Okładka wydania

Nasi Nobliści

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Nasi Nobliści | Autor: Maria PilichPrzemysław Pilich

Wybierz opinię:

Tam, Gdzie Matka Mówi Dobranoc

Nasi Nobliści 56 laureatów znad Wisły, Odry i Niemna”

 

W tej książce znajdziecie wszystko, co naprawdę chcielibyście wiedzieć o polskich (oraz posiadających polskie korzenie) zdobywcach Nagrody Nobla! „Nasi Nobliści 56 laureatów znad Wisły, Odry i Niemna” autorstwa Marii i Przemysława Pilchów, to książka, którą naprawdę warto mieć na swojej półce. Jest w niej bowiem zebrana tak ogromna ilość informacji na temat wyjątkowych ludzi i czasów, w których żyli, że z pewnością wśród pasjonatów, ale i w ogóle wśród zwykłych czytelników, wzbudzi ogromny entuzjazm!

 

Informacje o dziele i życiu

 

Wydawnictwo Muza oddało w ręce niemal 575 stronicową książkę, którą czyta się w zasadzie jednym tchem! Kolejne sylwetki noblistów, to pięknie opowiedziane historie ich życia. Nie ma tu miejsca na półprawdy, raczej na zebrane bardzo dokładnie i z wielką uwagą najważniejsze informacje o dziele i życiu poszczególnych naukowców oraz zasłużonych dla świata ludzi, którzy przyczynili się do rozwoju nauki i nie tylko…

 

Na mocy testamentu Alfreda Nobla z 1900 roku powstała Fundacja z siedzibą w Sztokholmie, która zajmuje się zarządzaniem majątkiem fundatora tej prestiżowej nagrody. Wybrane przez niego instytucje przyznają nagrody w dziedzinie: fizjologii lub medycyny, fizyki, chemii, literatury oraz decydują o pokojowej nagrodzie Nobla. Laureaci dostają medal, dyplom oraz nagrodę pieniężną, ale przede wszystkim wraz ze swoim dziełem są zapamiętani przez społeczeństwo na długie lata.

 

Autorzy „Nasi Nobliści 56 laureatów znad Wisły, Odry i Niemna” Maria i Przemysława Pilchowie wraz z pomocą redaktor Urszuli Lewandowskiej oprócz informacji o życiu i twórczości poszczególnych zdobywców nagrody, zgromadzili ogromną ilość niezwykłych fotografii. Biografie laureatów wraz z tą fotograficzną dokumentacją stały się więc naprawdę doskonałym materiałem, który jest pasjonujący dla czytelnika. Rzetelnie zebrane wiadomości, a do tego dokładnie opisane zdjęcia tworzą niezwykłą lekturę.

 

Rozdziały i podrozdziały

 

Autorzy podzielili książkę na kilka rozdziałów i postanowili opisać w nich polskich i jak wspominałam, mających polskie korzenie noblistów, którzy zdobyli nagrody z różnych dziedzin. Autorzy rozpoczęli od Nagród Nobla z fizyki, a następnie chemii, fizjologii lub medycyny, literatury oraz pokojowej Nagrody Nobla. Dodali również rozdział o laureatach z dziedziny ekonomii (nagroda wprowadzona została dodatkowo przez Bank Szwecji), obrazowo tytułując podrozdziały. Podrozdział o Miłoszu zatytułowali np. Polski noblista z serca Litwy, a ten o Tokarczuk Psycholog, poetka, pisarka eseistka, o Kurcie Alderze napisali dla przykładu Miłośnik muzyki Beethovena.

 

W „Nasi Nobliści 56 laureatów znad Wisły, Odry i Niemna” nie zabrakło również informacji o najbardziej intymnych sprawach niektórych z noblistów. Nie ma tu tematów tabu, są konkretne wiadomości poparte dokumentacją, wspomnieniami bliskich i informacjami konkretnymi i równocześnie również niezwykle interesującymi. Niedługie biografie, które rozpoczynają cytaty, opisujące albo samą osobę, albo jej dzieło czasem w sposób humorystyczny, często refleksyjny, są wciągające i inspirujące. Każda biografia obok wspomnianego cytatu przedstawia fotografię noblisty. Wszystkie teksty odsyłają czytelnika do konkretnych źródeł, pozwalając nasycić głód wiedzy i dowiedzieć się więcej o konkretnej osobie. Z książki dowiemy się szczegółowych informacji o rodzinie, pochodzeniu, przodkach, ale i ważnych wydarzeniach z życia samego nagrodzonego, są podane w bardzo przystępnym języku. Jak wspomniałam „Nasi Nobliści 56 laureatów znad Wisły, Odry i Niemna” czyta się jednym tchem, mimo naprawdę sporej dawki informacji ,obejmującej przecież okres ponad stuletni!!!

 

Doskonała jako prezent

 

„Nasi Nobliści 56 laureatów znad Wisły, Odry i Niemna” to lektura genialna! Jestem pewna, że korzystając z okresu, w jakim została wydana, może stać się doskonałym prezentem dla kochającego książki i naukę przyjaciela!!!

 

Bardzo polecam!!!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial