Okładka wydania

Król Tatr Z Mokotowskiej 8

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Król Tatr Z Mokotowskiej 8 | Autor: Barbara Petrozolin Skowrońska

Wybierz opinię:

Tulliana

Dlaczego sięgnęłam po książkę o sławetnym królu Tatr z Mokotowskiej 8? Pamiętam, że już jako mała dziewczynka słuchałam z zapartym tchem opowieści mojej mamy o doktorze Chałubińskim, o Sabale, Klimku Bachledzie, a jako nastolatka zaczytywałam się w dziełach Jalu Kurka, Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz Jana Kasprowicza. W ostatnim czasie
z wielu powodów nie mogłam wybrać się w ukochane góry sama, ani tym bardziej z mamą. Dlatego przyznam, że lektura książka Barbary Petrozolin-Skowrońskiej była dla mnie przyjemnym oderwaniem się od życia w cieniu epidemii i pewnym psychologicznym wsparciem w tym trudnym czasie… Ale po kolei… Tytułowym i głównym bohaterem omawianej tutaj publikacji jest nazywany przez H. Sienkiewicza ,,poetą życia” Tytus Chałubiński.

 

Książka stanowi coś w rodzaju bardzo rzetelnej biografii tego najsłynniejszego lekarza XIX-wiecznej Warszawy, którego uważa się powszechnie za odkrywcę piękna Zakopanego oraz pioniera w dziedzinie taternictwa i szeroko pojętej turystyki górskiej. Jakie są moje wrażenia po przeczytaniu omawianej tutaj książki? Przyznam, że spodziewałam się znacznie więcej informacji związanych z dojrzałym życiem Tytusa Chałubińskiego i jego relacjach z zakopiańskimi góralami, ale doceniam wysiłek autorki, która postanowiła rzetelnie przedstawić cały niemalże życiorys tego wybitnego polskiego naukowca. Bardzo się cieszę, że dzieło pani Barbary Petrazolin-Skowrońskiej nie jest typową – sztywną biografią, która przedstawia jedynie fakty z życia danej postaci i wyjaśnia niedowiarkom, dlaczego ten, czy inny autor niczym Słowacki ,,wielkim poetą był”. Po przeczytaniu książki ,,Król Tatr z Mokotowskiej 8” jestem pod ogromnym wrażeniem – nie przypuszczałam nawet, że Tytus Chałubiński był tak skromny, pełnym empatii człowiekiem, a przy tym erudytą i mężczyzną posiadającym wiele zalet. Tłem dla naszkicowania w całkiem zgrabny sposób postaci doktora Tytusa są dzieje dawnej Warszawy i obrazki z pięknych Tatr, jak również polska historia – od czasów nocy paskiewiczowskiej aż po schyłek lat 80. XIX wieku. Książka ,,Król Tatr z Mokotowskiej 8” została pięknie wydana i zachęca do lektury od pierwszej aż do ostatniej strony.

 

Biografia składa się zasadniczo z ośmiu części, które poprzedza wstęp zatytułowany ,,Dlaczego Tytus Chałubiński?”. Wielbicieli postaci tego wybitnego polskiego lekarza z pewnością ucieszy fakt, że książka zawiera również starannie przygotowane posłowie i bibliografię, jak również unikatowe zdjęcia i ilustracje z precyzyjnym wskazaniem ich źródła i ciekawym opisem. Czy warto sięgnąć po książkę ,,Król Tatr z Mokotowskiej 8”? Zdecydowanie tak, nawet jeśli nie interesowaliście się wcześniej postacią Tytusa Chałubińskiego i niekoniecznie jesteście (jak ja zresztą, fanami typowych książek biograficznych). Omawiana tutaj książka przedstawia w bardzo intrygujący sposób mniej znane fakty z życia Tytusa Chałubińskiego. Możemy dowiedzieć się, jak wyglądało jego życie osobiste, uzmysłowimy sobie dlaczego wybrał zawód lekarza, wreszcie zrozumiemy, jak ciężkie przeżycia miał za sobą (trudne dzieciństwo, śmierć pierwszej żony, początki praktyki lekarskiej, gdy Warszawa była ogarnięta groźnymi epidemiami ospy i cholery).

 

,,Król Tatr z Mokotowskiej 8” to książka napisana z pasją, kronikarską starannością, zawierająca w sobie też wiele uwag natury psychologicznej. Dzięki temu w ręce czytelnika trafia bardzo przekonujący, pozytywny, ale bynajmniej nie posągowy obraz tytułowego ,,Króla Tatr”. Dzięki tej książce miałam okazję wybrać się w duchową podróż do dawnego Zakopanego, poznać wyraziste postaci górali z nim związanych. Za sprawą Barbary Petrozolin-Skowrońskiej zrozumiałam, dlaczego Tytus Chałubiński cieszył się takim szacunkiem zarówno, wśród wpływowych zamożnych ceprów, jak i prostych, ubogich górali. Jeśli szukacie wartościowej lektury o sławnym doktorze Chałubińskim i tak, jak ja jesteście miłośnikami Tatr, koniecznie musicie sięgnąć po wspomnianą tutaj książkę.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial