Okładka wydania

Baśnie Braci Grimm Królewna Śnieżka I Inne

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Baśnie Braci Grimm Królewna Śnieżka I Inne | Autor: Jakub GrimmWilhelm Grimm

Wybierz opinię:

Agnesto

Niektórym wydawać się może, że baśnie, legendy, czy podania są dla dzieci, ba – dla młodzieży, choć ta akurat oscyluje wokół mitów i fantastyki, co w sumie nie odbiega zbyt daleko od baśni... Wydawać się może, że z tego się wyrasta, bo na starość nie wypada okazywać fascynacji legendami. Nic bardziej mylnego. Baśnie towarzyszą nam przez lata, począwszy od dzieciństwa, gdy jako złoty środek pomagają w usypianiu. I właśnie w dzieciństwie zapuszczają w nas swoje korzenie. Stąd tak wiele reedycji ich wydań, upiększania ich wnętrz barwnymi ilustracjami, odświeżaniu klasyki w nowej formie. Baśnie były, są i będą. Hans Andersen, bracia Grimm, Ewa Szelburg-Zarębina, czy popularna autorka Harrego Pottera, pani J.K. Rowling. To są autorzy, których słowo pisane będzie żyło jeszcze długo po nich. Oni i wiele, wiele innych baśnio-opowiadaczy. Nawet baśnio-czarodzieje, magicy.

 

Tu mamy braci Grimm, duet, który zna każdy. Nieśmiertelni i jakże wspaniali. Czarują baśniami, otumaniają, sprawiają, że człowiek odpoczywa, budzi w sobie uśpione dziecko i zaczyna marzyć. Baśnie stanowią ucztę wyobraźni. Żebrak, król, podstępny las, wąż... W tych bajkach jest wszystko. I zawsze dobro staje w kontrze ze złem, a kłamstwo naprzeciw prawdy. Te baśnie są nabuzowane morałami, pouczeniami i przestrogami, które – co zauważam – mogą być drogowskazami. Wystarczy poszukać w nich innego znaczenia, postawić sobie odpowiednie pytania w nawiązaniu do treści i okazuje się, że bracia Grimm to autorzy przewodników lub poradników psychologicznych. Nie trzeba ich pisania odbierać w sposób jednoznaczny. Bajki i baśnie są dla dzieci, ale dorośli odnajdą w nich piękno i dojrzałość. Jakąś uniwersalność, którą skrywa też „Pinokio”, czy „Mały Książę”.

 

W tym wydaniu mamy tylko (wielka szkoda) cztery baśnie: „Królewna Śnieżka”, „Biedny i bogaty”, „Bajka o złotym ptaku”, „Biały wąż”. Piękne, malownicze i głębokie z niesamowitymi rysunkami Surena Vardianana (tego samego rysownika, co w „Zezi, Gilerze i Oczarze” Agnieszki Chylińskiej). Obrazki przyciagają wzrok, sprawiają, że zatrzymujesz się i oglądasz te pełne detali szkice. Uśmiechasz się do stron baśni i najgorsze jest to, że jest ich tylko cztery. Cztery to mało, myślisz, to namiastka, która pobudza apetyt na więcej. I świadomość, że są następne, że baśni jest wiele i można je czytać i czytać, i że po skończeniu wracać znowu na początek i ponownie zaczynać ucztę baśniową... To jest piękne. I nawet jeśli to wydanie baśni pozostawi niedosyt, to świadomość istnienia wielu innych historii staje się miodem na serce każdego książko-maniaka.
Grimmowie musieli dorastać w środowisku przepełnionym baśniami i magią, gdzie gadające ludzkim głosem zwierzęta egzystują obok ludzi, a człowiek zawsze pragnie bogactwa, aniżeli zdrowia. Ich aurę tworzyli królowie, ich piękne córki, przyjazne lasy i dobre drzewa, na których wiatr wygrywał swą zieloną muzykę. Ich dom musiał być wyjątkowy. Wyobrażam sobie, że być ciepły i przyjazny, jak palący się kominek w ciemnym pokoju, w którym zbierają się co wieczór wszyscy domownicy i jedno z nich snuje opowiadania. Tak się chyba rodzą baśnie.

 

Przy okazji polecam zwrócić szczególną uwagę na ilustratora. Pan Suren jest bowiem kimś, kto nie dość, że pięknie rysuje (każdą niemalże tematykę i scenerię), to robi to w sposób baśniowo-magiczny. Przyciagający uwagę, wzbudzający skupienie i jakieś oderwanie od świata.

 

Polecam koniecznie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial