Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Metoda Zautomatyzowanego Rachowania

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Janina Sapeta
 • Gatunek: Popularnonaukowe
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 96
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 160x235 mm
 • ISBN: 9788380958494
 • Wydawca: Impuls
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Metoda Zautomatyzowanego Rachowania | Autor: Janina Sapeta

Wybierz opinię:

Tam, Gdzie Matka Mówi Dobranoc

MATEMATYKA

Matematyka bywa trudną dziedziną zwłaszcza dla dzieci, które mają problemy z przyswojeniem sobie jej podstaw. Obecnie już od edukacji przedszkolnej zaczyna się przygoda z metamatematyką, czyli liczeniem, przeliczaniem i obliczaniem! Problemy z przyswojeniem podstawowych zasad matematycznych niestety pojawiają się często u dzieci, które mają obniżoną sprawność intelektualną. To właśnie z myślą o nich Janina Sapeta przygotowała poradnik, który ma za zadanie przede wszystkim pomóc nauczycielom i opiekunom uczyć podstaw matematyki dzieci z tego typu problemami.

 

LICZYMY

„Metoda zautomatyzowanego rachowania oparta na układzie liczb na palcach - Poradnik dla nauczycieli do uczenia matematyki dzieci z klas 1-3, dzieci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się matematyki oraz dzieci z obniżoną sprawnością intelektualną – do wykorzystania w przedszkolach, szkołach podstawowych, integracyjnych i specjalnych” Janiny Sapety, to książka wydana przez wydawnictwo Impuls. Jest ona skierowana, jak sam podtytuł wskazuje, do nauczycieli, ale i do tych, którzy pragną wspomóc dzieci ze specjalnymi potrzebami w nauce matematyki. Na pewno sprawdzi się wśród nauczycieli edukacji przedszkolnej, ale przede wszystkim wspomoże tych, pracujących w ośrodkach specjalnych, czy szkołach zintegrowanych.

 

Janina Septa na podstawie swoich badań i obserwacji, jest ona bowiem doświadczonym pedagogiem, postanowiła w swoim poradniku skupić się na metodzie, dzięki której nauczyciele będę mieli możliwość przedstawienia dzieciom podstawowych umiejętności rachowania. Metoda opiera się na liczeniu na palcach. Jak autorka wspomina, dzieci w wieku wczesnoszkolnym nie myślą jeszcze abstrakcyjnie, a przynajmniej o matematyce w praktyce uczą się na konkretnych przedmiotach. Palce mają służyć właśnie temu, by konkretyzować liczby i pomału zaczynać abstrakcyjnie myśleć oraz rachować pamięciowo.

 

POJECIA I OBLICZENIA

Autorka rozpoczyna od podstawowych pojęć matematycznych, na których opiera się ogólna nauka matematyki. Uważa bowiem, że jest to niezbędna wiedza, by zacząć liczyć na palcach. Palce stają się konkretnymi przedstawieniami liczb. Pierwszy zakres to dodawanie i odejmowanie do 10 a następnie autorka pokazuje, jak zwiększać zakres liczbowy. Metoda ma służyć dzieciom ze specjalnymi potrzebami, stąd autorka w bardzo szczegółowy sposób opisuje, jak dodawanie czy odejmowanie na placach wygląda. Sam schemat liczenia dla dzieci jest bowiem bardzo istotny. Janina Sapeta przedstawia liczne przykłady, a do tego także komentuje każdy bardzo szczegółowo. Często sugeruje nauczycielowi sposób, jak dziecku pomóc podczas liczenia na palcach, co z pewnością ułatwia nauczanie. Autorka zwraca uwagę również na tempo wykonywania działań, dlatego też sugeruje konkretny sposób liczenia, szeroko komentując najmniejszy szczegół.

 

Na koniec każdego Autorka rozdziału dzieli się praktycznymi wskazówkami z nauczycielami, podpowiadając jak długo powinni ćwiczyć z uczniem, nim rozpoczną kolejny etap. Radzi na co mają zwracać uwagę, jak podchodzić indywidualnie do każdego dziecka. Pozornie oczywiste wskazówki, okazują się bardzo pomocne, bowiem zebranie ich w poradniku sprawi, że wiedza będzie dostępna i skonkretyzowana.

 

Na końcu poradnika autorka umieściła liczne zadania/ćwiczenia, oparte na pomysłowych obrazkach, zachęcających dzieci nie tylko do liczenia ale i do zabawy. Wszyscy wiemy, ze najłatwiej uczą się dzieci podczas zabawy i takie podejście Janina Sapeta, jak widać, również popiera.

 

Książka poradnik, sprawdzi się w szkole i w przedszkolu, można bowiem wybrać interesujący nas zakres liczbowy i starać się dziecku wytłumaczyć i praktycznie naświetlić działania matematyczne. Odejmowanie i dodawanie stanie się łatwiejsze dzięki metodzie zautomatyzowanego rachowania!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial