Okładka wydania

Mademoiselle Coco

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Mademoiselle Coco | Autor: Michelle Marly

Wybierz opinię:

Sylfana

Biografia fabularyzowana Coco Chanel autorstwa Michele Marly to pozycja bardzo dziwna i nierówna jakościowo. Jej tytuł sugeruje nam, że będziemy mieć do czynienia z opisem fragmentu życia wspomnianej modystki i projektantki, który będzie skupiał się przede wszystkim na jej perypetiach miłosnych, a właściwie historii jednej miłości, która stała się źródłem motywacji do szukania zapachu idealnego, który będzie wyjątkowy i nietuzinkowy. I właściwie wszystko byłoby w porządku, gdyż przecież autorka biografii ma prawo wybrać subiektywnie wątki do realizacji, gdyby nie to, że tytułowa miłość to chyba za duże słowo, jak na uczucia i emocje bohaterki. Twórczyni z jednej strony pragnie przedstawić Coco Chanel jako kobietę niezmienną w uczuciach, która do końca życia kochała jednego mężczyznę, jednak strony jej książki otwierają przed nami wizerunek osoby bardzo chwiejnej i niespójnej pod tym względem. Z relacji Michelle Marly dowiadujemy się o kolejnych licznych romansach projektantki, która nie liczyła się z tym, że jej partnerzy mają żony lub dzieci. Jej skrucha, co do sytuacji rodzinnej kochanków była raczej fałszywa i przemijała szybko, gdy tylko kobieta czuła chęć zbliżenia się do określonego mężczyzny. Wydaje się zatem, że zamiary autorki nijak się mają do wybranej narracji. Tytuł, jak i intencje, kłócą się z przedstawionym wizerunkiem Coco i ta niespójność razi w oczy aż do ostatniej strony.

 

Fatalnym pomysłem, według mojej oceny, było fabularyzowanie biografii. Zamiast rzetelnej opowieści o życiu najbardziej znanej projektantki i kobiety sukcesu otrzymujemy tanie romansidło, traktujące o nieformalnych i tajemniczych związkach. Autorka chyba nieumyślnie zrobiła z Coco Chanel karierowiczkę, która na plecach swoich bogatych kochanków zaczęła osiągać niebywałe sukcesy. Podprogowo otrzymujemy zatem komunikat, że modemoiselle Coco nie zrobiła kariery dzięki swoim umiejętnościom, ale dzięki wparciu finansowemu różnych mężczyzn. Od nich otrzymywała bezzwrotne pożyczki i prezenty, u nich początkowo mieszkała i miała zapewniony optymalny start w życie zawodowe. Nie wiem, czy autorka posiłkowała się sprawdzonymi faktami, czy trochę za bardzo popłynęła w głąb gatunku, jakim jest romans. Sposób narracji wydaje się być bardzo tani, taki przeciętnych lotów. Myślę, że tym typem opowiadania zainteresowane mogłyby być jedynie fanki literatury Daniele Stell. Jednym słowem dramat.

 

Jeśli skupić się jedynie na motywie drogi powstania najbardziej znanych perfum na świecie od Chanel, to również nie dowiemy się niczego ciekawego. Może jedynie tego, że autorka tychże perfum skopiowała zamysł i nuty zapachowe innej kompozycji, stworzonej dla królowych i księżnych carskiej Rosji. Jej wkład w tworzenie swojego zapachu ograniczał się jedynie do poszukiwania perfumiarza, który był odpowiedzialny za stworzenie unikatowego pierwowzoru – jednym słowem projektantka się jakoś mocno nie zapracowała w tym zakresie. O samej pracy projektowania i tworzenia ubrań oraz dodatków też nie dowiemy się dużo – pada zaledwie kilka wzmianek, które możemy wyszukać w Internecie. Żadnych szczegółów, żadnych opisów technologii kreowania. Nic, kompletnie nic – no może oprócz tego, że raz zastajemy Coco Chanel na wbijaniu szpilek w tkaninę, którą ma na sobie modelka. Szpilki te w dużej mierze nie trafiają w materiał, tylko we wspomnianą modelkę właśnie.

 

Jedynym plusem tej biografii jest oprawa graficzna. Książka jest utrzymana w tonacji różowo – turkusowej. Jest bardzo dziewczęca i kobieca i może stanowić ciekawy element ozdabiający nasz regał z książkami. Wydawnictwo postarało się zatem, żeby wydać bubel przynamniej w ładnej oprawie. Nie polecam, no chyba, że sami chcecie na własnej skórze doświadczyć tego, jak wygląda nieudana biografia.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial