Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Zaczarowany Zamek

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Zaczarowany Zamek | Autor: Edith Nesbit

Wybierz opinię:

Wisienka

Od dłuższego czasu pozostaję w kręgach książek dla dzieci. Jest to z pewnością spowodowane faktem, iż moja córeczka rośnie i wybiera sobie do czytania coraz grubsze książki. Ostatnio nawet uzupełniałam jej biblioteczkę, bo okazało się, że już wszystko zna na pamięć! A od niedawna jest też szczęśliwą posiadaczkę Zaczarowanego Zamku autorstwa Edith Nesbit. Tak jest to ta sama angielska pisarka i poetka, która między innymi napisała Pięcioro dzieci i coś, Złotą księgę Bastablów, Przygody młodych Bastablów, Księżniczkę i kota oraz Zaczarowaną lunetę. Moja książka Zaczarowany zamek została wydana w 2020 roku nakładem wydawnictwa Muchomor. Tłumaczenie wykonała Magdalena Sobolewska ( tytuł oryginału: Enchanted Castle ), a ilustracje są autorstwa Adrianny Szwedkowich.

 

Zaczarowany zamek to opowieść utrzymana w klimacie letnim, wakacyjnym. Trójka rodzeństwa – Kathleen ( zawsze mówiono na nią Cathy, Catty, Kicią – gdy bracia byli z niej zadowoleni lub Wstrętnym Kociskiem – gdy było inaczej), Jimmy ( tak naprawdę miał na imię James) i Jerry ( naprawdę na imię Gerald) – zostają wysłani przez rodziców do szkoły z internatem. Zapewne jesteście zdziwieni zaistniałą sytuacją. Dlaczego rodzice wysyłają własne dzieci w trakcie wakacji do szkoły z internatem? Otóż cała trójka chodzi do szkoły w małym miasteczku w zachodniej Anglii – oczywiście chłopcy do jednej, a dziewczynki do drugiej. Autorka ma jednak nadzieję, że w przyszłości się to zmieni i zarówno chłopcy, jak i dziewczynki będą chodzić razem do szkoły. Zarówno soboty, jak i niedziele spędzali w domu miłej starej panny. Był to oczywiście jeden z tych domów, w których nie ma nawet mowy o zabawie! Są to takie dziwne domy, że kiedy zostajecie w nich sami, to nawet ciężko rozmawiać z samym sobą, zatem zabawa wydaje się być wręcz czymś nienaturalnym, wymuszonym, sztucznym! Dzieci tęskniły za wakacjami, albowiem wtedy będą mogli wrócić do domu, gdzie zabawa jest czymś naturalnym i rozmawia się w nim swobodnie, a w lasach i na polach Hampshire można robić i oglądać nieskończenie wiele ciekawych rzeczy.

 

W tym roku miała również dołączyć do nich kuzynka Betty, zatem trójka rodzeństwa snuła wiele wspólnych planów. Betty kończyła szkołę wcześniej, zatem przyjechała do Hampshire jako pierwsza. Jednakże gdy tylko tam dotarła stała się rzecz, której nikt się nie spodziewał – rozchorowała się na odrę. I oto takim sposobem Cathy, Jimmy i Jerry w ogóle nie mogli wrócić do domu. Możecie sobie tylko wyobrazić jak te biedne dzieci się musiały się czuć. Z uwagi na to, że żadne z nich nie miało ochoty na spędzenie siedmiu tygodni u panny Hervey, postanowili napisali list do domu. Rodzice byli w dużym szoku, albowiem myśleli, że dzieci z przyjemnością zostają u panny Hervey. Koniec końców, po wymianie wielu listów i telegramów postanowiono, iż chłopcy przeniosą się na lato do szkoły Kathleen, gdzie teraz nie było już żadnych dziewcząt ani pań poza nauczycielką francuskiego.

 

Już pierwszego dnia dzieci dostały pozwolenie by samodzielnie, bez nadzoru, udać się do lasu. Kucharka zapakowała im obiad na zimno i dzieci wyruszyły. W momencie, gdy wyruszały do lasu nie wiedziały, że czekają ich jedna z najlepszych wakacji w ich życiu.

 

Zaczarowany zamek jest niezwykle tajemniczą i wciągającą powieścią, która pochłonie zarówno młodszych, jak i starszych czytelników. Jest to obowiązkowa pozycja dla miłośników przygód i zagadek.

 

 

 

Książka dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial