Okładka wydania

Ivar Ratuje Głodne Triceratopsy

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Ivar Ratuje Głodne Triceratopsy | Autor: Lisa Bjarbo

Wybierz opinię:

Bacha85

Po świetnych wrażeniach z lektury „Ivara i zaginionego diplodoka” szwedzkiej pisarki Lisy Bjärbo z wielką przyjemnością sięgnęłam po kolejną odsłonę przygód młodego miłośnika dinozaurów. „Ivar ratuje głodne triceratopsy” to czwarta i jak na razie ostatnia książeczka z serii. Wprawdzie na stronie szwedzkiej wikipedii, znaleźć można informację o piątej części, jednak póki co, nakładem wydawnictwa Czarna owca ukazały się jedynie cztery.

 

Ivar po raz kolejny zanurza się w swoim świecie dinozaurów, tym razem spotykając grupę głodnych triceratopsów. Oczywiście nie może przejść obok nich obojętnie, więc postanawia im pomóc. I choć sposób w jaki to zrobił, wydawać się może odrobinę ekscentryczny, to niewątpliwie była to dla niego niewiarygodna przygoda, a co ważniejsze zadanie zostało wykonane, a rodzina triceratopsów zaspokoiła głód.

 

W tej części dość sporą rolę odgrywa realny świat Ivara. To nie jest już tylko oczekiwanie, aż tata zaśnie, by wkroczyć w krainę dinozaurów. To pewne wyjaśnienie, czym ta kraina jest. Pudło, w którym chłopiec przechowuje swoje zabawkowe dinozaury, w mgnieniu rozmarzonego oka zmienia się w przedziwny świat pełen ogromnych, prehistorycznych gadów. Są w nim nie tylko niegroźni roślinożercy, pojawiają się tu również drapieżniki, które tylko czyhają na to, by schrupać swoich mniejszych, wegetariańskich kolegów.

 

„Ivar ratuje głodne triceratopsy” to książeczka stworzona przez ten sam duet, co poprzednie z odsłony serii o Ivarze w krainie dinozaurów. Lisa Bjärbo i Emma Göther stworzyły świat pełen życia i barw. Nie znajdziemy tu opisów jak on wygląda, w kwestiach wizualnych autorka zdała się całkowicie na talent rysowniczki. To z ilustracji dowiemy się nie tylko, jak wyglądają dinozaurzy bohaterowie opowieści, ale też jak prezentuje się ich prehistoryczny świat. Jest to wizja mocno fantastyczna i w pierwotnym lesie na próżno wypatrywać będziemy drzewiastych paproci. Zabrakło mi tu takiej pieczołowitości i dbałości o szczegóły w rysowaniu natury, jaką znam chociażby z ilustracji Emilii Dziubak, czy Katarzyny Bajerowicz. Tu mamy do czynienia z czystą fantazją. Z drugiej strony, czyż cała kraina dinozaurów nie zrodziła się jedynie w umyśle małego chłopca?

 

Książeczkę czyta się dobrze, choć jak w przypadku każdej pozycji przeznaczonej dla młodego czytelnika tekstu nie ma tu zbyt wiele. Dominują proste zdania i łatwe słownictwo, z drobnym odstępstwem dla nazw dinozaurów. To pozycja przeznaczona dla dzieci, uczących się składać litery w zdania, stąd też ich nieskomplikowana konstrukcja i prostota w doborze słownictwa.

 

„Ivar ratuje głodne triceratopsy” Lisy Bjärbo to przyjemna lektura dla młodszych dzieci. To opowieść o chłopcu i jego marzeniach, o fantazji, która pozwala je zrealizować i dzięki której może choć na chwilę zanurzyć się w prawdziwym świecie rządzonym przez olbrzymie, dawno wymarłe, gady. Podobnie jak w poprzednich tomach, tu również znajdziemy krótką notkę dotyczącą głównych zwierzęcych bohaterów opowieści. Dowiedzieć się z niej można najbardziej podstawowych informacji, które dla dzieci pasjonujących się dinozaurami nie będą niczym nowym. Te natomiast, które nie studiują wnikliwie paleontologicznej wiedzy, mogą tu znaleźć ciepłą opowieść o dzielnym chłopcu, który nigdy nie waha się gdy trzeba nieść pomoc.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial