Okładka wydania

Cycki Czuła Biografia Piersi

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Corien van Zweden
 • Tytuł Oryginału: Borsten
 • Gatunek: Poradniki
 • Język Oryginału: Niderlandzki
 • Przekład: Olga Niziołek
 • Liczba Stron: 344
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788366611504
 • Wydawca: Mova
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Białystok
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Cycki Czuła Biografia Piersi | Autor: Corien van Zweden

Wybierz opinię:

Karolkaczyta

„Kobiety potrzebują piersi, aby utrzymać równowagę – bez nich przewracałyby się z powodu swoich ciężkich pośladków” tak rolę piersi zakwalifikował pewien XIX-wieczny izraelski badacz. Ile w tym prawdy? Pewnie nikt nigdy tego nie zbada do końca. Wiadomo za to, że każda kobieta piersi posiada. I tak, jak nie ma jednakowych charakterów czy osób, tak nie ma jednakowych piersi. Różnią się one wyglądem, wielkością, kształtem. A nawet rozmiarem między prawą a lewą. Niejedna kobieta uważa je za wspaniały atrybut, którym kusi mężczyzn, a kobiety przyprawia o zazdrosną palpitację serca. Inne mają kompleksy z ich powodu. Piersi. Te duże, te drobne, okrągłe jak jabłuszka, pełne, te pomarszczone i zwisające niczym lampki na choince. Gładkie i z bliznami. Jak to z nimi naprawdę jest? Jaka jest ich funkcja? Ile procent kobiecości stanowią właśnie piersi?

 

Corien van Zweden w pewnym momencie swojego życia musiała zmierzyć się z diagnozą nowotworu piersi, następnie nawrotem oraz decyzją o jej usunięciu. Bolesne doświadczenia oraz trudne decyzje, których musiała doświadczyć w pewien sposób skłoniły ją do przyjrzenia się dokładniej tej części ciała. „Cycki. Czuła biografia piersi" to zbiór osobistych przemyśleń i wspomnień właśnie kobiecej anatomii. Autorka również przytacza rozmowy z psychologami, seksuologami, chirurgami plastycznymi i przede wszystkim z innymi kobietami.

 

Książka rozpoczyna się od okresu dojrzewania oraz powstawania piersi, ich wyglądu, rozmiarów i różnic. Opisuje normy piękna panujące na przestrzeni lat. Zaprasza do dyskusji o piersiach jako symbolu kobiecości, co nie zawsze właśnie tym jest. Autorka bowiem w tym przypadku stara się również opisać inne kręgi kulturowe, gdzie ta część anatomii niekoniecznie jest tym najważniejszym i nie wzbudza wielu zachwytów. I tak przykładowo w jednym z krajów, a co za tym idzie w całkiem innej kulturze, ważniejsze od piersi są uda i biodra. W krajach muzułmańskich zaś nie ma to większego znaczenia, bo i tak całe ciało kobiety powinno być zasłonięte. A jeszcze gdzie indziej młode kobiety poddawane są zabiegowi tak zwanego „prasowania" piersi, aby jak najdłużej można było je uchronić przed zainteresowanie mężczyzn. Lektura dostarczy nam również sporo informacji na temat macierzyństwa oraz karmieniu piersią, operacji plastycznych, aż w końcu nowotworów. Przez cały czas jednak miałam wrażenie, że autorka stara się uświadomić każdej kobiecie, że niezależnie od wielkości czy wyglądu nie należy wstydzić się tego atrybutu, którym jako kobiety zostałyśmy obdarzone przez naturę.

 

Nie jest to typowy poradnik, nie jest to również książka typowo naukowa, mimo że znajdzie się tu sporą bibliografię popularnonaukową. Myślę, że można ją zaliczyć do lektur obyczajowych, a może i nawet pamiętników, ponieważ wiele linijek tekstu to wspomnienia samej autorki. Wspomnienia bardzo osobiste z okresu dojrzewania, z epoki „dzieci kwiatów”, z okresu rodzicielki i matki karmiącej, aż w końcu z punktu widzenia osoby, która doświadcza bolesnej diagnozy. Należy również zaznaczyć, że jest to lektura pełna różnych ciekawostek związanych z piersiami, o których osobiście nie miałam pojęcia. Ale też nigdy do końca nie interesowałam się tą częścią mojej anatomii. Zawsze przyjmowałam je za coś naturalnego, co zawsze było i nie wyobrażam sobie abym miała je stracić.

 

Tekst napisany jest lekko i przejrzyście, dzięki czemu czyta się go bardzo przyjemnie i szybko. Odnajdziemy tu również nietuzinkowy humor autorki i całkiem sporo różnorodnych prawd na temat tej części ciała, która w naszej kulturze jest jedną z najważniejszych.

 

Jest to książka, którą powinny przeczytać wszystkie kobiety. Te młode, u których dopiero rozpoczyna się okres dojrzewania, te w sile wieku, będące matkami karmiącymi i te, które już są po okresie macierzyństwa, kobiety z kompleksami oraz te, które dumnie piersi prezentują.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial