Okładka wydania

Jak Zdobyć Przyjaciół I Zjednać Sobie Ludzi Dla Nastolatek

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Carnegie Donna Dale
 • Tytuł Oryginału: How To Win Friends and Influence People for Teen Girls
 • Gatunek: Poradniki
 • Język Oryginału: Angielski
 • Liczba Stron: 224
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 125x183 mm
 • ISBN: 9788366142183
 • Wydawca: Studio Emka
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa

Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Jak Zdobyć Przyjaciół I Zjednać Sobie Ludzi Dla Nastolatek | Autor: Carnegie Donna Dale

Wybierz opinię:

Marciszon

Mam wśród znajomych jedną nastolatkę. To ktoś z rodziny, więc wiem mniej więcej na bieżąco, czym się martwi, co przeżywa, jak reaguje i co jest dla niej ważne. Wszystko to razem sprawia, że po pierwsze, doceniam spokojniejsze czasy mojej własnej nastoletniości (zero TikToka, żadnych smartfonów), a po drugie – bardzo doceniam rodziców współczesnych nastolatków. Ludzie, nie macie łatwo!

 

Całą recenzję (albo chociaż dużą jej część) książki „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – dla nastolatek” autorstwa Donny Dale Carnegie mogłabym oprzeć na tych porównaniach. Jak to było być nastolatkiem kiedyś a jak jest teraz? Warto jednak najpierw zaznaczyć jedną rzecz: poradniki jako odrębny gatunek literatury trzyma się mocno. A poradnik dla młodzieży to coś, do czego podchodziłam sceptycznie – może trochę przez pryzmat własnych doświadczeń. Nastolatką byłam dobre 20 lat temu, ale pamiętam jak bardzo w tym okresie życia nie lubiłam ŻADNYCH rad. Czy wypowiadanych, czy czytanych. Na szczęście, jak wspomniałam, mam kogoś, kto może w przypadku tej recenzji posłużyć jako wsparcie merytoryczne i źródło komentarza. I podejście autorki poradnika dotyczące ZJEDNYWANIA sobie ludzi ale nie zmieniania się, by to zrobić bardzo się tej mojej znajomej nastolatce spodobało.

 

Ale do rzeczy. To, co mnie zwykle zniechęca do poradników, to ich często moralizatorski wydźwięk. Wskazywanie, co i jak konkretnie robić – wychodzące z niepisanego założenia, że to, co robimy do tej pory, jest złe, ułomne, niewłaściwe. Tutaj tego nie ma. Ciekawe jest za to podejście autorki do odbiorców książki. Zwraca się tylko do dziewcząt – co troszkę denerwuje, ale z drugiej strony, według badań większością czytelników tego typu książek są właśnie dziewczyny i kobiety. Porady dotyczące tego, w jaki sposób zjednać sobie ludzi, są w poradniku Donny Carnegie oparte na wielu przykładach. Są nawet konkretne wskazówki, w jaki sposób budować w sobie przydatne cechy i rozwijać osobowość. Wskazówki te mają formę zadań, co jest może troszkę „amerykańskie” w stereotypowy sposób, ale moim zdaniem może spowodować, że taka przykładowa nastolatka naprawdę zastanowi się nad swoim zachowaniem. A na pewno poświęci dłuższą chwilę na sprawdzenie, w jaki sposób to, co jest opisane w poszczególnych rozdziałach, można przełożyć na własne życie.

 

Autorka nie jest psychologiem, to córka zmarłego już mówcy motywacyjnego i autora książek o tematyce psychologicznej i historycznej, Dale’a Carnegie. To akurat dość denerwujący motyw przewijający się przez cały poradnik – powoływanie się praktycznie wyłącznie na książki i przemyślenia swojego ojca. Przez dłuższą część poradnika miałam uczucie, że sama autorka niewiele daje w nim od siebie, że to po prostu kontynuowanie „spadku”, dorobku ojca. Bądź co bądź Dale Carnegie napisał książkę („Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”), na podstawie której powstała recenzowana przeze mnie wersja dla nastolatek. Dlatego, tak jak wspomniałam, praktyczne porady i wskazówki dla nastolatek, dotyczące doskonalenia swoich cech charakteru i wyzbywanie się tych, które nie czynią z nich dobrych ludzi, to spora zaleta poradnika. Osadza tę książkę w rzeczywistości. Część z tych zadań i ćwiczeń naprawdę daje do myślenia, nawet osobom dorosłym.

 

Podsumowując, minusem poradnika jest kierowanie go tylko do dziewcząt – bo jaki jest racjonalny powód, dla którego chłopcy też nie mieliby chcieć zdobywać przyjaciół, starać się być osobami godnymi zaufania i empatycznymi? Troszkę też w trakcie czytania można się uśmiechnąć nad „historiami z życia”, w postaci przykładów czy anegdot przedstawianymi przez amerykańskie nastolatki („Jenny, Pensylwania”, „Beth, Rhode Island”) i nawiązań do ról społecznych, jakie młodzież w tym kraju pełni będąc uczniami szkół średnich (chearleaderka, członek klubu szachowego, szkolny sportowiec, itp.). Ale same porady nie są głupiutkie. Odnoszą się nie tylko do potrzeby bycia „lepszym” ale też do tego, że dojrzewając, można już pracować nad swoim charakterem. Dlatego niewykluczone, że tę książkę przekażę mojej nastoletniej kuzynce. Na pewno jej nie zaszkodzi.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial