Okładka wydania

O Rety! Przyroda Świata

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

O Rety! Przyroda Świata | Autor: Tomasz Samojlik

Wybierz opinię:

Bacha85

Jestem ogromną fanką dzieł Tomasza Samojlika, zarówno jeśli chodzi o treść jak i o ich oprawę graficzną. Zajmujący się zawodowo biologią ssaków autor posiada nieczęsto spotykany talent – potrafi w niezwykle atrakcyjny sposób opowiedzieć o zwierzętach i zależnościach między nimi najmłodszym. Gdy dodać do tego niezwykle przyjemną dla oka kreskę, w której z dbałością o szczegóły prezentuje zwierzęcych bohaterów otrzymujemy dzieło niebanalne i zdecydowanie warte uwagi.

 

„O rety! Przyroda świata” jest swego rodzaju rozszerzeniem pierwszej książki poświęconej polskiej przyrodzie. W tej autora zabiera czytelników w podróż po rozmaitych charakterystycznych ekosystemach, pełnych różnych zamieszkujących je organizmów. Na blisko czterdziestu wielkich (książka jest niewiele tylko mniejsza niż kartka formatu A3), dwustronnych ilustracjach zaprezentowane zostały środowiska charakterystyczne, czy ze względu na różne ciekawostki (Yellowstone), czy też z uwagi na funkcje (Rezerwat Wolong będący siedliskiem pandy wielkiej).

 

Każda z planszy to nie tylko krótkie wprowadzenie na temat opisanego ekosystemu, to przede wszystkim dwie strony pełne wielu szczegółów, ogromnej ilości zwierząt i roślin. Każdy z zaprezentowanych gatunków opisany został króciutką notką na swój temat, w której autor zawarł charakterystyczne uwagi. Oprócz komentarzy, zwierzęcy bohaterowie wymieniają po kilka zabawnych uwag, co nadaje ilustracjom nieco komiksowego wymiaru i na pewno zachęca do gruntownego prześledzenia co się dzieje na poszczególnych stronach.

 

Mnóstwo szczegółów to oczywiście wyzwanie dla oczu małych czytelników, to książka, w której chętnie wyszukuje się poszczególne gatunki nazywane je zgodnie z aktualną systematyką (stąd na przykład puchacz śnieżny, zastępujący sowę śnieżną). To książka o tyle uniwersalna, że przyciąga uwagę bardzo młodych dzieci, pomagając im poznać te najbardziej znane, ale i te mniej rozpoznawalne dzikie zwierzęta. Nieco starszemu czytelnikowi radość sprawi samodzielne odkrywanie co dzieje się w różnych miejscach świata.

 

Nie znajdziemy tu, znanego z komiksowych cyklów autora, budowania świadomości ekologicznej u młodego czytelnika, które tak bardzo podobało mi się w „Ryjówce przeznaczenia”, czy w „Umarłym lesie”. Ta książka ma jednak inny cel – przedstawienie i zachwycenie młodego czytelnika ogromem form i różnorodnością życia na ziemi, które przybiera czasami nieprawdopodobne wręcz kształty.

 

Ciężko ocenić język w takiej książce, gdyż choć słów jest całkiem sporo i zaskakująco wiele jest do przeczytania (po kilkadziesiąt uwag i dymków zwierzęcych dialogów w każdym z przedstawionych ekosystemów), to są to najczęściej bardzo króciutkie zdania. Nawet z nich wyłania się jednak ogromny talent do humorystycznego przedstawienia życia zwierzaków z wykorzystaniem zabawy słowami i wieloznaczności niektórych z nich.

 

„O rety! Przyroda świata” Tomasz Samojlika to przepiękna, ogromna książka, która niesie ze sobą mnóstwo dobrej zabawy i równie wiele wiedzy. To wspaniała propozycja dla dzieci, pozwalająca zainteresować je przyrodą, zaprezentować jej różnorodność uzależnioną od miejsc na świecie. To blisko czterdzieści pasjonujących wypraw, nad którymi można spędzić mnóstwo czasu i do których z pewnością będzie się wracać.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial