Okładka wydania

26 Maratonów Moje Życie W Biegu

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

26 Maratonów Moje Życie W Biegu | Autor: Meb KeflezighiScott Douglas

Wybierz opinię:

Olcziks

Mebrahtom Keflezighi, choć woli, jak mówi się na niego Meb, znany jest z tego, że jest wyczynowy biegaczem. Teraz już, co prawda, na swego rodzaju emeryturze – ostatni bieg podczas maratonu wykonał w 2017 roku. W chwili obecnej zajmuje się swoją fundacją MEB Foundation, które promuje wśród dzieci aktywność fizyczną oraz inne pozytywne wybory dotyczące stylu życia. Co więcej, znalazł czas, aby spisać swoje „26 maratonów. Moje życie w biegu”.

 

26 maratonów…” można w zasadzie nazwać pamiętnikiem Keflezighiniego. Każdy jeden rozdział jego książki jest chronologicznie poświęcony maratonom, w jakich Meb wziął udział. Tu należy zauważyć, że biegacz nie ukończył tylko jednego maratonu! Wracając jednak do książki, ten czterokrotny olimpijczyk nie od razu został olimpijczykiem. W książce dzieli się swoimi doświadczeniami, które zdobył i przeżył w trakcie swojej kariery. Tak naprawdę Meb dzieli się tu wszystkim – przemyśleniami o wierze, rodzinie, zdrowiu, karierze. Wspomniałam już, że to wszystko przypomina mi formę pamiętnika, jednak gdzieniegdzie można wyłapać fragmenty, w których Mebahtom stara się wytłumaczyć swoje zachowanie lub wypowiedź z rozmów, które odbywały się na przykład podczas spotkania z reporterami po odbytym maratonie. W takich momentach odnosiłam wrażenie, że ta książka jakby staje się namacalnym dowodem na oficjalne zakończenie i zwieńczenie jego kariery biegacza zawodowego; daje jasno do zrozumienia: jest to rozdział zamknięty.

 

W każdym rozdziale-maratonie znajdziemy wnioski, jakie Meb wyciągał z przygotowania się do danego maratonu, przebiegnięcia go oraz lekcji, jakie z nich wyniósł. Maratończyk wychodzi z założenia, i tego też próbuje nauczyć nas, że wszystko, co by się nie stało, składa się na nasz przyszły sukces. Porażki nie są powodem do złości i poddawania się, tylko należy się zastanowić, czego następnym razem nie należy robić lub wręcz przeciwnie – jakiego składnika zwycięstwa zabrakło. Podczas lektury „26 maratonów…” dosyć mocno można odczuć więź, jaką Keflezighi ma z Bogiem – wiele mu zawdzięcza, a nawet wierzy, że jego powodzenia w życiu tylko w niewielkim stopniu zależały od jego własnej pracy i zaangażowania. Zostawiam to do oceny każdego z osobna.

 

Za każdym razem nowy rozdział jest rozpoczynany w ten sam sposób: numer maratonu (i analogicznie numer rozdziału), miejsce odbycia się biegu, notatka, z którym miejscem i jakim czasem Meb ukończył bieg oraz chyba najistotniejsze dla czytelnika, czyli najważniejsza lekcja, jaką olimpijczyk wyciągnął z okresu okalającego bieg. Następnie sama treść rozdziału ma zawsze podobną budowę: opowieść rozpoczyna się na pewien czas przed danym maratonem. Przeczytamy wtedy urywki rozmów Meba z osobami z jego codziennego otoczenia, poznamy problemy zdrowotne, z jakimi się wtedy borykał, oczywiście poznamy same przygotowania do biegu, jednak znajdziemy tam też przydatne wskazówki i rady od zawodowego biegacza. Z kolei podczas momentów, gdy Meb opowiada nam o swoich biegach, możemy poczuć się jak duch, który siedzi na ramieniu maratończyka i towarzyszy mu w tych zmaganiach – wiem, co czuje, co planuje, co go trapi.

 

26 maratonów. Moje życie w biegu” Meba Keflezighiniego to pozycja, którą można przeczytać. Być może będzie ekscytująca dla znających tę postać albo innych zawodowych biegaczy, którzy będą się mogli utożsamiać z Mebem. W moim odczuciu jest to poprawna książka, ale raczej nieobowiązkowa. Ot, książka na jeden wieczór z herbatą.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial