Okładka wydania

Wyprawa Kon-Tiki Poziom 2

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wyprawa Kon-Tiki Poziom 2 | Autor: Joanna JagiełłoTomasz Kozłowski

Wybierz opinię:

Bacha85

Seria „Czytam sobie” to zbiór książeczek przeznaczonych dla dzieci uczących się czytać. Podzielona jest na trzy poziomy trudności, uzależnione od liczby słów, liczby wykorzystywanych liter alfabetu oraz składnię zdań od tych najprostszych w poziomie pierwszym, po dłuższe i złożone w poziomie trzecim. „Wyprawa Kon-Tiki” Joanny Jagiełło to drugi poziom, w związku z tym pominięte zostały niektóre z liter w tym wszystkich polskich znaków z wyjątkiem litery „Ł”. Oprócz zdań najprostszych pojawiają się też te bardziej złożone, wraz z elementami dialogów.

 

Wśród książeczek z tej serii znajdują się zwyczajne fabularne opowiadania, ale znaleźć też możemy opowieści o realnych wydarzeniach, bądź zjawiskach. Mając w pamięci całkiem niezłe wrażenia po „Cudach z mleka” Justyny Bednarek, gdzie w sposób bardzo przystępny opisano cud fermentacji mlekowej, z wielką przyjemnością sięgnęłam po „Wyprawę Kon-Tiki” przybliżającą młodemu czytelnikowi niesamowitą historię podróży przez Pacyfik na tratwie zrobionej bez użycia metalu, czy tworzyw sztucznych.

 

Gdy w ramach udowodnienia swojej teorii naukowej o pochodzeniu społeczności żyjącej na położonej na środku oceanu pacyficznego wyspie Hatu-Fiva, etnograf Thor Hayerdahl podejmuje się wyzwania dotarcia tam z wybrzeży Ameryki Południowej, budzi politowanie i niedowierzanie wśród innych naukowców. Nie zrażony tym jednak skompletował sześcioosobową załogę i rozpoczął budowę tratwy technologiami dostępnymi dla mieszkańców prekolumbijskiej Ameryki Południowej. Pomysł szalony, ale i niezwykle emocjonujący, idealnie wpasowujący się w okres schyłkowy wielkich odkryć geograficznych, stanowiący wyzwanie w świecie coraz uboższym o prawdziwą podróżniczą próbę.

 

Ponieważ jest to książeczka z cyklu „Czytam sobie” umiejscowiona na drugim poziomie zaawansowania, siłą rzeczy sposób przedstawienia tej pasjonującej historii wydaje się być nadmiernie uproszczony. Jest to jednak zrozumiałe, to książka, która ma zachęcić młodego czytelnika do samodzielnej lektury przedstawiając interesujący temat w możliwie prosty sposób. Niestety cierpi na tym język i choć nie jest pozbawiony niektórych niełatwych słów, jak orientacja, czy kuriozum, to jednak pominięcie polskich znaków praktycznie wyłącza odmianę większości słów. To rzutuje na styl w jakim książeczka została napisana. Zdania są krótkie, sporo jest też równoważników zdań, to sprawia, że lektura paradoksalnie wcale nie wydaje się łatwiejsza. Patrząc na nią z perspektywy wyrobionej czytelniczki strasznie kulała mi płynność lektury, zabrakło w niej również budowanie napięcia i emocji, pomimo że tematyka jest nad wyraz emocjonująca.

 

Mam spory problem z tą książeczką, może gdyby umieścić ją w przedziale trzecim, gdzie po pierwsze wykorzystane zostały by wszystkie litery polskiego alfabetu, a po drugie sama opowieść byłaby dłuższa, nie wzbudziła by we mnie aż tylu nieprzychylnych emocji. Tu jednak odniosłam wrażenie pewnego zmarnowanego potencjału. Wykorzystana historia jest niesamowita i można by zrobić z niej równie niesamowitą opowieść, coś na miarę powieści graficznej „Wyprawa Shackletona”, która zachwyca zarówno treścią jak i formą. Tu formę zamknięto w dość wąskich ramach wymogów serii, co niestety poskutkowało też pewnym spłyceniem opowiadanej historii.

 

Okraszona miłymi dla oka ilustracjami „Wyprawa Kon-Tiki”, to książeczka, którą w pewnym sensie dobiła forma, w jakiej upchnięta została opowieść. Pasjonująca historia sprowadzona do nadmiernie uproszczonego przekazu straciła nieco swojej niesamowitości. Wciąż jednak pozostaje to opowieść wpasowująca się w wymogi serii, co z pewnością ułatwi młodemu czytelnikowi zapoznanie się z nią samodzielnie, dając ogromną satysfakcję, przy okazji budząc chęć poznania historii lepiej.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial