Okładka wydania

Dom Sekretów

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Natalia Bieniek
 • Tytuł Oryginału: Dom Sekretów
 • Gatunek: Obyczajowe
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 448
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135x210mm
 • ISBN: 9788381693202
 • Wydawca: Prószyński i S ka
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  2/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 4 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 4 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Dom Sekretów | Autor: Natalia Bieniek

Wybierz opinię:

Opis Wydawcy

Dawne, od lat skrzętnie zatajane sprawy wychodzą na światło dzienne…

 

Stara kamienica w centrum Łodzi skrywa niejedną tajemnicę. Przekonują się o tym jej lokatorzy, kiedy podczas prowadzonego przez Filipa - właściciela odziedziczonego po ciotce mieszkania - remontu dochodzi do niesamowitego odkrycia. Dorota, młoda absolwentka wydziału historii łódzkiego uniwersytetu, próbuje wyjaśnić zagadkę porażającego znaleziska za ścianą. Powracają wspomnienia o ludziach, którzy tu niegdyś żyli, odżywają dramatyczne wydarzenia sprzed wielu lat.
Przenosimy się do Łodzi lat trzydziestych ubiegłego wieku, poznajemy dawnych mieszkańców kamienicy, jej właścicieli Sarę i Samuela Goldmanów, dumną córkę fabrykanta Annę Wilhelminę, dawnego carskiego żołnierza Siergieja oraz wróżkę Jadwigę Królową, zwaną Królową Żabą, a także wiele innych osób. Wszyscy oni spotykali się na jednym podwórku, kochali się i nienawidzili, kłócili i godzili.
Przyszedł czas trudnych wyborów. Ktoś musiał zapłacić najwyższą cenę, by ktoś inny mógł żyć. Czy warto teraz, po tylu latach, powracać do tamtych spraw? Czy należy zakończyć zmowę milczenia? Może dzięki temu bohaterom uda się zrozumieć, co jest naprawdę cenne, i w końcu zdołają ułożyć sobie życie?

 

Natalia Bieniek urodziła się i wychowała w Łodzi. Z wykształcenia anglistka, obecnie pracuje jako copywriter. Debiutowała w 2002 na łamach Esensji opowiadaniem "Diabeł Morski", które ukazało się również w języku angielskim oraz hiszpańskim. W 2014 roku wydała powieść obyczajową "Uśpione marzenia". Mieszka z mężem i córką w Warszawie. Jej ulubieni pisarze to: Camilla Läckberg, Carlos Ruiz Zafón, Edgar Allan Poe i Katarzyna Puzyńska.

Aneta Sawicka

"Dom sekretów"- książka, po której obiecywałam sobie bardzo wiele. Opis sugerował powieść całkowicie w moim guście, z ciekawą tajemnicą sprzed lat i niezwykłym połączeniem teraźniejszości z przeszłością. Zasiadałam do lektury pełna optymizmu i oczekiwania na dobre emocje. Niestety bardzo się rozczarowałam. Tak wielki potencjał tej powieści został całkowicie zmarnowany. Pomysł doskonały, wykonanie niestety fatalne. Książka jest przegadana, napisana tak, że w zasadzie nie wiadomo o co chodzi. Ogromna ilość postaci wprowadza chaos i sprawia, że momentami ciężko jest się połapać w akcji.

 

Główną bohaterką książki jest Dorota- doktorantka wydziału historii na Łódzkim Uniwersytecie. Kobieta chcąc wreszcie wyrwać się spod opiekuńczych skrzydeł rodziców postanawia wyprowadzić się z domu. Co prawda nie stać jej na własne mieszkanie, ale udaje jej się znaleźć ogłoszenie zamieszczone w gazecie przez starszą kobietę, która chce wynająć pokój w swoim mieszkaniu. Kobietą okazuje się bardzo sympatyczna dziewięćdziesięciodwuletnia Sabina Orzechowska. Jednak już na samym początku znajomości z panią Sabiną dochodzi do nieoczekiwanego zdarzenia. Otóż młody sąsiad Sabiny, Filip, który oddziedziczył po ciotce mieszkanie przeprowadza remont. Ponieważ ciotka wspomniała mu, że za ścianą ukryty jest skarb Filip postanawia to sprawdzić. Kiedy chce dostać się do rzekomej szkatułki okazuje się, że ściana skrywa nie tylko skarb, ale również inne makabryczne znalezisko- szkielet nieznajomej osoby. Od tego czasu zarówno Filip, jak i Dorota chcą odkryć kim był człowiek, który został ukryty w murach kamienicy. Dorota na prośbę Sabiny próbuje odnaleźć również potomków osoby, która ukryła w ścianie szkatułkę ze skarbem. Sabina opowiada więc młodej lokatorce o wydarzeniach, które miały miejsce w czasach wojennych.

 

Sami chyba przyznacie, że fabuła książki brzmi naprawdę świetnie. To mogła być doskonała lektura, pełna emocji, wzruszeń, taka, od której ciężko się oderwać i ciężko o niej zapomnieć. Niestety autorka położyła temat totalnie. Zamiast skupić się na najważniejszym wątku serwuje nam tutaj dziesiątki wątków pobocznych, które nic nie wnoszą do akcji. Są to chociażby cztery przyjaciółki matki Doroty, którym poświęcono naprawdę dużo miejsca, łącznie z opisami ich życia osobistego, podczas, gdy dla akcji tak naprawdę jest istotna tylko jedna z nich, konkretnie Łucja, która mieszka z tajemniczą starszą osobą określaną jako "ONA". Postaci w tej książce jest tak dużo, że momentami czułam się już pogubiona i zastanawiałam się, kto jest kim i po co tu w ogóle jest. I nie dość, że są to osoby z teraźniejszości, to jeszcze do tego dochodzi duża ilość osób z przeszłości, chociażby mieszkańców opisywanej kamienicy- Anna Wilhelmina, Sara i Samuel Goldmanowie- właściciele budynku, żołnierz Siergiej, Jadwiga Królowa, adwokat plus do tego młodzież- córki Goldmanów, dziewczyny do pomocy, Róża, córka Anny i wiele innych. Również wydarzenia są bardzo zagmatwane, wielokrotnie zaburzona jest tu ich chronologia, co mnie bardzo irytowało. A już najgorsze jest wprowadzenie wątku tajemnicy sprzed lat, a później potraktowanie go, jakby w ogóle nie był ważny. Ogólnie uwielbiam książki, w których przeplata się teraźniejszość z przeszłością, tutaj jednak wyszło to kiepsko.

 

Przykro mi jest, bo spodziewałam się świetnej lektury i naprawdę chciałabym się tą książką zachwycić i napisać o niej same dobre rzeczy. Niestety dawno się tak nie zawiodłam. Plus za pomysł i za opis Łodzi w czasach wojennych- to było w całej książce najciekawsze.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial