Okładka wydania

Medyceusze Tajemnica Montefeltra

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Marcello Simonetta
 • Tytuł Oryginału: L’enigma Montefeltro
 • Gatunek: Historyczne
 • Język Oryginału: Włoski
 • Przekład: Alicja Bruś
 • Liczba Stron: 288
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 150x225 mm
 • ISBN: 9788381881234
 • Wydawca: Rebis
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Poznań

Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Medyceusze Tajemnica Montefeltra | Autor: Marcello Simonetta

Wybierz opinię:

Bacha85

Renesans we Włoszech kojarzy się z kilkoma rzeczami. Z jednej strony ogromny rozwój kultury, sztuki i nauki, z drugiej polityka i to taka w najbrudniejszym, najbardziej nikczemnym wydaniu. Spiski, tajne porozumienia, zdrady, trucizny i zabójcy nie były niczym nadzwyczajnym w prowadzaniu działań pomiędzy co bardziej znaczącymi księstwami we Włoszech. Marcello Simonetta postanowił, opierając się na licznych źródłach historycznych, przeanalizować sytuację skupiając się na rządzącym we Florencji rodzie Medyceuszy. Pierwszy tom ich historii to „Tajemnica Montefeltra” poświęcona w znacznej mierze księciowi Urbino - Fryderykowi de Montefeltre.

 

Opowieść rozpoczyna się od zamachu, od zabójców, którzy w drugim dniu Bożego Narodzenia zadźgali Galazzo Marię Sforzę trzymającego władzę w Mediolanie, sojusznika Medyceuszy. Po jego śmierci rzeczywistą władzę zaczął sprawować jego sekretarz Cicco Simonetta jako regent w imieniu królowej i nieletniego księcia. Postać Cicco Simonetty, odległego przodka autora, była poniekąd jego inspiracją. Aktywnie prowadził politykę między Mediolanem, Florencją, Rzymem i Neapolem, a także dysponującym znaczą armią księciem Urbino – tytułowym Montefelrem, siłami, z którymi należało się liczyć w renesansowej Italii. Zostawił po sobie liczne listy, przybliżające napięte stosunki między poszczególnymi signoriami. Co jednak miało znacznie większe znaczenie, to jego niewielki poradnik kryptografii. Dzięki niemu udało się złamać szyfry, między innymi Fryderyka Montefeltra, co rzuciło zupełnie nowe światło na wydarzenia rozgrywające się w drugiej połowie piętnastego wieku w Italii.

 

Marcello Simonetta w swojej rozprawce skupia się na historii i polityce, ale równie wiele uwagi poświęca sztuce i temu, jak bardzo reprezentowała ona ówczesną sytuację polityczną. Biorąc pod uwagę, że większość artystów posiadała mecenasów wśród najznamienitszych rodów, nie może dziwić, że w ich dziełach znajdują się odniesienia do bieżącej sytuacji. Jednym z takich twórców był Botticelli, autor kilku fresków w powstającej właśnie kaplicy będącego u władzy Sykstusa IV. Zastanawiające jest, że właśnie on, pozostający pod protektoratem skłóconej z Rzymem, a co za tym idzie papiestwem, Florencji zajął się wykonaniem części fresków. Autor próbuje odpowiedzieć, co mogło leżeć u podstaw takiej decyzji, podając dość twórczej, ale sensownej interpretacji jego obrazy i freski. Należy pamiętać, że Renesans był czasem, kiedy wykształcona elita lubiła się we wszelkiego rodzaju szaradach, anagramach, wieloznacznościach i symbolach. Praktycznie w każdym dziele z tego okresu, można je znaleźć, nic więc dziwnego że nie są od niej wolne malowidła z Kaplicy Sykstyńskiej.

 

Tytułowa postać Fryderyka de Montefeltro to, podobnie jak pozostali bohaterowie, postać bardzo niejednoznaczna. Strateg i dowódca, będący jednocześnie znakomitym politykiem i prawdziwym człowiekiem renesansu, miłośnikiem sztuki i wiedzy o wyrafinowanym guście. Z drugiej strony, polityka bardzo często wymagała ofiar, i Montefeltro nie wahał się nigdy, gdy w grę wchodziło umocnienie swojej pozycji. Równie bogate i równie niejednoznaczne jest przedstawienie biografii Wawrzyńca Medyceusza, który uniknął śmierci podczas spisku Pazzich. Przyjaciel i mecenas Botticellego, utrzymujący we Florencji ustrój zbliżony do republiki, robił wszystko, by przetrwać i by pozostawić państwo jak najmocniejszym. Życiorysy tych dwóch wybranych postaci historycznych, to tylko przykład na to, jak bardzo zawiłości polityki renesansowych Włoszech wymykają się jednoznacznej ocenie.

 

Książkę czyta się bardzo dobrze, autora cechuje stosunkowo zwięzły styl, w którym w miarę możliwie klarownie przybliża kulisy niezwykle skomplikowanych relacji między poszczególnymi signoriami. Miejscami może przytłaczać ogrom wspomnianych postaci, zwłaszcza, że zabrakło drzew genealogicznych poszczególnych rodów, do których można by zajrzeć w razie wątpliwości. Dla osób, którym historia Włoch nie jest dobrze znana, może to stanowić pewien problem w odbiorze, choć nie brakuje wyjaśnień i przypisów pomagających w zorientowaniu się o zawiłościach stosunków rodzinnych i dyplomatycznych.

 

„Tajemnica Montefeltra” Marcello Simonetty to pasjonująca wyprawa w końców piętnastego stulecia. To opowieść o ambicjach i władzy, ale także o sztuce, które odgrywała wówczas znaczącą rolę propagandową. To wciągająca historia polityki, w której nie ma żadnych granic. To w końcu zbiorowy, niejednorodny portret najważniejszych rodów Italii, w wyrywku ich życia.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial