Okładka wydania

Rytuał

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Greta Drawska
 • Gatunek: Kryminał
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 352
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788324071630
 • Wydawca: Znak
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  5,5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Rytuał | Autor: Greta Drawska

Wybierz opinię:

Ambros

Małomiasteczkowa społeczność, klimat wierzeń słowiańskich, tajemnice i intrygi, a pośród tego makabryczne wydarzenia przysparzające grom mocnych emocji.

 

Para nastolatków przypadkiem znajduje głowę przybitą do drzewa, osaczoną wokół muchami. W oku tkwi wbita włócznia z pogańskimi symbolami. Te elementy mogą wskazywać, że mamy do czynienia z mordem na tle rytualnym. Czy te pierwsze pobieżne znaki mogą zmylić śledczych? Czy jednak są prostą przesłanką trafnie określającą charakter mordu? Myślę, że warto samemu przeprowadzić śledztwo i nie czekać na jego wyniki …

 

Sprawą zajmuje się prokurator Wanda Just, która po wielu latach powraca w rodzinne strony. Problemy osobiste zmusiły ją do zmiany miejsca zamieszkania i zajęcia się tą sprawą. Pomaga jej w tym przyjaciel z lat szkolnych, komisarz Dereń. Będą stanowić znakomity duet, który sprawnie i z wielką intuicją będzie rozpracowywał dochodzenie. Jednak muszą być świadomi, że nie zawsze to, co się wydaje proste i oczywiste, takie rzeczywiście jest. Muszą wiedzieć, że w tak małej i lokalnej społeczności bardzo łatwo jest coś ukryć i naprowadzić celowo na błędny trop, odwrócić do siebie uwagę innych.

 

Zamordowanym jest miejscowy dentysta, człowiek spokojny i skryty. Trudno jest mu cokolwiek zarzucić, tym bardziej, że brak jakichkolwiek informacji o jego wrogach czy problemach. Ale im śledztwo brnie dalej, tym pojawiają się nowe wątki i informacje, które wydają się być niewiarygodne, wymagające sprawdzenia i wyjaśnienia. Krok po kroku wiemy coraz więcej, odkrywamy drugie, to nikomu nieznane oblicze ofiary.

 

W tej powieści ciekawe tło stanowi wątek osobisty pary znajomych, prokurator Wandy i komisarza Piotra. Wnikamy głęboko i trochę przy okazji w ich życie prywatne, staramy się ich wesprzeć w problemach osobistych, a na pewno im współczujemy. Tak naprawdę oboje w pracy szukają przystani przez problemami osobistymi, chociaż na chwilę chcą zapomnieć o krzywdach i traumach z przeszłości, wyzwolić się z pęt bólu i krzywd.

 

Muszę przyznać, że początek powieści trochę mnie zniechęcił, powiało nudą i nostalgią. W sumie wątek zbytnio mnie nie zainteresował, nie przemawiają do mnie wątki historyczne, związane z ludowymi wierzeniami. To nie mój klimat. Ale muszę szczerze przyznać, że w pewnym momencie akcja nabrała tempa i kolorytu, robiło się coraz ciekawiej, coraz bardziej tajemniczo i intrygująco. Rozruszałam się pod koniec, pojawiające się nowe wątki i elementy, wyzwoliły moją ciekawość z marazmu i ukojenia.

 

Myślę, że w kolejnych częściach tego cyklu autorka rozwinie swój warsztat, akcje nabiorą barw grozy i strachu, a ja nie będą się mogła od nich oderwać. Z ciekawością czekam na kolejny tom, być może ten pierwszy nie przypadł mu do gustu z uwagi na wątek, ale już sama otoczka osobista była przyjemna i wzruszająca.

 

Nie kierujcie się moją opinią, sami się przekonajcie, czy warto po nią sięgnąć. Na pewno czas przy lekturze tej historii upłynie wam szybko i ciekawie.

Justyna

Ograniczenia związane z wybuchem pandemii nie pozostały bez wpływu na rynek wydawniczy. Odnoszę wrażenie, że większość premier książkowych przesunięto na wrzesień i dalsze jesienne miesiące. Jak w tym gąszczu różnorakich gatunkowo pozycji wybrać coś naprawdę wartego uwagi? Spieszę z pomocą.

 

„Rytuał” to debiut literacki Grety Drawskiej. Już od pierwszych stron autorka puszcza oko do czytelnika, bo i ona Drawska, Pojezierze Drawskie, jezioro Drawsko, rzeka Drawa, a nieopodal Stare Drawsko. „Rytuał” to pozycja, która zasila szeregi kryminałów. Do małego miasteczka trafia prokurator Wanda Just. Praktycznie na starcie musi zmierzyć się z tajemniczym mordem. Na wzgórzu zostaje znaleziona głowa przybita do drzewa, dodatkowo oko przebito włócznią, a pod spodem ukryto pogański symbol. Dodajcie do tego porzucone w jeziorze ciało i siekierę, która wygląda jak żywcem wyjęta z dawnych czasów. W śledztwie będzie pomagał Piotr Dereń, znany Wandzie z czasów szkolnych. Wszelkie dowody będą utwierdzały Just i Derenia, że nie mają do czynienia z mafijnymi porachunkami czy rodzinną sprzeczką, a mocno skomplikowaną historią sięgającą korzeniami i do historii rejonu, pogańskich wierzeń i związanych z nimi rytuałami.

 

Co odróżnia „Rytuał” od innych powieści, to fakt, że Drawska traktuje czytelnika na serio. Mocno wyczuwa się research historyczny i zapoznane z historią regionu. To nie jest błaha historia typu „zabili go i uciekł”. Jednocześnie wszystkie fakty ubrano w zgrabne zdania, dzięki temu nie nużą czytelnika. Bohaterowie są osobnikami z ludzkimi cechami, a ich obyczajowe perypetie stanowią miły balans. Wydarzenia rozgrywają się w teraźniejszości, która przeplatana jest retrospekcją do czasów dawnych. I właśnie ta historia to wartość dodana „Rytuału” – Drawska nie małpuje innych autorów gatunku, tworzy własny styl. Powieść ma swój ciężki klimat, podsycany letnim skwarem i małomiasteczkową dusznością. Nie ma tu ociekających krwią scen, ani nagłych zwrotów akcji. Szczerze, to tego zakrętu w historii pod koniec trochę mi zabrakło.

 

„Rytuał” to dobrze skrojona powieść, która zapewnia rozrywkę na kilka wieczorów. Zakończenie jest lekko zduszone, zabrakło tych pożądanych fajerwerków, szczególnie że akcja kumuluje się przez większość powieści. W całości jednak widoczna pasja i dopracowany warsztat. Szczerze polecam.

 

A jeśli będziecie czuć niedosyt – „Rytuał” to tom pierwszy cyklu.

Uleczkaa38

Makabryczna zbrodnia, powrót do korzeni oraz niezwykle wyrazisty obraz polskiej, małomiasteczkowej prowincji... - to trzy główne składniki niezwykle wysmakowanego, kryminalnego dania w postaci debiutanckiej powieści Grety Drawskiej pt. "Rytuał", która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Znak Literanova. Poznajmy zatem tę historię i emocje, jakie niesie sobą lektura tej książki.

 

Drawsko Pomorskie, czasy współczesne. To właśnie w okolicach tej niewielkiej miejscowości odnaleziono makabrycznie okaleczono ciało miejscowego dentysty, którego rany i użyte do ich zadnia  przedmioty, przypominają zbrodnię rytualną. Sprawą zajmuje się prokurator Wanda Just - czterdziestoletnia kobieta, która dopiero powróciła w te rodzinny strony, by zapomnieć o traumatycznej przeszłości. W śledztwie pomaga jej dawny kolega ze szkolnych lat - komisarz Piotr Dereń, który jest doświadczonym i niezwykle inteligentnym śledczym. Jak się szybko okazuje, morderstwo to staje się dopiero początkiem całej serii makabrycznych zdarzeń, za którymi wydaje się stać piekielnie niebezpieczny i spryty zabójca...

 

Niniejsze, debiutanckie dzieło Grety Drawskiej, stanowi sobą klimatyczną, emocjonującą i przede wszystkim osadzoną w na wskroś polskich realiach, opowieść spod znaku mocnego, psychologicznego kryminału. Opowieść, która oczarowuje nas miejscem akcji - okolicami Drawska Pomorskiego, intryguje parą wyrazistych bohaterów oraz zachwyca inteligencją i logiką relacji, która nie sili się na doścignięcie zachodnich i filmowych wzorców, ale skupia na mogącej się naprawdę wydarzyć gdzieś obok nas, historii o zbrodni, tajemnicach i ludzkich żądzach...

 

Fabułę opowieści tworzy dwutorowa relacja, która opisuje kolejne wydarzenia z życia oraz zawodowe losy Wandy, jak i też Piotra. To właśnie za sprawą tych wątków odkrywamy kolejne ślady i poszlaki, dochodzimy do odpowiedzi na najważniejsze pytania, jak i też zbliżamy się do poznania tożsamości sprawcy morderstwa. Jednocześnie poznajemy też - głównie w odniesieniu do osoby prokurator Just, osobiste perypetie tych bohaterów, ich bolesną przeszłość i też nie do końca najłatwiejszą teraźniejszość. Jest ciekawie, niezwykle klimatycznie i ekscytująco do samego końca. By jednak było jeszcze ciekawiej, w opowieść tę wpleciono także sceny rozgrywające się w bardzo odległej przeszłości...

 

Bardzo udanie wypadają tu kreacje głównych bohaterów - Wandy Just i Piotra Derenia. Ona jest niezwykle inteligentną, dobrą w swoim prokuratorskim fachu i oddaną pracy, kobietą, której życie osobiste stanowi pasmo niekończących się nieszczęść, o których stara się ona zapomnieć wraz z powrotem do rodzinnych stron. On jest zaś rozsądnym, umiejącym odnaleźć się w każdej sytuacji,  doświadczonym policjantem, którego osobiste życie również pozostawia wiele do życzenia. To właśnie oni tworzą niezwykle interesujący, wzajemnie się uzupełniający i skuteczny w działaniu, duet śledczych. To udane postacie, które mają sobą wiele do zaoferowania.

 

Wiele, a wręcz bardzo wiele do zaoferowania, ma także obraz tej powieściowej rzeczywistości, na który to składa się codzienność drawskiej prowincji, ale też i odniesienia do pogańskich wierzeń i legend z tego regionu. Najbardziej fascynujące wydaje się jednak spojrzenie na codzienność życia mieszkańców małego miasteczka, panujące tam relacje społeczne, jak i też sekrety, jakie kryją ci ludzie. Z pewnością efekt ten nie byłby tak udanym i imponującym, gdyby nie na wskroś współczesny język, realizm zachowań i obiektywizm ukazywania naszej polskiej rzeczywistą - taką, jaką jest naprawdę...

 

Dobry kryminał powinien porywać nas swoją fabułą od pierwszej strony, intrygować, zaskakiwać i zwodzić przez większą część lektury, jak i wreszcie  - mówiąc kolokwialnie, "wbijać w fotel" wraz z dotarciem do finału... I tak właśnie ma się rzecz z tą książką, która gwarantuje nam wspaniałą rozrywkę, zapewnia wielkie emocje i sprawia, że zapominamy o całym, realnym świecie! Najważniejsze wydaje się jednak to, że spotkanie z tą powieścią daje nam wszystko, czego tylko od dobrego, współczesnego i polskiego kryminału, moglibyśmy oczekiwać.

 

Słowem podsumowania - powieść Grety Drawskiej pt. "Rytuał", to bardzo udany, mający wiele do zaoferowania i porywający kryminał. To książka, którą cechuje niepowtarzalny klimat, znakomici bohaterowie i realizm zdarzeń, które mimo, iż nawiązują do legend i wierzeń sprzed wieków, składają się na logiczną i mogącą wydarzyć naprawdę, relację. Tym samym też z jak największym przekonaniem zachęcam was do sięgnięcia po tę powieść, której to lektura z pewnością was nie zawiedzie! 

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial