedstawionym w zbiorze bohaterkom – sportsmenkom, ale wszystkim innym, które odważyły się powiedzieć głośno, że pragnienie wolności i spełniania własnych marzeń oraz planów to prawo wszystkich, którzy się o to ubiegają.

 

Szujecki w napisanej przez siebie biografii wspomina o ośmiu utalentowanych kobietach polskiego sportu, które jako pierwsze musiały przetrzeć szlaki dla swoich następczyń. Każda z nich spotkała się w swoim życiu z niezrozumieniem, obelgami, szykanami i wyzwiskami, tylko dlatego, że pragnęły spełniać się w określonych dziedzinach sportu: kolarstwie, skokach narciarskich, tenisie, biegach, a także wielu innych. Ilość i wielkość przeszkód, które stały im na drodze do wolności wyboru była praktycznie nieprzeliczalna. Rzeczywistość sportu, szczególnie w XIX i na początku XX wieku, nie była dopasowana, szczególnie w formie mentalnej i światopoglądowej, do potrzeb kobiet, które również chciały być aktywne, czerpać radość z rywalizacji i cieszyć się tym wszystkim, czym mogli do tej pory mężczyźni. Niejednokrotnie największe kłody pod nogi wybitnym sportsmenkom rzucały inne kobiety, które nie pojmowały, że wolność może dotyczyć każdej sfery życia. Zakotwiczone w patriarchalnej matni, od praktycznie samego urodzenia uczone bycia przyzwoitą, dobrą żoną i matką, która zawsze musi stać za plecami mężczyzny, nie potrafiły zrozumieć, że można żyć inaczej, pełniej, ciekawiej. Wiele z opisywanych w książce bohaterek musiało samotnie podejmować walkę z ustrojem, społeczną atmosferą i poglądami, gdyż nawet ich rodziny się od nich odwracały, nie chcąc mieć z nimi nic wspólnego.

 

Zbiorowa biografia Krzysztofa Szujeckiego to piękna opowieść o sile ducha, o marzeniach, o wytyczaniu nowych ścieżek przez kobiety. Wspomniana książka, choć oczywiście jest dobrą powieścią biograficzno – reportażową, ma także inny wymiar i poniekąd swoją puentę, która odnosi się do siły i potęgi kobiecości, nie tylko w sporcie, ale w ogóle. Biografia z drugim dnem to nie lada gratka dla wielbicieli tego gatunku. Cieszy fakt, że autor bardzo ostrożnie i ze zrozumieniem tematu, jakiego się podjął, dobrał bohaterki swojej książki – każda z przestawionych postaci jest nietuzinkowa, ciekawa, ma opracowany przez autora swój własny rys charakterologiczny. Bardzo dobrym zabiegiem pisarskim staje się tutaj wdrażanie fragmentów dokumentów, pism, listów, czy innych notatek, które odzwierciedlają sytuację bohaterki, jej emocje oraz inne okoliczności życia. Niejednokrotnie w tekście umieszczane są wstawki, których autorkami są same bohaterki – to pozwala przybliżyć się czytelnikowi do postaci, zrozumieć jej motywację oraz pobudki.

 

Choć książka Szujeckiego jest ogromnych rozmiarów, a co za tym idzie, czytelnik musi przysposobić sobie wiele treści i szczegółów z życia sportsmenek, to czytanie w tym przypadku to zwykła przyjemność. Nie jesteśmy nachalnie obrzucani suchymi faktami i datami, wydawca całość okrasił pięknymi fotografiami i grafikami, które urozmaicają zapoznanie się z lekturą. Język biografii jest przystępny, ciekawy, nienużący, co w przypadku wybranego gatunku do osiągnięcia jest ogromną sztuką. Wiadomo przecież, że praca twórcy biografii to aktywność nastręczająca wiele trudności – niejednokrotnie pisarz musi umieć ubarwić życiorys określonej postaci, ale nie może jednocześnie przesadzić i nagiąć rzeczywistość. Znalezienie złotego środka jest niebywale ciężkim zadaniem, ale Szujeckiemu udaje się go wydobyć, dzięki swojemu zaangażowaniu w pracę, determinacji i pasji do szeroko rozumianej historii sportu. Myślę, że tych ośmiu historii wybitnych polskich sportsmenek nie można było napisać lepiej. Gorąco polecam fanom sportu, wielbicielom historii Polski, ale przede wszystkim kobietom, które może szukają inspiracji i siły do walki o swoje życie i marzenia.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial