Okładka wydania

Piter Bitwa Bliźniaków

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Piter Bitwa Bliźniaków | Autor: Szymun Wroczek

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

"PITER. BITWA BLIŹNIAKÓW" - pod tym intrygującym tytułem kryje się najnowsza odsłona bestsellerowego "Uniwersum Metro 2035", jaką to mieliśmy okazję poznać w naszym kraju. Odsłona, będąca zarazem swobodną kontynuacją powieści Szymuna Wroczka pt. "Piter. Wojna", która ukazała się w Polsce przed dwoma laty i która to przedstawiała sobą losy pewnego intrygującego stalkera/skinheada - Ubera. Książka ta ukazała się oczywiście nakładem Wydawnictwa Insignis.

 

Rosja, Petersburg, świat apokaliptycznej przyszłość, w której ludzkość żyje w podziemnych tunelach metra, zaś powierzchnią rządzą zmutowane potwory. Uber, podczas jednej ze swych stalkerskich wypraw, trafia na wskutek pewnego zbiegu okoliczności na położoną na uboczu stację metra - "Obwodny Kanał". Tam też przyjdzie poznać mu pewną małą dziewczynkę i jej opiekunkę, którym postanowi on pomóc. Tam też spotkają go kłopoty ze strony miejscowych władz, którym nie koniecznie spodoba się wybuchowa natura skinheada. Tam też wreszcie przyjdzie przyjąć mu zlecenie na likwidację kryjącego się w podziemnych ciemnościach potwora - Smoka...

 

Najnowsze dzieło Szymuna Wroczka wpisuje się idealnie w konwencję całego Uniwersum, oferując nam kolejną odsłoną fantastycznej opowieści o losach tych, którzy przetrwali nuklearną wojnę. Wpisuje swoją barwną fabułą, niezwykłym klimatem i akcją, która pędzi tu z zawrotną prędkością. Jednocześnie jednak książka ta powraca swoim scenariuszem do źródeł tej całej serii, skupiając swoją uwagę na podziemnym świecie metra, losach jego mieszkańców i koszmarze ich życiu, nie zapuszczając się zaś (poza początkiem) na potworną powierzchnię tego świata. I to w mej ocenie ma swój niepowtarzalny klimat i urok...

 

Fabularne oblicze powieści przedstawia się bardzo udanie, ukazując nam kolejne losu Ubera na stacji "Obwodny Kanał". Jego przybycie do tego miejsca, spotkania z mieszkańcami, cała masa większych i mniejszych nieporozumień oraz podjęcie się roli zabójcy potwora - to tylko wstęp do serii niezwykłych i wielce dramatycznych zdarzeń, jakich będziemy tu świadkami. Co ciekawe, końcowe rozdziały opowieści skupiają się na zupełnie innym, zaskakującym wątku, który stanowi sobą klimatyczne wprowadzenie do kolejnej, trzeciej już odsłony cyklu tego autora. Ogólnie jest ciekawie, nieprzewidywalnie, klimatyczne i zabawnie, czyli tak, jak być powinno!

 

Mam tu również wszystko to, co dobra odsłona niniejszego Uniwersum winna sobą reprezentować, czyli charakternych bohaterów, wśród których trudno jest odnaleźć pozytywne postacie - nawet zawsze wesoły Uber ma swoje na sumieniu...; obraz mrocznego i niepokojącego miejsca akcji, które skrywa swoje sekrety i tajemnice; widowiskowe sceny walki z udziałem ludzi i zmutowanych tworów apokaliptycznego świata; jak i też niezwykle malownicze opisy codzienności życia w podziemnych tunelach, które poraża nas swoim okrucieństwem, dramatyzmem i beznadzieją... I właśnie z tych wszystkich względów jest to dobra, porywająca i mająca sobą wiele do zaoferowania, książka.

 

Jak już wspomniałam na wstępie, powieść ta stanowi sobą luźną kontynuację książki "Piter. Wojna", w której to również postać Ubera odgrywała główną rolę. Niemniej plusem jest to, że nie musimy znać tamtej opowieści, byśmy mogli się świetnie bawić przy lekturze "Bitwy bliźniaków". Oczywiście, ci czytelnicy którzy znają oba tytuły, odkryją tu kilka dodatkowych smaczków, które z pewnością docenią. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, że historia ta wpisuje się w charakterystyczny styl Szymuna Wroczka, który w swoją relację wplata wiele filozoficznych sentencji, ale też i chociażby fragmenty rosyjskiej kultury (cytaty z wierszy, piosenek, filmów), co w mej ocenie na swój wielki urok.

 

Lektura tej powieści upływa nam w niezwykle szybkim tempie, co jest zasługą wartkiej akcji, barwnej fabuły i wspominanego już powyżej zaskakującego przejścia pomiędzy pierwszą częścią - obrazującą wydarzenia na "Obwodnym Kanale", jak i drugą, która stanowi wstęp do zupełnie innej, stricte wojennej kontynuacji. Wielkie emocje, wspaniała zabawa i porcja dobrego, choć w dużej mierze czarnego, humoru - to wszystko gwarantuje nam sobą spotkanie z tą książką.

 

Reasumując - powieść "Piter. Bitwa bliźniaków", to kolejna udana, barwna i gwarantująca wielkie emocje, odsłona Uniwersum Metro 2035. Każdy miłośnik tej serii, ale też i mocnej literatury akcji w apokaliptycznych klimatach, będzie z pewnością oczarowany spotkaniem z tą pozycją. Z tego też względu polecam i zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł - naprawdę warto!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial