Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Chińskie Czołgi I Opancerzone Wozy Bojowe Od 1950 Do Współczesności

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Martin J. Dougherty
 • Tytuł Oryginału: Chinese tanks and AFVs 1950- Present. Tanks-Self-Propelled Guns-APCs-IFVs
 • Gatunek: Militaria i Wojskowość
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Jerzy Majszczyk
 • Liczba Stron: 128
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 165x235 mm
 • ISBN: 9788370207946
 • Wydawca: Alma Press
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Chińskie Czołgi I Opancerzone Wozy Bojowe Od 1950 Do Współczesności | Autor: Martin J. Dougherty

Wybierz opinię:

Bacha85

Militaria nie są może moją pasją, daleko mi do bycia fanką, która pochłania wszystko na tematy uzbrojenia, czy wojskowych pojazdów zmechanizowanych. Nie zmienia to jednak faktu, że czasem zdarza mi się sięgnąć po tego typu książkę. Tak trafiłam na leksykon poświęcony chińskim wozom opancerzonym. „Chińskie czołgi i opancerzone wozy bojowe od 1950 do współczesności” Martina J. Doughety’ego to książka w pewnym sensie wyjątkowa, ze względu na poruszaną, nie najpopularniejszą w końcu tematykę, pozostaje przy tym bardzo dobrym leksykonem i dla miłośników militariów jest pozycją wartą uwagi.

 

O ile o czołgach niemieckich, rosyjskich, czy nawet amerykańskich pisze się bardzo dużo, o tyle rozwój chińskiej techniki wojskowej przez wiele lat zostawał w tyle. Nie ma się co dziwić, gdyż państwo środka dość późno weszło na drogę rozwoju zmechanizowanych jednostek bojowych, początkowo garściami czerpiąc z projektów rosyjskich. Z czasem Chińczycy coraz bardziej uniezależniali się od sąsiada z północy, by poświęcić rozwojowi ciężkich maszyn bojowych sporą część przemysłu. Dziś Chiny posiadając kilka tysięcy sprawnych czołgów są siłą, z którą należy się liczyć w przypadku konfliktu zbrojnego, tym bardziej, że posiadają możliwość zmobilizowania się do znacząco zwiększonej produkcji.

 

Biorąc pod uwagę względnie krótką historię produkcji broni pancernej w Chinach, w książce znajdziemy nie tylko czołgi, ale też działa samobieżne, transportery opancerzone i bojowe wozy piechoty. W sumie opisanych zostało kilkadziesiąt pojazdów z podaniem pełnej charakterystyki, skróconej historii produkcji oraz z podaniem oficjalnej ich liczby w Chińskiej Armii Ludowej. Doprecyzowane zostały parametry techniczne i możliwości bojowe. Autor zwraca też uwagę, że ze względu na rozległość i różnorodność geograficzno-klimatyczną państwa środka, nie może być mowy, by sprawdził się w ichniejszej armii jeden typ uniwersalny. Położenie geograficzne Chin, sytuuje je w kilku strefach klimatycznych, co skutkuje ogromnym urozmaiceniem terenu, od tropikalnych lasów, po półpustynne stepy, czy rozległe rzeczne rozlewiska. W książce załączona została mapa rozmieszczenia sztabów chińskiej armii na podstawie danych Biura sekretarza obrony USA.

 

Jest to leksykon, więc ciężko zachwycać się finezją języka. Spełnia swoją rolę, poprzez podanie kluczowych informacji w możliwie przystępny, ale i rzeczowy sposób. Nie można odmówić autorowi zwięzłości i umiejętności skupienia się na konkretach, nie zawodzi również wnioskowanie oraz uzależnienie konkretnych modeli od warunków w jakich mają się sprawdzać. Załączony na końcu słowniczek ułatwia zrozumienie tematu.

 

„Chińskie czołgi i opancerzone wozy bojowe od 1950 do współczesności” to pozycja, która na pewno zainteresuje miłośników techniki i militariów. To dobrze napisany, rzeczowy leksykon, w którym wyraźnie widać, że autor jest bardzo dobrze zaznajomiony z tematem. Raczej nie znajdziemy tu błędów rzeczowych, zauważyć natomiast można sprostowania względem niezwykle popularnej gry „Worlds of tanks”. To idealne uzupełnienie wiedzy o czołgach i pojazdach pancernych, gdyż skupiona jest wokół produkcji znacznie rzadziej omawianych, niż te najpopularniejsze. Z czystym sumieniem mogę ją polecić wszystkim zainteresowanym tematem, od miłośników militariów po modelarzy, gdyż liczne ilustracje i zdjęcia idealnie oddają rzeczywiste malowania i maskowania opisywanych pojazdów.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial