Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Laska Nebeska

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Laska Nebeska | Autor: Mariusz Szczygieł

Wybierz opinię:

Agnesto

Z czym kojarzą mi się Czechy? Z knedliczkami, jasnym piwem, smażonym „syrem” i Krecikiem, którego notabene uwielbiam. Postrzegam je jako miłe, spokojne, ale i tajemnicze. Wieczory w Czechach wyobrażam sobie nieco przymglone, spowite sekretną zasłoną, ulice rozświetlone światłami latarni, które nie są w stanie dotrzeć do bruku. Idziemy we mgle, a on kolan w dół nic nie widać. Stąpamy w nieznanym kierunku... Przewodnikami stają się latarnie i droga, której nie znasz... A może znasz, a nie poznajesz? Wszystko kojarzy mi się z magią i czymś nieznanym, ale czymś kuszącym.

 

I nagle trafiam na „Laskę Nebeską” Mariusza Szczygła, z której wyłania się owa tajemnica ale i wielkie dobro tego kraju i Czechów oraz ich swobodne podejście do codzienności. Jakby czas nie miał tu znaczenia. Znam autora od tej strony „Czecholuba” lecz to, co ubrał w słowa stało się czymś idealnym, czymś w pełni odzwierciedlającym klimat jaki sobie wykreowałam. Z jego tekstów wypływa spokój i ten spokój wchodzi w czytelnika. Zapominasz o rzeczywistości, bo nagle stajesz się turystą chodzącym po chodnikach Czech, rozglądasz się wokoło, obserwujesz ludzi i fascynujesz się wszystkim, dosłownie wszystkim. Wyłapujesz słowa, które w mowie czeskiej są zmiękczane, wesołe i jakieś lekkie. Podobnie jak ludzki charakter. Dlatego nie dziwię się owej fascynacji Szczygła. Pojechał i zakochał się – tak działają Czechy.

 

Kiedyś, dawno temu, czytałam tą książkę lecz upływ czasu i ponowne sięgnięcie po nią zaskoczyło mnie w sposób nieprzewidywalny. Ponownie się nią zachwyciłam.
W „Lasce Nebeskiej” mamy zbiór felietonów, które są niby zlepkiem wspomnień, przeżyć, wspomnień i ludzi, bo to wszystko splecione razem tworzy inny wymiar. Wymiar, który sprawi, że w duszy budzi się pragnienie i stały, permanentny niedosyt i chcesz go jakoś zaspokoić, szukasz smaków, gubisz się w zaułkach miasta ale, co zaskakujące – nie boisz się. Bez mapy, bez orientacji – po prostu nie boisz się.

 

W „Lasce...” wybija się główny bohater, Pan Josef Sudek, fotograf, pasjonat … własnego okna, które fotografował o różnych porach dnia i roku. Okna, które fascynowało jego, ale i innych. Mnie też. Ale osoba pana Sudka jest pretekstem do pisania i chodzenia po Czechach. Są tu bowiem teksty o życiu celebrytów, jednomyślności Czechów po śmierci Havla, czy choćby o literaturze i podejścia Czechów do pochówku bliskich osób. Cały wachlarz spraw, czasem banalnych, czasem trudnych, ale to wszystko wygląda jak obraz dobrego malarza, na którym jest wszystko, ale nie ma mowy o chaosie. Pióro autora jest lekkie, a on posługuje się nim, jak zawodowy malarz pędzlem. Tworzy nam inny świat pełen wyciszenia, czasem śmiechu, czasem smutku, ale to wszystko jest wyważone. Smakowite. Nienachalne. I chyba dlatego tak fascynuje.

 

Felietony Szczygła są świetne. Magnetyczne niemalże. Nie trzeba lubić felietonów, ale tu odnosisz wrażenie, że to raczej opowiadania człowieka zachwyconego Czechami. To książka dla smutnych – bo rozluźnia i odrywa od własnych myśli, dla nerwowych – bo hamuje zapędy i przeobrażasz się w sielankowego Czecha, jak i dla tych, co wchodzą w nieznane, a wita ich Krecik częstując ciepłymi knedliczkami.

 

Dla mnie dodatkowym zachwytem są zdjęcia pana Sudka, jakie Mariusz Szczygieł zamieścił pomiędzy felietonami. Czarno-białe, niesamowite. Niby proste, niby banalne, niby o niczym – a jednak magnetyczne. Zatrzymywałam się przy nich, jak zmęczony turysta i oglądałam pełna radości i piękna.

 

Miłość autora do Czech trudno wytłumaczyć, jak i mój spokój, wyciszenie i poczucie lekkości, które spłynęły na mnie nie wiadomo kiedy.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial