Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Sekretne Życie Autorów Lektur Szkolnych

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Sekretne Życie Autorów Lektur Szkolnych | Autor: Sławomir Koper

Wybierz opinię:

Koralina

W świecie fake newsów każda informacja jest na wagę złota. Jedni biorą wszystko za prawdę, inni jej szukają. Niestety w odmętach internetu ciężko jest zweryfikować, w co powinniśmy wierzyć. Dlatego książki, które odkrywają przed nami zupełnie inną prawdę niż znamy są tak bardzo wstrząsające i zapadające w pamięć.

 

Sławomir Koper jest autorem książek historycznych, w których stara się przedstawić szerszemu gronu odbiorców, prawdy i fakty, które często zostają pominięte. Jego wiedza na temat historii jest tak duża, że często występuje w roli eksperta w różnych programach telewizyjnych i radiowych. Tym razem Sławomir Koper chce odczarować idealizacje polskich pisarzy.

 

„Sekretne życie autorów lektur szkolnych. Nie tacy święci jak ich malują” to zbiór ciekawostek o najsłynniejszych polskich literatów. Na stronach tej książki możemy znaleźć Mickiewicza, Orzeszkową, konopnicką, Stachurę, Prusa i wielu innych. Czyli wszystkich autorów dobrze znanych polskiemu społeczeństwu. Można też śmiało stwierdzić, że taki dobór twórców jeszcze bardziej wpływa na chęć sięgnięcia po tę lekturę, ponieważ znajomość opisywanych artystów oraz ich znaczenie dla kraju sprawia, że poznanie ich niewygodnych sekretów i grzeszków jest jeszcze bardziej pociągające.

 

Rozdziały, o ile pisarze nie żyli w tej samej epoce, nie łączą się ze sobą, dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie bez konieczności studiowania całej książki. Sposób wydania też jest bardzo wygodny w czytaniu, ponieważ każdy rozdział jest podzielony na mniejsze podrozdziały, dzięki temu szybko się je czyta. Autor nie stosuje żadnych dłużyzn. Nie stara się tłumaczyć niuansów kulturowych, czy historycznych. Podaje konkrety, które na pewno zaskoczą nie jednego czytelnika i najczęściej nie nadają się na lekcje języka polskiego.
Najważniejszym aspektem, bez którego ta książka w ogóle by nie powstała są źródła historyczne. Tak jak wspominałam na początku, w epoce fake newsów prawdziwe informacje są na wagę złota. Dzięki obszernej bibliografii mamy pewność, że fakty z życia polskich autorów lektur szkolnych nie są zmyślone lub choćby naciągane. Widać też ogrom pracy jaki włożył Sławomir Koper w napisanie tej książki. Godziny spędzone na wyszukiwaniu cennych informacji zaowocowały książką, która na pewno zaskoczy niejednego czytelnika i tak jak pisze sam autor, odczaruje prawie boski mit polskich pisarzy.

 

Dopełnieniem tekstów są satyryczne ilustracje stworzone przez Jana Tatura oraz portrety zaczerpnięte ze źródeł historycznych, czy nawet internetu. Dzięki temu autorzy lektur szkolnych stają się jeszcze bardziej ludzcy i namacalni.

 

Po lekturze tej książki można dojść do wniosków, że artyści mieli wiele żyć, które czasami przeżywali na kartach swoich książek, innym razem w rzeczywistości. Kiedy zaczynało się mieszać jedno z drugim zawsze wychodził z tego niezły skandal. Dlatego ta książka tak bardzo wciąga i zaspokaja pragnienie zapełnienia pewnej edukacyjnej pustki.
„Sekretne życie autorów lektur szkolnych. Nie tracy święci jak ich malują” to doskonała lektura zarówno dla starszych uczniów, jak i dorosłych. Każdy z nas pamięta czas, w którym trzeba było wielbić romantyków, czy pozytywistów, a co jeśli oni bylu tylko ludźmi z krwi i kości, takimi samymi jak my?

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial