Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Jak Dbać O Siebie W Kryzysie?

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Jak Dbać O Siebie W Kryzysie? | Autor: Małgorzata Taraszkiewicz

Wybierz opinię:

Aneta Sawicka

Kryzys to pojęcie, które w ciągu ostatnich kilku miesięcy stało nam się niezwykle bliskie. Od czasu, kiedy w nasze życie wkroczyła pandemia, kryzys dotyczy wielu z nas. Zarówno ten na poziomie gospodarczym, jak i kryzys emocjonalny. Nasze spokojne, poukładane życie zostało przerwane przez coś, czego dotąd nie znaliśmy. Strach, lęk, niepewność, zdenerwowanie to uczucia, które zaczęły nam towarzyszyć na co dzień. Wszyscy doskonale wiemy, że nie pozostają one obojętne dla naszego zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Skutki pandemii odczuwa każdy z nas, jedni radzą sobie z tym lepiej, drudzy gorzej. Warto jednak, aby każdy z nas zadał sobie pytanie "jak mogę o siebie teraz zadbać?", "co mogę zrobić, aby jak najlepiej poradzić sobie z obecną sytuacją?". Jeśli szukasz odpowiedzi na te i podobne pytania koniecznie sięgnij po książkę "Jak dbać o siebie w kryzysie? Poradnik nie tylko na czas globalnej pandemii". Powiem szczerze, że ja podchodziłam do niej dość sceptycznie i nie sądziłam, że znajdę tu coś dla siebie. A jednak!

 

Książka okazała się fantastycznym poradnikiem, który pochłonęłam w błyskawicznym tempie. Nareszcie trafiłam na książkę, która pokazała mi, że to wszystko, co teraz przeżywam, to normalna reakcja na obecną sytuację. To normalne, że mój poziom stresu gwałtownie wzrósł, a lęk o rodzinę i o przyszłość towarzyszy mi w zasadzie przez cały czas. Być może też to czujesz. Ten supeł w żołądku i ciągłe poddenerwowanie. Dzięki temu poradnikowi mamy szansę oswoić swoje uczucia i poznać ten kryzys, który nas dotknął. A jeśli poznamy wroga, łatwiej będzie nam z nim walczyć. Dlatego właśnie pierwsza część poradnika to dokładna analiza kryzysu- omówienie jego rodzajów, etapów oraz objawów. Przy czym trzeba pamiętać, że każdy z nas jest inny i w różny sposób reagujemy na sytuacje kryzysowe, czasem radząc sobie lepiej, czasem gorzej.

 

W drugiej części poradnika autorzy skupiają się bardziej na naszym ciele. Stres bowiem wpływa nie tylko na naszą psychikę, ale również na ogólne funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest, aby w czasie kryzysu zadbać również o ciało, chociażby o dostarczenie odpowiednich wartości odżywczych, czy zadbanie o zdrowy sen i odpoczynek. W myśl zasady "w zdrowym ciele, zdrowy duch" musimy zadbać o swoje zdrowie w sensie fizycznym, aby móc zwalczyć psychiczne skutki stresu.

 

Część trzecia to trochę porad na temat tego, jak pomagać sobie i innym. Jest to bardzo przydatny rozdział zwłaszcza dla osób, które mieszkają z partnerem i dziećmi, bo wiadomo, że wtedy kryzys przeżywamy wszyscy razem i może to negatywnie wpływać na nasze relacje.

 

Część czwarta to jest to, co ucieszyło mnie najbardziej, czyli "pakiet skutecznych zachowań w sytuacjach kryzysowych". W prosty sposób mówiąc, są to ćwiczenia praktyczne, które pomogą nam w czasie kryzysu i zredukują stres. To cała gama pomysłów na ćwiczenia relaksujące oraz sposoby na szybkie poprawienie sobie humoru, a przede wszystkim zredukowanie poziomu stresu. Bardzo ciekawe, proste pomysły, które w natychmiastowy sposób mogą nam pomóc w opanowaniu emocji.

 

Cała książka napisana jest w bardzo ciekawy sposób. Nie jest to jednolity tekst, za to mnóstwo tutaj testów, tabelek, praktycznych porad oraz pytań, dzięki którym możemy na chwilę wsłuchać się w swoje emocje.

 

Bardzo dobry poradnik, który naprawdę może nam pomóc w trudnych sytuacjach, nie tylko teraz, w czasie pandemii. Zdecydowanie warto mieć w swojej biblioteczce.

Literanka

Przyszło nam żyć w warunkach, jakich jeszcze na świecie nie było. Czas pandemii, stałego zagrożenia bezpieczeństwa, zdrowia i życia wyjątkowo niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Bezustanna obawa o siebie i naszych bliskich, o bezpieczeństwo materialne, permanentny stan niepewności może znacznie obniżyć jakość naszego życia. Jakoś musimy sobie poradzić w tej nietypowej sytuacji, a poradnik Małgorzaty Taraszkiewicz „Jak dbać o siebie w kryzysie?. Poradnik nie tylko na czas globalnej pandemii” wyjaśnia, co robić, by nie stracić głowy.

 

Książka jest bardzo zwięzła i zawiera tylko naprawdę ważne informacje, co akurat bardzo sobie cenię w poradnikach. Na początku wyjaśnia, co to jest kryzys, jakiego rodzaju trudnych sytuacji możemy doświadczyć i jak one wpływają na nasze funkcjonowanie w świecie zaburzonym przez tak nieoczekiwaną sytuację, jak klęska żywiołowa, atak terrorystyczny, wielki wypadek terrorystyczny, czy trwająca właśnie epidemia. Dużo opowiada o strukturze i dynamice kryzysów, rodzajach, możliwych reakcjach na nie.

 

Najbardziej oczywistym skutkiem pandemii jest stres, dlatego autorka poświęciła bardzo dużo uwagi fizycznym jego objawom i sposobom przywracania organizmu do równowagi poprzez prawidłowy oddech, tętno, ciśnienie krwi i temperaturę ciała, na które można wpływać odpowiednią dietą, dostarczającą ważnych składników mineralnych oraz nawodnieniem. Niezwykle istotnym warunkiem dobrego funkcjonowania w stresie jest odpowiednia ilość snu.

 

Jeśli chodzi o emocje, to bardzo ważne jest, aby w sytuacji kryzysowej mimo wszystko zachować spokój, by móc pomagać sobie i innym. Rozdział dotyczący tej kwestii zawiera mnóstwo cennych porad, jak utrzymać równowagę w tym aspekcie, zwraca uwagę na konieczność zachowania odpowiedniego rytmu dnia, wyłączenia urządzeń elektronicznych, które oprócz emitowania szkodliwego światła zalewają nas złymi informacjami. Ostatnia część dotyczy już konkretnych działań uspokajających, na przykład odpowiednich technik oddychania, ćwiczeń relaksacyjnych, masażu, picia wody, która jest lekarstwem na zaskakująco wiele problemów. Warto też dokonać bilansu wartości, jakimi kierujemy się w życiu, by łatwiej nam było ocenić, co jest dla nas naprawdę ważne.

 

Jak już pisałam, poradnik jest bardzo zwięzły i czytelny, do czego przyczynia się szata graficzna, stworzona przez Zofię Nalepę, ale przede wszystkim forma podawanych informacji. Treść wygląda jak porządna notatka z wykładu – dużo tu list, tabel, a najważniejsze zdania są wyróżnione czy to kolorem, czy pogrubieniem. Autorka proponuje też wiele kwestii do przemyślenia, podpowiada pytania, jakie powinniśmy sobie zadać, ocenić nasze postrzeganie rzeczywistości w wielu aspektach w odpowiedniej skali, by mieć świadomość, jak bardzo zagrożenie wpływa na nas. Proponuje też konkretne sposoby komunikacji z bliskimi, które pomogą zachować spokój.

 

Nie wszyscy mamy predyspozycje do tego, aby być filarami spokoju i w miarę możliwości bezurazowego przejścia przez dotykający nas kryzys. Jednak umiejętność panowania nad stresem własnym z pewnością może pomóc innym w pokonaniu lęków. Porady zawarte w książce Małgorzaty Taraszkiewicz przydadzą się nie tylko w czasie pandemii, bo przecież po jej zakończeniu nadal będziemy narażani na sytuacje, w których będziemy mieli poczucie usuwania gruntu pod nogami. Dlatego uważam, że warto ten poradnik mieć zawsze w swojej biblioteczce i korzystać w każdym momencie.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial