Okładka wydania

Chłopcy Jo

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Louisa May Alcott
 • Tytuł Oryginału: Jo's Boys, And How They Turned Out
 • Gatunek: Historyczne
 • Przekład: Joanna Wadas
 • Liczba Stron: 495
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145×210mm
 • ISBN: 9788377796450
 • Wydawca: Wydawnictwo MG
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6

  6/6

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Chłopcy Jo | Autor: Louisa May Alcott

Wybierz opinię:

Tam, Gdzie Matka Mówi Dobranoc

Od "Małych kobietek" do "Chłopców Jo"

Louisa May Alcot znana jest głównie jako autorka powieści "Małe kobietki". Akcja powieści rozgrywa się w Ameryce  lat 60-tych XIX wieku. Do dziś podbija serca czytelników, którzy doczekali się kilku ekranizacji, w tym ostatniej z roku 2019. Słodko gorzka historia sióstr, wśród których wyróżnia się przede wszystkim energiczna i zbuntowana Jo, to przede wszystkim opowieść o młodych kobietach, poszukujących swojego miejsca na ziemi. Utalentowane, wrażliwe, a do tego poszukujące radości w życiu oraz spełniania (każda na swój własny sposób), stały się bohaterkami, o których trudno zapomnieć! Louisa May Alcot po sukcesie "Małych kobietek" wydała następne części tetralogii, a mianowicie "Dobre żony", "Mali mężczyźni" oraz właśnie "Chłopcy Jo".

 

Cała seria wydana została niedawno przez wydawnictwo MG i cieszy ponownie wszystkich, zakochanych w klasycznej literaturze amerykańskiej!
"Chłopcy Jo" to czwarta część całości i równocześnie ostatnia, w której autorka opowiada o dalszych losach swoich bohaterów. W niej to spotykamy tytułowych "chłopców Jo", którzy ukończyli szkołę, założoną przez Jo i je męża!

 

"Chłopcy Jo"

W Plumfield działa college, ufundowany przez pana Laurence'a, a jego rektorem jest mąż Jo - pan Bhaer. Siostry z domu March doskonale radzą sobie z wychowywaniem młodzieży, a troskliwa i kochająca Jo "wypuściła w świat" już dwunastu chłopców, którzy stali się bohaterami czwartej części serii Alcot! Autorka opisuje w niej perypetie młodych mężczyzn, wciąż blioskich jej sercu, jak własne dzieci, ale i rodziny March. Ta zdążyła się już dobrze powiększyć o kolejne pokolenia!

 

"Chłopcy Jo" przeżywają swoje wzloty i upadki, a sama Jo czyli Josephine Bhaer zajmuje się swoją pasją, czyli pisaniem. Nieco umęczana przez swoich oddanych czytelników, wciąż myśli jednak o  chłopcach, którzy pojawili się jako pierwsi w collegu i skradli na zawsze jej serce! W "Chłopcy Jo" pojawią się więc m.in. Emil, który ma zamiłowanie do żeglugi oraz Franz, szukający swojego miejsca w Hamburgu jako kupiec. Niespodziewanie w domu "matki Bhaer" pojawia się również Dan - niepokorna dusza, szukająca niegdyś szczęścia w Australii. Jest też Nat, posiadający talent muzyczny, jest Tom, wciąż zakochany w Nan i dla niej studiujący medynę... Autorka wspomina Jacka, który wspólnie z ojcem prowadzi interesy, a także Dolliego, Neda i Nadzianego, którzy wybrali studia prawnicze. Jest też wzmianka o Demim, który pragnie zostać dziennikarzem... Alcot snuje historie z życia wybranych bohaterów, którzy to poszukują swojego miejsca na ziemi, przeżywają miłosne rozterki, ale są również doświadczani przez los.  Historie bohaterów u czytelnika wywołują to uśmiech, to znów refleksję nad tym, jak toczy się życie w XIX wiecznej Ameryce.

 

Sielankowa 

Autorka ze znanym sobie gawędziarskim stylem, snuje opowieść delikatną, a jednak niezwykle ciekawą. Przeskakując z historii jednego bohatera  w historię bohatera kolejnego, otacza swoją opowieść mgłą tajemniczości i wspomnianej delikatności.  Jest to zdecydowanie powieść o tym, jak w życiu każdego człowieka ważny jest dom ... Szkoła Jo stała się bowiem domem dla młodych mężczyzn. Dzięki swojej nauczycielce mogli oni poznać siebie,  rozwijać swoje marzenia, wybierać własną drogę! Każdy "wypuszczony w świat" przez Jo, mógł rozwijać swoje talenty i poszukiwać pocieszania w domu, przy Jo!

 

Bardzo przyjemna lektura na sielankowy wieczór!

Joanna Kidawa

Dzisiaj mam dla Ciebie podróż w czasie… „Chłopcy Jo” bowiem to czwarta część kultowych już „Małych kobietek” Louisy May Alcott. Gotowi na wyprawę do Ameryki XIX wieku? To zaczynamy!

 

FENOMENALNA LOUISA MAY ALCOTT

Louisa May Alcott to dziewiętnastowieczna pisarka pochodząca z Ameryki. Jest również uważana za jedną z pionierek literatury kobiecej oraz powieści adresowanych do młodych dziewcząt. Autorka zdobyła uznanie i niesamowity rozgłos dzięki powieści „Małe kobietki”, która zapoczątkowała realistyczna powieść skierowaną do młodego czytelnika. Co więcej, powieść ta doczekała się kontynuacji. A ostatnio na rynku wydawniczym ukazały się wszystkie cztery tomy tego świetnego cyklu, dodatkowo pięknie ilustrowane.

 

CYKL: MAŁE KOBIETKI

Nie sposób zatem pisać o powieści „Chłopcy Jo” nie wspominając całego cyklu, który otwiera powieść „Małe kobietki”.
W pierwszej części cyklu poznajemy cztery siostry, czyli odpowiedzialną Meg, postrzeloną Jo, nieśmiałą muzykalną Beth oraz wytworną Amy. Ojciec dziewczynek wyjechał walczyć na wojnie secesyjnej, a one zostały w domu z ukochaną mamą. Rodzina była kiedyś dość bogata, jednak wielkoduszny ojciec, chcąc pomóc przyjacielowi w kłopotach, stracił cały majątek.

 

Poprzez cały rok, pomiędzy świętami Bożego Narodzenia toczy się życie w domu pełnym kobiet. Dziewczynki od najmłodszych lat pomagają mamie, zajmując się drobnymi domowymi sprawami. Najstarsze z nich, czyli Meg i Jo pracują, Beth uczy się w domu, a Amy chodzi do szkoły. Na co dzień nie brakuje dobrej zabawy i śmiechu, które od czasu do czasu przerywają różne smutki i rozterki. Dziewczynkom w zabawie często towarzyszy figlarny sąsiad Laurie.

 

Następną częścią cyklu jest powieść „Dobre żony”, w której to, po kilku latach, spotykamy dorosłe już siostry. Stopniowo dziewczęta opuszczają rodzinny dom i zakładają własne rodziny. Każda z nich obiera inną drogę życiową. Jaką? A o tym już przeczytasz w powieści.

 

Kolejno w powieści „Mali mężczyźni” spotykamy Jo z mężem. Młoda kobieta postanowiła bowiem otworzyć coś w rodzaju szkoły z internatem dla młodych wychowanków. Niejednokrotnie byli to chłopcy, pochodzący z ubogich rodzin. Jo odnajduje w sobie niesamowite pokłady cierpliwości w stosunku do małych urwisów, którzy stali się całym jej życiem.

 

CHŁOPCY JO

Przejdźmy zatem do powieści zamykającej cykl Małe kobietki, a mianowicie do książki „Chłopcy Jo”. Od ostatniej części minęło kilka lat. Młodzi wychowankowie dorastają. Stopniowo opuszczają dom Jo, pozostawiając miejsce dla kolejnego pokolenia. Jednak są blisko związani z Jo, tak więc kobieta mniej więcej na bieżąco wie, jak toczy się ich życie. A w życiu młodych mężczyzn nie brakuje przygód, nie zawsze tych pozytywnych. Przykładowo, jeden z wychowanków Jo - Danny trafia do więzienia za zabójstwo, do którego został sprowokowany. Młodzieniec wstydzi się bardzo rocznego skazania, więc ukrywa ten fakt przed ukochaną Jo i jej mężem. A po opuszczeniu murów więzienia, Danny rozpoczyna pracę w kopalni. Dopiero po tragicznym wypadku, w którym o mały włos nie zginął ratując innych ludzi, mężczyzna ponownie trafia pod skrzydła opiekuńczej Jo.
A o innych perypetiach i kolejach losu przeczytasz już w samej powieści „Chłopcy Jo”.

 

NA ZAKOŃCZENIE SŁÓW KILKA…

No cóż, jestem przekonana, że większość z Was słyszała o „Małych kobietkach”. Z przyjemnością przeczytałam cały cykl, pomimo iż kierowany jest do młodych dziewcząt. Opowieści zawarte w książkach często mogą wydawać się naiwne i przesłodzone, ale cóż, jednak pamiętajmy, że to książki z XIX wieku.
Jeśli jesteś gotowa na podróż w czasie do dziewczęcego świata sióstr, zachęcam Cię do sięgnięcia po cały cykl „Małe kobietki”, nie tylko po książkę „Chłopcy Jo”.

Bookholiczka

„Tuż za bramą Plumfield, wśród drzew, rozsiadł się ładny brązowy domek bardzo podobny do Gołębiego gniazdka, a nieco na zachód, na zielonym zboczu lśniła w słońcu białymi filarami rezydencja Lauriego. Po tym jak w wyniku gwałtownego rozwoju miasto wchłonęło stary dom, zniszczyło gniazdo rodzinne Meg i miało czelność postawić oburzonemu panu Laurence’owi pod nosem fabrykę mydła, nasi przyjaciele przenieśli się do Plumfield i zaczęły się wielkie zmiany. Te były miłe, zaś utratę drogich staruszków osłodziły dobrodziejstwa, które po sobie zostawili. Tak więc w małej wspólnocie wszystko szło teraz dobrze i będący rektorem pan Bhaer oraz kapelanem pan March doczekali chwili, gdy ich odwieczne marzenie szczęśliwie się spełniło.”

 

Od zakończenia poprzedniej części serii minęło dziesięć lat. Jo March wraz ze swoim mężem, Profesorem Bhaerem, otworzyła bardzo nowoczesną, jak na tamte czasy, szkołę. W "Chłopcach Jo" autorka skupia się jednak na losach jej wychowanków. Znani fanom serii Tommy, Emil, Demi, Nat oraz Dan nie są już dziećmi, lecz młodymi mężczyznami. I w związku z tym muszą stawić czoła wyzwaniom, jakie stawia przed nimi dorosłe życie. Sukcesy i porażki, problemy miłosne, rozterki moralne, przygody podczas sztormu, a nawet morderstwo to tylko niektóre elementy niezwykłej historii, jaka czeka na czytelników na kartach tej książki. "Chłopcy Jo" to poruszająca powieść o wkraczaniu w dorosłe życie, o przyjaźni i wspólnym przezwyciężaniu problemów. Jest to pierwsze polskie wydanie powieści Louisy May Alcott, która powstała pod koniec XIX wieku. Jednak historia ma na tyle uniwersalny charakter, że mimo upływu czasu, z pewnością zachwyci współczesnych czytelników, którzy będą mogli utożsamiać się z głównymi bohaterami i wraz z nimi przeżywać opisywane problemy.

 

Louisa May Alcott (ur. 1832 r. w Germantown) - amerykańska pisarka, autorka wielu powieści dla dziewcząt, pionierka literatury kobiecej. Największą sławę przyniosła jej powieść "Małe kobietki", która po ogromnym sukcesie pierwszej części, w związku z wyraźnym entuzjazmem i oczekiwaniami czytelników, doczekała się kontynuacji, a także wielu ekranizacji. "Chłopcy Jo" stanowią zakończenie cyklu.

 

Po przeczytaniu trzech poprzednich części wydanych przez Wydawnictwo Mag przyszedł moment, w którym mogłam się zapoznać z ostatnią pod tytułem „Chłopcy Jo”. Cała seria pięknie prezentuję się obok siebie w otoczeniu innych książek na mojej półce. Są tak pięknie wydane, że brak mi słów, aby to opisać. Wydawnictwo Mag stworzyło każdą z książek od początku do końca, dbając o każdy najmniejszy detal. Dzięki temu każdy czytelnik może się zachwycać okładką, jak i środkiem książki.

 

Przechodząc do odczuć po przeczytaniu powieści mogę rzec, że tak jak w poprzednich częściach jestem zachwycona lekturą. W „Chłopcach Jo” nie poznajemy tylko losów czterech sióstr, a tym razem wychowanków jednej z niej, która otworzyła szkołę. Czasami miałam problem, z rozróżnieniem kto jest kim. Jednak, kiedy się bardziej skupiłam odnalazłam się w całej historii. Jest mi strasznie smutno, że to już koniec mojej przygody z poznawaniem świata naszych głównych bohaterów. Z chęcią przeczytałabym jeszcze jedną część gdyby takowa powstała, a jak wiemy już nie powstanie. Więc jedyne co mi pozostało to czasami wracać do poprzednich części, co na pewno uczynię, aby odświeżyć całą fabułę. Tak samo i was zachęcam do zapoznania się z ostatnią książką z serii „Małe kobietki”.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial