Okładka wydania

Jak Przeżyć Koniec Świata Plan Na Niepewne Czasy

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Jak Przeżyć Koniec Świata Plan Na Niepewne Czasy | Autor: James Wesley Rawles

Wybierz opinię:

Helluo_librorum

Wielu z nas przeżyło już kilka „końców świata”. W ciągu ostatniej dekady koniec ten miał nastąpić co najmniej dwa razy, czekają także na niego wyznawcy różnych religii. Co jednak, jeśli świat, jaki znamy, rzeczywiście się skończy? Atak terrorystyczny, katastrofa naturalna, blackout czy załamanie rynków finansowych to tylko przykłady zdarzeń, które mogą całkowicie zmienić nasze życie. Jak człowiek przyzwyczajony do wygody, rozwiniętej komunikacji i transportu, posiadający dach nad głową i ogrzewanie, zdobywający pożywienie za pomocą pójścia do sklepu, w którym półki uginają się pod ciężarem różnorodnych produktów miałby sobie poradzić z nieznanymi dotąd problemami – niedostatkami żywości, niedoborami w dostawie energii, niemożnością swobodnego i szybkiego podróżowania? Na to pytanie odpowiada autor książki „Jak przeżyć koniec świata? Plan na niepewne czasy”.

 

James Wesley Rawles jest byłym oficerem amerykańskiego wywiadu wojskowego i założycielem bloga o tematyce preppingu, czyli przygotowywania się na ewentualne sytuacje kryzysowe. Nie ogranicza się także w swoich poradach wyłącznie do teorii, bowiem, jak dowiadujemy się z samej książki, sam mieszka w samowystarczalnej, starannie przemyślanej enklawie.

 

Autor roztacza przed swoimi czytelnikami wiele różnorodnych, ale wiarygodnych wizji na temat kryzysów, jakie potencjalnie mogą dotknąć dzisiejszy świat. Snuje także rozważania na temat ich konsekwencji – zachwiania norm społecznych oraz prawdopodobnej nieudolności państwa w szybkim opanowaniu sytuacji. Zdaniem autora w momencie załamania każdy będzie zdany wyłącznie na siebie, ponieważ służby państwowe nie będą w stanie skutecznie pomóc, a przetrwają tylko przygotowani.

 

Książka Jamesa Wesley'a Rawlesa w istocie stanowi gotowy przepis na to, jak poradzić sobie w momencie, gdy ziści się jeden z nakreślonych przez autora scenariuszy. Ponieważ żyje on na co dzień w Stanach Zjednoczonych, a zatem w rzeczywistości zupełnie innej niż jego polski czytelnik, wiele z jego porad trudno byłoby nam zastosować. Ukłony jednak należą się w tym miejscu polskiemu wydawcy, który zadbał o to, aby porady autora odnieść do polskich realiów – panującego w naszym kraju systemu prawnego czy istniejących w nim organizacji o zakresie działania podobnym, jak te, o których wspomina autor. W większości książka jest też dość uniwersalna – na tyle, że za jej pomocą z powodzeniem można próbować zabezpieczać się na wypadek tytułowego końca świata stosując ogólne zasady przedstawione przez autora, który przedstawia w zwięzły i zrozumiały sposób najskuteczniejsze sposoby na poradzenie sobie z takimi problemami jak konieczność zdobycia wody, energii elektrycznej, paliwa czy żywności, a także porusza kwestie związane z komunikacją czy ochroną zdrowia. Ukazuje również wady i zalety przedstawianych przez siebie rozwiązań. Można odnieść wrażenie, że autor pomyślał absolutnie o wszystkim i wziął pod uwagę każdy scenariusz. Niemniej jednak przyznać trzeba, że niektóre z jego pomysłów są nieco oderwane od rzeczywistości, nawet tej amerykańskiej, i nierealne do zrealizowania dla przeciętnego człowieka. Wymagają bowiem ogromnych nakładów finansowych. Zbudowanie samowystarczalnego azylu, gromadzenie zapasów i okresowa ich wymiana to źródła kosztów, na których poniesienie rzadko kto jest w stanie sobie pozwolić. Bez wątpienia jednak książkę Rawlsa można dostosować do własnych możliwości, a w ostatecznym rozrachunku zapewne lepiej zastosować choć część z jego porad, niż nie przygotować się na „koniec świata” wcale.

 

Książka „Jak przeżyć koniec świata” jest cenną pozycją nie tylko dla fanów propperingu. Zawiera nie tylko cenne porady i sugestie, ale także gotowe listy niezbędnych przedmiotów, od paliwa i narzędzi po wyprawkę dla niemowlęcia, które przydadzą się każdemu w sytuacji zagrożenia. Można wręcz zaryzykować twierdzenie, że jest to książka, którą powinien mieć w domu każdy. Autor pomyślał o wszystkim, co pozwoli przetrwać w trudnych warunkach i oddaje w ręce czytelnika gotowe rozwiązania.

 

Mogłoby się wydawać, że scenariusze, roztaczane przez Jamesa Wesleya Rawlesa są nieco zbyt złowieszcze i przesadzone, a jego książka jest adresowana do dziwaków i fanów teorii spiskowych z obsesją na punkcie zbliżającej się katastrofy. Świat, jaki znamy jest jednak kruchy, a aż nazbyt rozwinięta globalizacja powoduje, że pozornie błahe wydarzenie, mające miejsce gdzieś w dalekim zakątku świata, może spowodować poważne konsekwencje dla nas samych. Nie możemy być pewni jutra. Bo czy jeszcze rok temu pomyślelibyśmy, że świat opanuje pandemia?

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial