Okładka wydania

Pożegnanie Jesieni

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Stanisław Ignacy Witkiewicz
 • Tytuł Oryginału: Pożegnanie Jesieni
 • Gatunek: Literatura Piękna
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 384
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145×205mm
 • ISBN: 9788377796405
 • Wydawca: MG
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Pożegnanie Jesieni | Autor: Stanisław Ignacy Witkiewicz

Wybierz opinię:

Bacha85

Sięgając po „Pożegnanie jesieni” Stanisława Ignacego Witkiewicza miałam tylko mgliste pojęcie czego mogę się spodziewać. Wiedziałam z pewnością, że będzie to utwór niebanalny i nie najłatwiejszy w odbiorze. Powieść taką właśnie była i choć lektura tych niecałych czterystu stron zajęła mi relatywnie ujmując sporo czasu, to nie żałuję, że po nią sięgnęłam. Potwierdziło się też, to co już o autorze widziałam, że był niezwykły, niesamowitością powoli przechodzącą w szaleństwo.

 

„Pożegnanie jesieni” to pozornie prosta opowieść o miłosnych zawirowaniach. Atanazy Bazakbal i Hela Bertz – to dwoje głównych bohaterów powieści. Połączeni silnym uczuciem od samego początku krążą wokół siebie w jakimś chorym zachwycie. Ślub Atanazego z ukochaną przez niego Zosią oraz Heli z księciem Prepudrech tylko skomplikowało ich, i tak niełatwą relację. Jednak ich cielesne popędy to tylko pretekst do rozważań o istocie bytu i o znaczeniu obecności każdego z nich an tym świecie. To przepełniona filozofią, metafizyką i poszukiwaniem sensu życia historia, opleciona wokół miłosnego czworokąta.

 

Etyka i moralność, dążenie do doskonałości, do czegoś nadającego życiu sens zostało skontrastowane z czysto zwierzęcym pożądaniem. Wzniosłość ducha i mierność ciała, któremu duch zawsze, wbrew sobie pozostaje poddanym. Nie zabrakło tu również używek. Litry alkoholu, którymi nie gardzi żaden z bohaterów opowieści, czasem tylko wzmacniane solidnymi dawkami kokainy. Uczty przeradzające się w orgie, popijawy i kokainowe mądrości to obraz dekadencji i zepsucia inteligenckiej warstwy społeczeństwa, w którym nawet, gdy pojawi się czysta uczucie, to po chwili parszywieje jak otaczająca je rzeczywistość.

 

Witkacy osadził swoją powieść gdzieś w okolicach przewrotu majowego, wykorzystując rozgrywającą się rewolucję w wykreowanym prze siebie, zbliżonym jedynie do rzeczywistego świecie. Już na wstępie odcina się od łączenie użytych realiów z tym, co działo się naprawdę, jednak idea rewolucji okazała się świetnym narzędziem do weryfikacji poglądów bohaterów.

 

Lektura „Pożegnania jesieni” nie jest łatwa. To często przeintelektualizowana proza, której fabuła jest tylko tłem dla psychologiczno-filozoficznych rozważań, rodzących się głównie w głowach Heli i Atanazego. O niewielkiej ilości bohaterów możemy powiedzieć, by stąpali twardo po ziemi, większość jest po uszy zanurzona w poszukiwaniu sensu w sztuce, filozofii lub religii, często do granic szaleństwa, a równie często z wsparciem narkotyków lub alkoholu.

 

Język powieści Stanisława Ignacego Witkiewicza również nie ułatwia odbioru. Znajdziemy tu bardzo długie, wielokrotnie rozbudowane zdania, często z wstawkami w innych językach, choćby francuskim, niemieckim, czy rosyjskim. Nie ułatwia lektury również fakt, że są one narzędziem nie służącym do opisu rozgrywających się wydarzeń – te przemijają jakby mimochodem, a skupione są wokół relacji z pogrążania się w filozoficznych głębinach celem odnalezienia nurtu, który byłby bliski bohaterom. To powieść, którą ciężko rozgryźć a kontekście tego na ile napisana została na poważnie. Z jednej stron groteskowość ujęcia relacji Atanazego i Heli oraz ich związków z innymi, z drugiej zaś jakiś ponury determinizm towarzyszący czytelnikowi już od pierwszej strony.

 

„Pożegnanie jesieni” to wymagająca powieść, przy której trzeba sporo skupienia, by śledzić przytaczane przez autora filozoficzne rozmyślania. To niełatwa w odbiorze i w interpretacji historia o poszukiwaniu znaczenia i sensu życia. To groteskowo wręcz przerysowana walka czystego ducha z nieczystością ciała i jego popędów, wiodących do zatracenia i moralnego upadku. To książka wyzwanie, ale z gatunku takich, które dają sporą satysfakcję.

Grzechu Czyta

Życie pełne jest wzlotów i upadków, ale czy na pewno każde nasze postępowanie jest odpowiednio przemyślane, bo myślę, że niekoniecznie. Wiele razy każdy słyszał, już od najmłodszych lat „najpierw pomyśl, a dopiero potem działaj”, tylko żeby to było takie proste. Niejeden z nas popadł, by w jakąś paranoję, gdyby się tak nad wszystkim roztkliwiał. Takie rozważania powinny być przed podjęciem życiowych decyzji, a nie przed każdą jedną, nawet błahą czynnością. Z różnymi rozważaniami spotkamy się w książce „Pożegnanie jesieni” autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza.

 

Zarys fabuły

 

Czytelnik spotka się z szeregiem różnych bohaterów, a zwłaszcza z Atanazym Bazakbalem i Helą Bertz. Sama akcja rozciąga się na tle życiowych wzlotów i upadków, choćby począwszy od zdrady i jej usprawiedliwiania, można rzec jest to opowieść o życiu normalnych ludzi z wyższych sfer okresu międzywojennego. Już na początku widzimy, że tak jest, gdyż Atanazy chce zdradzić narzeczoną Zosię z Helą. Czytelnik może się spodziewać dość śmiałych scen erotycznych, jak na tamte lata, za co autor był niekiedy potępiany. Jednakże główną można powiedzieć sceną w tejże powieści są wewnętrzne rozterki bohaterów na tle psychologicznym, metafizycznym, egzystencjalnym, które nadają powieści sens istnienia i niepowtarzalny charakter.

 

Ulotne myśli

 

Każde jedno postępowanie jest wnikliwie przemyślane, można by nawet powiedzieć, że niekiedy przesadnie. Przecież ilu z nas przerywa daną czynność albo jednocześnie w trakcie jej rozmyśla i nie o tych przysłowiowych „niebieskich migdałach”, ale nad sensem wykonywania tejże czynności, nad tym, jakie ona pociągnie za sobą konsekwencje. Najciekawszym zjawiskiem są takowe rozmyślania podczas seksu i innych pieszczot, raczej nie wydaje misę, by ktoś wtedy prowadził głębokie analizy nad swoim postępowaniem, jeśli już to takie coś odbywa się po całym zdarzeniu zwłaszcza, jeżeli ktoś ma nieczyste sumienie i w tym momencie do niego dotarło, co uczynił. Owszem ważne w naszym życiu są chwile zastanowienia, refleksji nad sensem naszego bytowania. Czasem może się okazać, że coś robimy źle i powinniśmy to zmienić. Czytając tę książkę należy również pamiętać, w jakich czasach została napisana i pewne elementy mogą już po prostu nie pasować do naszych czasów przez, co nie powinniśmy zaniżać oceny owej pozycji. Przecież część sformułowań albo zachowań i to z wyższych sfer, już dawno zostały zastąpione innymi obyczajami i zachowaniami. Natomiast czytelnik będzie dzięki tej książce mógł się bardzo dobrze wtajemniczyć w pojmowanie uczuć, a zwłaszcza miłości. Przecież teraz mało jest osób, które mają wewnętrzne rozterki na ten temat, czy aby na pewno działają dobrze. Czasem i nam przydałaby się refleksja na ten temat, a kto wie, może byłoby mniej rozwodów.

 

Podsumowanie

 

Książka jest napisana bardzo trudnym językiem, dlatego też czyta się ją dosyć powoli, aby jak najdokładniej zrozumieć sens przemyśleń bohaterów. Myślę, że sprawa byłaby nieco prostsza, gdyby do trudniejszych słów na dole strony albo na końcu książki znalazły się tłumaczenia. Bywają zwroty, których nie rozpoznają słowniki internetowe, dlatego też czytelnikom nieprzyzwyczajonym do tego typu języka o wysublimowanym charakterze może być dość ciężko. Książka posiada bardzo piękną, przyciągająca wzrok, twardą oprawę, co z pewnością dodaje jej uroku. Daję jej najwyższą możliwą ocenę, gdyż pozycja jest nośnikiem bardzo niekiedy ciekawych przemyśleń, a to że czegoś nie rozumiemy nie jest winą autora, może jeszcze do pewnych rzeczy nie dojrzeliśmy. Uważam, że warto ją polecić czytelnikom lubiącym zagłębiać się w filozoficzne wywody skłaniające czytelnika do refleksji nad własnym życiem.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial