Okładka wydania

Drapieżnik

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Drapieżnik | Autor: Maureen Callahan

Wybierz opinię:

Bnioff

„Drapieżnik. Prawdziwa historia najbardziej nieuchwytnego mordercy XXI wieku” – tak brzmi pełny tytuł najnowszej publikacji dziennikarki Maureen Callahan. Praca ta jest efektem kilku lat mozolnego i z całą pewnością wyczerpującego psychicznie śledztwa dziennikarskiego. Oceniam, że takie było naturalnie po efekcie jaki wywołuje u czytelnika, tej książki bowiem zwyczajnie nie sposób czytać spokojnie, bo choć napisana jest kapitalnie, niczym scenariusz serialu Mindhunter, to jednak pozostawia trwały ślad we wrażliwości czytelnika, nawet obytego z mocnymi kryminalnymi historiami opartymi na rzeczywistych wydarzeniach. A ta historia wydarzyła się naprawę i co całkiem niedawno, raptem przed dekadą.

 

Tytułowym antybohaterem książki Callahan jest Israel Keyes, człowiek-potwór uzależniony od mordowania. Zabójca, wobec którego organy śledcze były długo bezradne, psychopata i sprytny manipulant, który praktycznie do samego końca kontrolował sytuację i zadbał, by ostatnie słowo zawsze należało właśnie do niego. W końcu jednak został złapany, w końcu popełnił błąd i to właśnie kulisy pościgu za mordercą i jego złapania oraz mozolnego szukania dowodów na jego zbrodniczą działalność, której przerażająca skala stopniowo się ujawniała, zajmują pierwszą część książki Callahan. Reporterski styl narracji sprawia, że właśnie przez tę część pełną detali i naturalistycznych opisów najtrudniej jest przebrnąć, bo choć budzą się uzasadnione skądinąd skojarzenia z kultowym „Milczeniem owiec”, to jednak coś stale szepce czytelnikowi do ucha, że „to nie był film”.

 

Główna narracja skupia się jednak na badaniu psychiki i motywów tytułowego drapieżnika. Sama Autorka spędziła wiele lat badając tę sprawę. Przeprowadziła setki rozmów z osobami związanymi ze śledztwem w całym kraju, przewertowała stosy dokumentów, udało jej się też dotrzeć do tajnych akt, była niczym bohaterka wspomnianego już serialu „Mindhunter”, opowiadającego o powstaniu elitarnej jednostki FBI utworzonej przez pionierów wykorzystywania w śledztwach analizy behawioralnej. Sam Keyes, w toku prowadzonego dochodzenia wyznał przesłuchującym go agentom, że starannie przestudiował kilka pozycji na ten temat, a jedną z nich była książka Johna Douglasa „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki”. Uzasadnione jest więc pytanie, czy nasz antybohater szukał w pozycjach tych inspiracji, czy zwyczajnie lubił czytać o podobnych sobie sadystycznych zwyrodnialcach. Z całą pewnością lektury te, jak i oglądanie policyjnych seriali pozwoliło mu nauczyć się, jak działają organy ścigania i jak należy zachowywać się, by nie dać się złapać.

 

Wiele z pytań niestety nie doczeka się odpowiedzi, podobnie jak fundamentalna kwestia o powód działania Keyesa, który na pytanie śledczych o to, dlaczego to robił, odpowiadał niezmiennie „a czemu nie?”.

 

Callahan, jak rasowa dziennikarka unika prostych odpowiedzi i skupia się raczej na stawianiu pytań i drążeniu wątków nieoczywistych i pozornie tylko mniej istotnych, bo wie, że rolą dziennikarza śledczego jest zebrać wszystkie dostępne puzzle i zbudować jak najbardziej szczegółowy i przede wszystkim prawdziwy obraz - zwłaszcza, że jest on dość skomplikowany i niejednoznaczny - ocenę zebranego materiały pozostawia czytelnikowi. Dołącza też stosowną bibliografię dla wszystkich tych, którzy po lekturze jej książki chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat mariażu psychologii z kryminologią, poznać lepiej pracę profilerów, która w gruncie rzeczy sprowadza się do odwiecznego pytania kim jest zwierzę zwane człowiekiem i co nim kieruje.

 

Z całą więc stanowczością trzeba przyznać, że każdy, kto sięgnie po tą fascynującą i przerażającą zarazem pracę, z całą pewnością nie będzie zawiedziony, nawet jeśli nie jest nałogowym konsumentem opowieści kryminalnych.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto
  • Zobacz Mini Tutorial