Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

W Amoku

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

W Amoku | Autor: Stefania Jagielnicka Kamieniecka

Wybierz opinię:

Chris

Czasy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej to zawsze temat posiadający dwie strony medalu. Starsi rodacy, żyjący i pamiętający ówczesne realia myślę, że zawsze będą choć troszkę miło wspominać tamtejszy okres. Nie ulega wątpliwości, że jest wiele aspektów godzących w wolność i prawa człowieka, które wtedy niestety miały miejsce, ale podczas rozmów ze starszym pokoleniem niejednokrotnie dało się słyszeć takie określenia jak: „wtedy był zupełnie inny klimat”, „żyło się lepiej”, „miał człowiek więcej”. Dzisiejsza młodzież, niepamiętająca PRL-u, zawsze będzie kojarzyła tamte czasy z meblościanką, dywanami i represjami ze strony władzy, ale nie będą potrafili do końca „poczuć” ówczesnego klimatu, tak jak ich rodzice. Książka „W amoku”, osadzona właśnie w takowych realiach jest z pewnością idealnym przykładem na to by poznać przeszłość zarówno pod względem politycznym jak i społecznym, czysto ludzkim.

 

Na pierwszy rzut oka, Edward i Justyna tworzą wręcz idealną parę. Młodzi, piękni studenci, nie widzący poza sobą świata, wydają się we wszystkim ze sobą zgadzać. W momencie gdy Justyna zaczyna interesować się ruchami solidarnościowymi i walką o niepodległą Polskę, Edward, wywodzący się z rodziny zatwardziałych komunistów, nie jest w stanie wytłumaczyć sobie dziwnego zachowania swojej ukochanej. Kulminacją tychże problemów staje się porzucenie przez główną bohaterkę swojej drugiej połówki na rzecz studenckiego działacza solidarnościowego, Mateusza. Edward postanawia za wszelką cenę zawalczyć o swoją utraconą miłość, nawet jeżeli przyjdzie mu drogo za to zapłacić.

 

Miłość umieszczona w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej ma swoje uroki. Dzięki szczegółowym, ale nie obszernym opisom danych miejsc, całkowicie dajemy się ponieść ówczesnemu klimatowi i nie mamy problemu z pobudzeniem wyobraźni. Trzeba przyznać, że pod tym względem autorka świetnie odtworzyła ducha przeszłości i, co warto zaznaczyć, nie tylko tego pozytywnie kojarzonego. Niejednokrotnie jesteśmy świadkami działań represyjnej władzy, która ma wpływ nie tylko na głównych bohaterów, ale także na ich najbliższe otoczenie. Myślę, że dla autorki to właśnie polityczne aspekty były najważniejsze przy tworzeniu tejże książki. Młodsze pokolenie może poznać działania okupacyjnej władzy, a starsze pokolenie zestawić własne wspomnienia z fikcją (?) literacką. Dzięki temu czytelnicy, którzy na własne oczy nie widzieli tychże represji, są w stanie dokładnie wyobrazić sobie jaki to miało wpływ zarówno na całe społeczeństwo jak i na każdego, pojedynczego obywatela. To także świetny sposób na ukazanie dwóch stron medalu ludzi żyjących w tamtych czasach, którzy jak dobrze wiemy, nie zawsze sprzeciwiali się ówczesnemu rządowi. Na przykładzie Edwarda, Justyny i Mateusza widzimy jak przeciwieństwa przyciągają się, odpychają i zarazem jak wielkie znaczenie mają własne i rodzinne przekonania polityczne na życie każdego z nas. Odkładając jednak na bok te wszystkie wartościowe treści książki, trzeba przyznać, że „W amoku” to książka, którą czyta się niezwykle lekko i przyjemnie, jednym tchem. Z jednej strony nie ma w niej wartkiej i pełnej zaskoczeń akcji, ale z drugiej strony różnorodność charakterów głównych bohaterów i ich szaleństwo (dosłowne, w przenośni i tytułowe) sprawia, że chcemy śledzić ich poczynania i wręcz nie możemy doczekać się zakończenia tejże dziwnej acz pięknej historii.

 

Stefania Jagielnicka- Kamieniecka stworzyła piękną opowieść o miłości, której klimat z pewnością wielu czytelnikom przypadnie do gustu. Nieznający ówczesnych realiów będą mogli poznać bliżej tamten okres i przekonać się czy na pewno „kiedyś to było”. Ludziom żyjącym w czasach PRL-u pozostaje jedynie powspominać dawne chwile i równie ważne zagrożenia z nich wynikające. Co najważniejsze dla czytelników, to wciągająca i naprawdę intersująca książka, która zachwyca, zaskakuje i wzrusza.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial