Okładka wydania

Zbyt Inteligentni Żeby Żyć Szczęśliwie

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Zbyt Inteligentni Żeby Żyć Szczęśliwie | Autor: Jeanne Siaud Facchin

Wybierz opinię:

Sosnowa Igiełka

Wyobraź sobie bezkresne fale myśli nieustannie zalewające twój umysł, a do tego silne poczucie lęku i wysoką, wręcz radarową wrażliwość na emocje wszystkich ludzi wokół. Zapomniałam dodać, że tego wszystkiego nie sposób chociaż na chwilę wyłączyć. Na m.in. takie trudności napotykają osoby scharakteryzowane jako zbyt inteligentne. Ten nadmiar myśli, uczuć i wrażeń nie pozwala im na pełne, szczęśliwe korzystanie z życia. Kto by pomyślał? Przecież zdawać by się mogło, że bycie taką istotą, to wręcz spełnienie marzeń. Jeanne Siaud-Facchin, która jest psycholożką i na co dzień zajmuje się praktyką pracy z osobami inteligentnymi, stworzyła poradnik pt. „Zbyt inteligentni, żeby żyć szczęśliwie”, w którym tłumaczy, dlaczego inteligencja może przeszkadzać, zamiast służyć i jak się z tym problemem uporać.

 

Autorka prezentuje czytelnikom teorię na temat tego, dlaczego niektórzy ludzie mogą być bardziej wrażliwi emocjonalnie od innych, przez co funkcjonowanie w społeczeństwie: w związku, rodzinie, szkole, czy też w środowisku pracy przychodzi im z trudem mimo inteligencji i posiadanych kompetencji. Jak rozumieć pojęcie człowieka „naidinteligentnego”? Czy to osoba, która ma tak wysokie IQ i dzięki niemu osiąga spektakularne sukcesy? Często jest wręcz przeciwnie. Bezustanne myślenie, nadnormalna inteligencja, skłonność do samokrytyki i niska samoocena negatywnie wpływają na osiągnięcia i realizację celów. Jeanne Siaud-Facchin przedstawia dowody na odmienność w funkcjonowaniu poznawczym osoby nadinteligentnej. Jak to jest, kiedy mózg przetwarza ogrom informacji na raz, nie będąc w stanie odpocząć, a do głosu co rusz dochodzą jeszcze buzujące niczym zupa na ogniu emocje. Czym jest olbrzymia empatia oraz niespotykana wrażliwość zmysłowa? Jakie zagrożenia niesie ze sobą nieustanne myślenie? Gdzie tkwi problem braku wspinania się na wyżyny kariery mimo wysokiego ilorazu inteligencji? Skąd w człowieku uzdolnionym skłonność do stałego obwiniania się? W jaki sposób specyficzne funkcjonowanie poznawcze powoduje, że dana osoba sięga po niezbyt adekwatne do sytuacji zachowania? Jeanne Siaud-Facchin bardzo wnikliwie przygląda się ludziom inteligentnym, analizuje ich na wielu płaszczyznach funkcjonowania i odpowiada na mnóstwo pytań. Wiele uwagi poświęca bardzo inteligentnym dzieciom, w tym uczniom zagubionym w rzeczywistości szkolnej, następnie procesowi wkraczania w dorosłość. W dalszej części książki opowiada już o nadinteligentnych dorosłych. Bycie zbyt inteligentnym, jak się okazuje, może stwarzać problemy zarówno dla samych zainteresowanych, jak i dla specjalistów udzielających pomocy- praca z taką osobą stanowi bowiem prawdziwe wyzwanie. Autorka dokładnie opisuje, w jaki sposób powinna zostać dokonana diagnoza i kto profesjonalnie ją przeprowadzi.

 

Treść książki „Zbyt inteligentni, żeby żyć szczęśliwie” została tak opracowana, żeby stać się jak najbardziej zrozumiałą dla każdego. Chociaż Jeanne Siaud-Facchin często powołuje się na różnorodne teorie naukowe, tłumaczy je drobiazgowo, posługując się odwołaniami do doświadczeń czytelnika i podając wszystko w bardzo obrazowy sposób. Wspaniale opisuje emocje, myśli i obawy osób nadinteligentnych, tworząc ich bogatą, wielopłaszczyznową charakterystykę. Jednocześnie podaje przykłady z życia i własnej pracy, co podnosi wartość lektury i pokazuje, jak różne są przypadki ludzi borykających się z problemem bycia zbyt inteligentnym. Autorka krok po kroku przeprowadza czytelnika przez temat, próbując pokazać nie tylko same trudności, ale i ich przyczyny, możliwości diagnozy i zasady postępowania z samym sobą. Udziela także wskazówek do podjęcia pracy terapeutycznej. Niezwykle przydatne staje się automatyczne podsumowanie rozdziałów i uwzględnienie miejsc kondensujących najważniejsze informacje do zapamiętania.

 

Olbrzymią zaletą, jak i wielkim zaskoczeniem jest to, że autorka książki „Zbyt inteligentni, żeby żyć szczęśliwie” nie radzi, jak się zmienić i jakie działania podjąć celem ulepszenia siebie, ale pokazuje w jaki sposób zrozumieć swoją osobowość, specyfikę, by usprawnić codzienne funkcjonowanie. Można to podsumować w ten sposób: ważne jest zaakceptowanie siebie takim, jakim się jest, a jednocześnie warto włożyć pracę w osiągnięcie szczęścia. Z książką Jeanne Siaud-Facchin oba wyzwania stają się możliwe.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial