Okładka wydania

Przestrzeganie Praw Człowieka W Budowaniu Przewagi Konkurencyjnej Przedsiębiorstw

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Kinga Machowicz
 • Gatunek: Popularnonaukowe
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 122
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 176x250 mm
 • ISBN: 9788380851962
 • Wydawca: Difin
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Przestrzeganie Praw Człowieka W Budowaniu Przewagi Konkurencyjnej Przedsiębiorstw | Autor: Kinga Machowicz

Wybierz opinię:

MB

W szerokiej debacie publicznej prawa człowieka są obecne od kilku dekad. Na polskiej scenie dążył do tego konsekwentnie m.in. Marek Nowicki, którego przystępne wykłady kierowane do młodzieży szkolnej lat 90 minionego stulecia można odszukać w odmętach internetu (polecam; nic nie straciły na aktualności). Zdążyliśmy się przyzwyczaić do szeroko rozumianych praw, które nam przysługują. Ba! Nauczyliśmy się je nawet odróżniać od wolności (te pierwsze mają charakter praw pozytywnych, drugie zaś praw negatywnych, co pozwala je wszystkie umownie określać właśnie prawami). Jako kraj, jesteśmy stroną wielu umów międzynarodowych (pod tym pojęciem zawieram traktaty, konwencje itp.), które obligują państwo do respektowania tego, o czym stanowi drugi rozdział Konstytucji. A nawet jak ustawa zasadnicza zdaje się w pewnych kwestiach milczeć, to poszczególne dokumenty ratyfikowane przez Polskę uzupełniają owe ewentualne niedostatki. Nie sposób przecież na łamach jednego aktu prawnego wyczerpać materię tak złożoną.

 

Dzisiejszą książkę oceniam okiem nauczyciela akademickiego, ale jest to też publikacja o charakterze monografii i taka optyka wydaje się dopuszczalna, o ile nie zasadna. Jest to opracowanie mało rozbudowane, ale zawiera najważniejsze elementarne kwestie, które są właściwe przestrzeganiu przez sektor gospodarczy praw człowieka. Z tej perspektywy opracowanie jest interesujące i stanowi doskonały zaczyn do zgłębienia tematu praw człowieka w biznesie. Znajdujemy w tejże publikacji bowiem tak wskazania podstaw prawnych dla przenikania praw człowieka do przedsiębiorstw, jak i egzemplifikację tych wsiąknięć. Bibliografia sugeruje, że Autorka wykonała mrówczą pracę analizując wszystkie wskazane pozycje z literatury (a jest ich ponad 80, nie licząc aktów prawnych, orzecznictwa i źródeł internetowych). Znajdujemy zatem odwołanie do konstytucyjnych podstaw prawnych (art. 22, 24, 65 ust. 4 i 66 ust 1 i 2) dla prowadzenia działalności gospodarczej z uwzględnieniem praw jednostki, ale także wskazania z kodeksu pracy czy innych aktów ustawowych. Jesteśmy w stanie także stworzyć siatkę pojęć właściwych poruszanej materii, a niezbędnych dla lepszego zrozumienia określonych działań podejmowanych przez przedsiębiorstwa (CSR, Karta Praw Podstawowych, Międzynarodowe Pakty z 1966 roku); chociaż ta zdecydowanie powinna być obszerniejsza. W części, w której Autorka opisuje rodzaje dyskryminacji (str. 24) zabrakło mi natomiast wspomnienia o dyskryminacji wielokrotnej i pozytywnej (o ile brak tej pierwszej byłby do uzasadnienia, to tej drugiej już mniej. Dyskryminacja pozytywna może bowiem tłumaczyć stosowanie określonych ograniczeń, jeżeli pełni to funkcję „ochronną”. W tym aspekcie różnicowanie jest dozwolone, acz podlega ważkim kryteriom).

 

Gdyby praca miała na celu wskazanie i analizę praktycznego aspektu w jakim prawa człowieka w szeroko rozumianym biznesie funkcjonują, wówczas niektóre wątki mogłyby zostać opisane w takim zakresie jak to nastąpiło, ale inne powinny być rozbudowane bardziej albo w ogóle dodane. Mając natomiast na uwadze podtytuł („…w budowaniu przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw”) opracowanie ma charakter zadowalający, choć nie bez uczucia niedosytu. Uczciwość recenzencka obliguje mnie do podkreślenia, że książka pozwala w stopniu podstawowym rozeznać się w prawno-funkcjonalnym aspekcie praw człowieka w biznesie. Chociaż owe niedostatki krążą w powietrzu. Wartością dodaną byłoby niewątpliwie wskazanie dobrych praktyk, które – chociaż może nie idealne, ale jednak w znacznym stopniu wzorcowe – można wyciągnąć np. z jurysprudencji islandzkiej. Od ponad dziesięciu lat kraj ten zajmuje pierwsze miejsce w global gap index pod względem równouprawnienia kobiet i mężczyzn; od wielu lat pracodawcy zatrudniający 25 i więcej pracowników podlegają obligatoryjnym audytom weryfikującym ową równość w zatrudnieniu; a i z funkcjonowania związków zawodowych na Islandii też można by wyssać kilka istotnych informacji.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial